| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa ma mai fac sad Sunt cu iubitul meu de aproape doi ani de zile si de la un an de relatie ma supara tot mai des:crede ca numai el are dreptate,oriunde i-as spune sa mergem nu vrea din diverse motive(de exemplu ca nu ii place desi eu oriunde ar vrea sa mergem m-as duce,chiar daca nu imi place locul as fi cu el si m-as simti fericita)motive care pentru mine sunt nesemnificative,orice ii spun nu ma crede,imi raspunde greu la mesaje, nu imi spune cand nu mai poate vorbi si ma lasa asteptand mesaje de la el, inventeaza diverse motive ca sa nu ne vedem dupa parerea lui importante etc iar eu tot ce face el nu am cum sa fac sad Ma deranjeaza ca el poate sa faca toate acestea si i-am spus de nenumarate ori sa ne despartim insa nu pot renunta de tot la el adica dupa 1 zi, doua trei il caut pentru ca imi e dor de el si vreau sa il vad, nu pot sta fara el sad nu stiu cum sa scap din relatia asta in care eu sunt de parere ca el nu ma mai iubeste.Sunt foarte derutata pentru ca si inainte era tot asa, tot asa facea doar ca pe mine nu ma deranja pentru ca eram la inceput si nu se adunau asa multe.Acum nu mai pot suporta si nici sa inteleg ce face el nu am cum iar el nu inceteaza cu toate astea.Cum sa nu il mai iubesc? crying

4 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti ca poate baiatul potrivit pentru tine e undeva pe aproape, insa nu poate sa faca parte din viata ta pana nu il scoti pe celalalt, cel care te face sa fii atat de nefericita.
Acum gandeste-te, merita?

| SkyPilot a răspuns:

Din ce povestesti, cred ca ai luat decizia corecta. Iubitul tau nici nu pare foarte interesat de tine si nici nu este dispus sa intre in activitati de cuplu. Cu cat inchei relatia, cu atat mai bine pentru tine.
Odata ce i-ai spus ca va despartiti, trebuie sa iti aduni toata taria de caracter si sa il scoti din viata ta. Nu il mai suni si nu ii mai raspunzi, il blochezi pe retelele de socializare, eviti locurile unde te-ai putea intalni cu el, faci sa dispara tot ce ai de la el. Iti tiii mintea ocupata cu preocupariile tale - scoala, service, pasiuni, filme, carti, excursii si orice altceva mai faci tu. Iesi cu prieteii si cu familia. Timpul iti va atenua suferinta. Nu e o idee buna sa intri intr-o noua relatie inainte de a te vindeca, astfel de relatii nu dureaza.

Răspuns utilizator avertizat
| GeorgianaSoare23 a răspuns:

Daca i-ai spus de nenumarate ori ce te deranjeaza si nu ii pasa, dai naibii papucii odata! Cand se asteapta mai putin! Mie mi-a spus cineva o chestie foarte folositoare intr-un context de genu: "Esti puternica, desteapta si frumoasa!" Initial, nu am inteles. abia apoi, gandindu-ma foarte atent la cuvintele astea, am realizat cat de mult contez EU, viata MEA (care e foarte scurta si trebuie traita fiecare clipa la maxim! ). Dupa ce am realizat chestiunile astea, mi-a fost foarte usor sa ma detasez de tot. Asa sa faci si tu! Esti puternica, desteapta si frumoasa si meriti pe cineva mult mai bun! Sa te gandesti in fiecare zi la asta!