Întrebare recomandată | Alcyon a întrebat:

Nu e o intrebare, ci un raspuns la intrebarile de genul: "oare am ramas insarcinata?", pe care vad ca si le pun multe tinere in ultima perioada. Cred ca am citit sute de topicuri pe tema asta, asa ca voi incepe:

1. Fetelor n-aveti cum sa ramaneti gravide daca faceti baie cu iubitul. Spermatozoizii nu supravietuiesc decat in anumite conditii. Daca apa este fierbinte si eventual cu sapun in ea, micutii mor. Si oricum, e greu de crezut ca vreun spermatozoid ar putea sa gaseasca drumul pana la vagin, si apoi pana la ovul, in asemenea conditii.
2. Riscul de a ramane gravida prin petting este destul de mic. Poate doar daca baiatul ejaculeaza in apropiere de orificiul vaginal, exista posibilitatea ca vreun spermatozoid viteaz sa-si faca drum in interior. Pentru linistea voastra totusi, folositi prezervativul. De asemenea, aveti grija sa va spalati pe maini dupa ce puneti mana pe sperma.
3. Metoda coitului intrerupt era buna pe vremea bunicii, cand nu exista alta posibilitate de a te feri de o eventuala sarcina. Acum sunt o multime de metode contraceptive, mult mai eficiente. Da, sunt cupluri care o fac ani de zile si nu se intampla nimic. Tu insa, poate ca esti superfertila sau prietenul tau nu se controleaza foarte bine si ai ghinion.
4. Pastila de dupa se ia NUMAI daca ai ghinion si se rupe prezervativul, cand te afli la ovulatie. Nu se ia cand ai chef s-o faci neprotejat sau daca ti s-a parut nu stiu ce. Este periculoasa pentru organism.
5. Cand o faceti prima oara TREBUIE sa folositi prezervativul. Nu numai ca va fereste de o eventuala sarcina, dar va protejeaza si de anumite infectii, la care femeile recent dezvirginate sunt foarte expuse.
6. Daca v-a intarziat ciclul 2-3 zile, nu e cazul sa intrati in panica. Organismul uman mai sufera dereglari, de la frig, stres etc. Stresul de exemplu, scade nivelul unui hormon, ce e responsabil cu declansarea menstruatiei. Asa ca nu va agitati degeaba.

Ar mai fi si alte probleme dar nu-mi vin in minte deocamdata.

20 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Buna postare si foarte utila!
Macar de ar citi-o cine trebuie, o sa mi-o pun la intrebari favorite si-o voi recomanda ori de cate ori va fi cazul, sper sa imi dai voie!
Sunt de acord cu fiecare cuvant pe care l-ai scris in postarea ta si inteleg perfect motivul pentru care ai facut acest efort foarte indreptatit!

| mgtow a răspuns:

Faza e urmatoare: sant minori vad un film cu continut +18 si decid sa incerce sa vada cum e treaba ce se simte si asa mai departe. Nu reusesc sa inteleg de ce cadrul echipei TPU lasa aceste intrebari sa fie postate doar nu santem pregatitori in industria porno mai rau noi putem avea o vina din ceea ce invata mititeii. Atat timp cat nu se incurajeaza sexul inainte de 18 ani si se da sfaturi pentru a evita probleme mi se pare logic.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Se pare ca esti foarte tanara. spui ca metoda "coitus interuptus" se folosea doar pe vremea bunicii si nu se intampla nimic daca se foloseste mut timp?! EROARE! asta nu doar ca diminueaza enorm placerea si gradul de satisfactie al femeii - ai uitat ca unii termina foarte repede - 1, 2, 3 minute! - si ea nu apuca sa simta nimic! dar folosita prea mult timp, poate duce la o nevroza severa a femeii, pentru ca ea are nevoie de mult mai multe manifestari pozitive ale barbatului, nu doar sa se descarce in ea! Mai citeste si tu, niciodata nu stim destule. Iar Prezervativul este Ideal sa fie folosit MEREU, daca nu se vrea bebe sau boli rusinoase! Bagi tu mana in foc pentru fidelitatea altora?!

| FemeiaPisică a răspuns:

Poate o să vadă păcătoasele astea care au uitat de Dumnezeu. Felicitări pentru postare.

| Fatamuntilor a răspuns:

Foarte buna postarea! Au mai fost, dar probemele descrise de tine sunt si vor mai fi!
Probabil tot de noi, cei maturi vor fi dezbatute.
E greu sa convingi un adolescent de tot ce ai scris tu!

| sofisis a răspuns:

Si tot degeaba...
Ma, si eu am fost virgina o data in viata mea dar jur ca nu am avut asemenea preocupari. Eu stiam tot ce e de stiut...si pe atunci nu era net-ul asa de bubuit de informatii. Abia isi facuse aparitia MIRC-ul laughing))
Mi se pare ca fetele fac sex la insistentele baietilor sau pentru ca asa e la moda si toata lumea o face, fara sa fie pregatite catusi de putin psihic.
Oricum, sper sa citeasca cat mai multe persoane postarea ta.
PS : Pune informatii si despre lichidul pre-ejaculator.

| kar1GaNNN a răspuns:

Fetele fac sex de placere laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, ei oricum puteau afla aceste informatii daca foloseau Google sau doar daca ar fi cautat pe acest site 2 minute. Ma tem ca sfaturile tale nu vor fi citite de catre nimeni care ar trebui sa le citeasca, chiar e posibil ca urmatoarea intrebare de le aceasta categorie sa fie exact despre lucrurile pe care tu le explici. Asa functioneaza ei, nu ai ce sa le faci, sunt ignoranti si lenesi, prefera sa primeasca totul pe tava fara nici cel mai mic efort.

| diaac a răspuns:

Foarte bune raspunsuri - clare, coerente si informate. Sper sa si ajunga la cine are nevoie.

| trixiiie a răspuns:

Cred că-mi doresc să te îmbrățișez! Și te admir, da.
Felicitări! :*

| AlexRv a răspuns:

Da, o fi buna postarea dar... GRESELI:!

''5. Cand o faceti prima oara TREBUIE sa folositi prezervativul. Nu numai ca va fereste de o eventuala sarcina, dar va protejeaza si de anumite infectii, la care femeile recent dezvirginate sunt foarte expuse.'' - Infecții? Pardon? Nu, faptul ca de dezvirginezi nu inseamna ca o sa ai infecții. Poate doar o boala de contact sexual, NU INFECȚIE! Ai grija ce zici, dacă tot dai informații celor mai mici, măcar sa fie bune.

''Stresul de exemplu, scade nivelul unui hormon, ce e responsabil cu declansarea menstruatiei. Asa ca nu va agitati degeaba. '' - Unui hormon zici? Pentru cultura ta generala sunt alterate progesteronul și estrogenul. Pe de alta parte, consider ca dacă ai întârzieri anormale de menstruație e un lucru preocupant, atâta timp act ai avut contact sexual neprotejat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexRv):

In locul tau as aprecia scrierea de mai sus si nu as mai comenta.
Dar ce sa faci, asa-i romanu' stie doar sa critice nu sa aprecieze.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau, dar nu-mi pasa cat de folositoare este scrierea de mai sus atata timp cat o parte din ea este eronata si rapsandeste informatii gresite. De asta se si ajunge la astfel de postari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Bine, dar probabil a fost o greseala de exprimare, daca nu este asa atunci aveti dreptate.
Pana atunci sa nu judecam.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate observ Alexandra nu a facut decat sa sesizeze acele parti gresite si le corecteze, nu a zis nimic la adresa nimanui, nu vad cum ar fi judecat pe cineva. (desi multi folositi acest cuvant, dar de cele mai multe ori total pe langa)

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Scuze, poate ca eu judec acum, imi pare rau.

| AlexRv a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis clar ca e o postare buna dar EXISTA GRESELI. Draga mea, greselile trebuie corectate altfel vor exista informatii gresite. Sa ai o seara placuta.

| deformatordeopinie a răspuns (pentru anonim_4396):

Taci acolo!

| SpeșălGirl a răspuns:

Si eu m-am saturat de toate intrebarile de agest gen.Toate se arunca cu capul inainte, fara sa se informeze.Mai pe scurt, habar n-au ce fac.De aia sexul este pentru oamenii maturi.

| Ramoneluu a răspuns:

Faza e urmatoare: sunt minori vad un film cu continut +18 si decid sa incerce sa vada cum e treaba ce se simte si asa mai departe.