| Inuyasha a întrebat:

NU MAI SUPORT MI SA UMPLUT PAHARUL! Am 15 ani si am o viata de tot rahatul prietena mea cu care am fost 6 luni acum cateva luni bune m-a parasit am ramas amici foarte buni pana ieri cand prietenul ei a intrat pe un cont de al meu de mess si a inceput sa imi insceneze mie ca l-am injurat si i-am spus lucruri urate.Acuma ea nu ma crede sub nici o forma ca nu sunt eu ma uraste s-a dus totul si prietenia ce o aveam dupa aia am niste probleme de sanatate deci deja m-am saturat nu am avut niciodata o copilarie fericita mereu batjocorit batut etc! Azi am incercat sa beau soda caustica. ziceti-mi cum sa fac sau ce pastile as putea sa iau orice spuneti-mi nu mai suport va jur nu mai suport... daca as avea la mine un pistol mereu de mic am avut o viata de rahat am pierdut si unica persoana pe care o iubesc nu as renunta la fata asta nici sa ma omori niciodata nimeni nu a stat cu mine ca toti ma considera un ciudat ea e singura persoana ca si mine cu care chiar mam inteles practic am pierduto si pe ea mi-am pierdut ultimul sprijin in viata asta de rahat si fara viitor.Stiu ca am doar 15 ani si poate suna ca nu am experienta de viata dar va rog sa imi cititi daca vrei sa imi dati un raspuns serios si intrebarea de mai jos penultima ce am trimis-o si va veti lamuri mai clar despre ce e vorba.

12 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Baga-ti ma picioarele... pur si simplu.
N-ai pierdut pe nimeni. Ea te-a pierdut pe tine.Nu stie in cine sa aiba incredere, asta e.Inseamna ca nu stateau lucrurile chiar asa cum credeai tu.Nustiu cum....sustii ca o iubesti dar puteai sa stai langa ea stiind ca e cu celalalt. E chinuitor si, uite unde se ajunge.
Ridica-te odata de acolo, si vezi ca ai o viata inainte de trait. Exista viitor si deseori e singurul lucru care iti da motivatie. Apoi apar altele, depinde cum te descurci.

Totu-i o incercare asa ca pune-ti gandurile in ordine si devino puternic.

| Cosmiinna a răspuns:

Auch, in primul rand crede-ma ca si eu am momente cand ma gandesc sa ma dau cu capul de pereti sau intr-o seara am incercat sa imi tai venele cu cutitul ala de la unghierathinking dar in fine nu-i importantlaughing. Crede-ma ca toti cei care si-au batut joc o sa aiba de pierdut pentru ca orice lucru rau se plateste, poate ca fata asta a fost singurul tau sprijin si acum te inteleg ca e greu fara ea dar incearca sa fi optimist, viata merge inainte. O sa vina ziua in care ai sa gasesti pe alta mai buna si care o sa se dedice trup si suflet, acum tu chiar vrei sa ratezi sansa asta?smug haide curaj, te puuup!

| DeeaMarry a răspuns:

In loc sa te gandesti la posibile pastile pe care sa le inghiti, ar trebui sa te gandesti la ce psiholog poti sa mergi. Sinuciderea nu e o solutie!
Ai putea apela la psihologul scolii, pentru inceput, sau daca nu, la unul online.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti sanatos? Ai o casa? Parinti? Ce manca zilnic? Daca da stai linistit, e plina lumea de fete. Suferi ce suferi dar oricand poti da peste una mai buna decat fosta.

| mat31new a răspuns:

Da-mi id-u tau!

| ReapR a răspuns:

Ba ****! Tu nu vezi ca sufera? Ce dracu il injuri? Eu inteleg pentru ca si eu am fost batjocorit, dat la o parte.Si hai pa!

| ReapR a răspuns:

Scuze pentru injuraturi dar. Ignora-i si gata ce-ti faci atatea probleme?

| myandmy a răspuns:

Ai 15 ani cu bune cu rele viata e frumoasa. pentru un timp nu te gandi la aceea persoana fa-ti alti prieteni sau mai bine petrece cat mai multe ore pe calculator cu ce iti place te vor relaxa incearca sa iti faci prieteni iar daca ai prieteni buni vei trece peste tot fii mai relaxat gandeste pozitiv. eu iti urez mult noroc. stiu ca esti foarte suparat imi pare rau de situatia ta. Sper sa fie bine si sa ne intalnim la o berehappy gandeste pozitivhappy

| DavidMetin2 a răspuns:

Daca vei avea ceva tupeu nu vei mai fii batjocoritwinking

| PsychoNevul a răspuns:

E urat sa traiesti cu impresia asta asupra da, de la o varsta asa frageda.
Gandeste-te ca ai 15ani, ai o viata in fata, iar perioade din astea, sunt trecatoare.
Totusi, ar trebui sa schimbi atitudinea asta, si sa numai fi privit ca un ciudat si sa fii batjocorit.

| SarahSalander a răspuns:

Serios, chiar crezi ca merita sa iti faci atatea probleme din cauza asta?
Sincer, cred ca toti trecem prin asa ceva.
Important e sa te gandesti la tine, sa incerci sa iti faci un trai mai usor. Sa gasesti solutia la problemele care te deranjeaza. Moartea nu este o solutie, nu merita sa arunci toata viata la gunoi doar pentru asta, lasa timpul sa treaca si ai sa vezi ca in viata sunt lucruri care chiar merita traite.

| smechermihai a răspuns:

Fii atent cum am trecut eu peste o perioada din asta.

Mi-am bagat picioarele in tot si in toate. M-am apucat serios de invatat, m-am apucat de cateva hobby-uri (chitara, pian, plimbari noaptea, plimbari in ploaie). Iti recomand sa incerci sa mergi pe langa o apa curgatoare intr-o noapte, sau sa stai sub ploaie! Este calmant si vei gasi un nou rost vietii tale! Gandeste-te asa! Vei fi poate un ciudat pentru alte cateva saptamani/luni, dar vei avea un liceu cu note bune, vei avea un hobby din care ai putea face o pasiune, vei fi un om mai bun!

Dupa ce vei deveni un om mai bun, vei atrage alte lucruri bune. Esti ceea ce gandesti!

Descarca-te afara, iesi sub cerul instelat si tipa cat de tare te tin plamanii!

Poate daca altfel nu merge, axeaza-te pe sport. Cum zice cocalarul "Fa muschi". Antreneaza-te. Forteaza-ti corpul, flotari, toate alea... Vei simti durere prin care te vei descarca, si vei ajunge mai puternic!
Ca sa nu zic ca sportul te scapa de multe dintre problemele de sanatate.

Asculta aceste sfaturi, incearca-le si apoi poti face ce vrei cu viata ta!