| LoveIsTheAnswer a întrebat:

Nu am curaj sa-i cer iertare unui baiat, de multe ori am incercat dar de fiecare data cand il vedeam ma pierdeam, nu mai puteam sa ii zic nimic, greseala pe care am facut-o nu e prea mare dar nici prea mica incat sa mai vrea sa mai vorbeasca cu mine, ce sa fac cum sa imi fac curaj sa ma duc si sa vorbesc cu el si sa ii cer scuze, tin mult la el dar el nu a vazut niciodata lucrul asta.straight face In plus greseala nu mi se pare chiar mare, am facut ca un fel de gluma proasta si i-am dat o palma in frunte, dar foarte incet atunci era si suparat si a zis ca fac numai glume proaste... ma rog dar el e suparat pe mine dintr-un alt motiv ca mi-am facut eu iubit si m-am dus la e acasa(la iubitul meu-dar nu s-a intamplat nimic oricum), acest baiat a aflat de undeva toate acestea si de atunci nu mai vorbeste cu mine, nici macar nu mai vrea sa mai auda de mine, cand ma vede se face ca nu exist, si ma doare foarte tare lucrul acesta, sad eu il iubesc enooorm de mult si totusi nu inteleg care e greseala mea? Ca mi-am facut si eu iubit sau care? Nu avea rost sa se supere pe mine degeaba. M-am saturat.Stau si pang incontinuu, nu prea mai mananc, am slabit foarte mult, nu mai am chef de nimic, la scoala iau numai note proaste... nici macar nu pot realiza ca vin sarbatorile.Va rog din suflet ajutati-ma! crying

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mie mi se pare o mare greseala, fiindca ai demonstrat lipsa de respect. Ti-ai tratat partenerul ca un gunoi si era normal sa se supere. Sincer, eu nu as mai vorbi cu tine niciodata, fiindca nu esti genul de persoana pe care si-ar dori-o cineva de partenera sau de amica macar. daca el ti-ar fi dat o palma (tare, incet, nu conteaza, o palma peste fata) tu ce ai fi facut?
Nu curajul iti lipseste, ci demnitatea si capacitatea de a-ti recunoaste greseala. Cand vei intelege ca este o greseala grava, ca in esenta demonstreaza ca nu dai doi bani pe baiatul acela, ca l-ai umilit, atunci poate ai sa gasesti demnitatea sa-ti ceri iertare. Nu sa se impace cu tine, asta ar fi chiar absurd, dar sa stii tu ca ti-ai recunoscut greseala si ca esti iertata. Poate, apoi, ai sa inveti ceva si altadata ai sa-l respecti pe omul din fata ta. Tu plangi acum de mila ta, de faptul ca trebuie sa-ti ceri iertare si asta ti se pare injositor.
Cat despre cealatata parte, cea cu iubitul. Presupun ca ai macar 18 ani si ca inainte de a te duce la el acasa aveati o relatie serioasa de mai multe luni. daca nu, atunci iar ai incalcat niste norme minime de educatie. Nu cred ca e suparat de asta, doar foarte dezamagit ca te porti urat.

6 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Cred că ar trebui să-ţi faci curaj pentru că dacă chiar îţi doreşti să îţi ceri iertare nu există că nu poţi, pur şi simplu spui. În locul tău nu aş începe discuţia aşa ci pur şi simplu l-aş întreba de ce nu vorbeşte cu mine. Şi pe calea asta cere-ţi iertare pentru gluma aia. E mai simplu şi pentru tine. Baftă!

| thereforyou a răspuns:

Il inteleg, asa meriti.

| wildthing a răspuns:

Specimene ca tine fac de rusine sexul frumos si ceea ce-i mai grav este ca nici macar nu iti dai seama unde ai gresit.
Am inteles, dintr-o prostioara v-ati certat. Si tu ce faci? Alergi imediat in bratele altuia? Parca spuneai ca il iubesti pe primul si plangi dupa el neincetat. Asa suferi tu? Gasindu-ti pa altul? Si o spui cu o lejeritate enervanta. Se numeste tradare, iar baietii urasc asta mai mult decat orice. De cele mai multe ori nu pot trece peste, nu pot ierta.
Ceea ce ma enerveaza si mai tare este ca nu ai nici o problema cu faptul ca ti-ai facut iubit si ai fost la el acasa (unde nu ai facut nimic) ci te deranjeaza ca primul a aflat de toate astea. Puteai sa faci orice...important era sa nu afle. Nu?
Hm! Dezgustator!

| evelynne a răspuns:

Din ce inteleg, voi nu ati fost impreuna. Tu erai cu alt baiat si atunci ai facut gluma. Probabil ca atunci el tinea la tine, iar tu daca erai cu alt baiat, e aiurea. Daca nu poti sa-i certi iertare fata in fata, da'i un sms, vb pe mess.

| gabicool a răspuns:

Acel baiat e genul gelos greu e s te intelegi cu el! zic sa urmezi sfatul lui GanduriAlbe! funda?

| MichelleMcCooL a răspuns:

Incearca sa vorbiti pe mess, la tell. sau fata in fata undeva singuri. thinking si explica'i ca nu ai facut nimic cu acel baiat.Va intelege (poate) Bafta! big hug funda?big grin