| maitreyi a întrebat:

Nu mi-am inceput viata sexuala insa simt un nodul la san.este posibil sa fie cancer/tumoare? va multumesc pentru raspunsuri

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

La varsta ta cel mai probabil e o tumora benigna (tumorile benigne nu inseamna cancer, cele maligne sunt cancerele). Ai nevoie de un consult de specialitate urgent, daca e doar benigna e bine, daca e o tumora maligna (cancer) e mai bine sa fie diagnosticata si tratata acum.

@brigaela: Nu stiu ce experienta ai in medicina, dar ai mari lacune, incearca sa nu dai sfaturi daca nu sti dintr-o sursa sigura:
1) Cancerul de san este foarte receptiv la hormoni. In cele mai multe cazuri marimea lui difera in functie de ciclu.
2) Cancerul poate sa apara si la femei tinere (15+) si in absenta unor antecedente heredocolaterale. Tumorile la varste sub 40 de ani sunt foarte agresive si trebuie tratate urgent.
3) Orice nodul, trebuie tratat ca o posibila tumora maligna.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte putin probabil sa fie cancer. Daca nu ai nici o ruda de sange bolnava de cancer mamar (mama, sora, bunica), atunci e aproape imposibil.
Poate fi o tumora benigna (necanceroasa) sau un nodul aparut in urma unei dereglari hormonale. Trebuie sa-l palpezi cam o data la 4-5 zile. Daca e legat de ciclul menstrual (dispare si reapare in functie de stadiile ciclului), atunci face parte dintr-o dereglare hormonala si ar fi bine sa te vada un endocrinolog sau un ginecolog. Daca nu se modifica, e probabil un fibroadenom, dar ar fi bine sa mergi la un chirurg pentru consultatie, eventual ecografie mamara.
Nu cred ca e ceva grav, cancer sunt sigura ca nu e, dar totusi trebuie sa te vada un medic fiindca nici normal nu e.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gyzzard, eu stiu ca tu esti medic dar acum esti rau intentionat. Eu vorbesc din practica si nu din carti.
Intr-adevar, tumorile maligne mamare sunt hormon-dependente, dar asta nu inseamna ca cresc si scad in functie de faza ciclului menstrual. Chiar daca dimensiunile lor variaza, aceste variatii sunt imperceptibile. In general, variatia mare a unei tumori cu fazele ciclului menstrual este semn aproape cert de benignitate.
E adevarat ca cancerul de san apare si la femei foarte tinere fara antecedente heredocolaterale, dar OMS raporteaza incidente extrem de mici la aceasta categorie de populatie. Eu n-am zis ca e imposibil, dar riscul extrem de mic face ca acest diagnostic sa fie improbabil.
Eu nu am auzit nicaieri ca orice nodul mamar trebuie tratat ca o tumora maligna, ba chiar dimpotriva. La varsta ei, peste 99% din nodulii mamari sunt adenoame sau leziuni de mastopatie fibro-chistica, de ce sa le tratezi pe toate ca fiind maligne?
Stiu ca exista o tendinta in randul medicilor cu putina experienta, a studentilor la medicina sau a medicilor care fac specialitati neimplicate clinic de a exagera riscul de cancer, dar nu cred ca e normal sa speriem un user de 19 ani fara sa avem argumente.

| Linda a răspuns:

Ai si varianta de a merge la un consult pentru a afla ceva in plus...

| greg a răspuns:

Din cate stiu eu, multe femei au noduri fara sa fie bolnave, Doamne fereste!

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@maitreyi: Nu ai cancer, discutia mea cu brigaela e pur teoretica. Fetele care isi incep viata sexuala tarziu tind sa faca tumori benigne, fara sa fie daunatoare asupra vietii.
@brigaela:
1) nu m-a pasionat pe mine oncologia, dar tin minte ca o tumora maligna, daca este sub 0, 5-1 cm, la menstruatie, poate ajunge la 2 cm.
2) Orice nodul la san, se opereaza sau se biopsiaza. Indiferent de varsta. Am vazut o operatie foarte traumatizanta la o fata de 24 de ani, desi erau indeplinite toate criterile de benignitate, deci nodulul putea fi lasat acolo fara probleme inca 10-15 ani.
3) de ce sa le tratezi pe toate ca fiind mailigne? Pai simplu. 1% sanse sa fie cancer, inseamna ca o fata din 100 o sa diagnosticheze o boala grava intr-un stadiu mult mai grav ( la 19 ani, un cancer ajunge in stadiul 4 in 7-8 luni).
4) Nu am incercat sa sperii o fata de 19 ani, uita-te in partea de raspuns adresata ei. Pe mine m-a deranjat atitudinea de "nu ai de ce sa iti faci griji, din mesajul tau". E o atitudine care da de inteles "stai acasa ca iti trece". Data viitoare incearca sa spui "aproape imposibil, dar totusi intreaba un doctor". Pana acum am vazut niste raspunsuri mai pesimiste, si poate de asta mi-a sarit in ochi tocmai atitudinea mai optimista.

| maitreyi explică:

Aa da si mentionez am 19 ani

| maitreyi explică:

Nu nu sunt eu in poza...este o actrita care are 25 de ani...

| maitreyi explică:

Va multumec tuturor pentru raspunsurile date

| gaby_6279 a răspuns:

Nu cred ca e cancer poate fi pe cale hormonala... exista un gel pentru ati masa sanii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind m-am casatorit sotia mea avea si ea dar prin masari usoare la inceput apoi din ce in ce mai pronuntate a disparut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vazut ce spune harciog? trebuie sa te casatoresti antai si dupa aia cu masari usoare si din ce in ce mai pronuntate ...vei scapa de problema. da da ce nu ai inceput viata sexuala pana acum? ca est depasita cu vreo 6 ani? tu esti in fotografie? vaaaai ce ai Imbatranit. te mariti cu mine macar un timp asa? de proba, fiindca mie Imi placi si asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maytreyi iti inteleg ingrijoaraea cel mai bine ar fi sa mergi sa faci un control la un medic specialist si eu am avut dureri la sanul stang si simteam niste mici noduleti chiar si inainte de imi incepe viata sexuala si dupa iar doctorul mi-a spus ca nu e nimic ingrijorator si ca fetelor li se intampla chiar din cauza hormonilor cica ar avea hormonii mai iuti in cazul meu asa a fost dar ca sa fii mai sigura fa-ti in examen