| GhitzaCautMiorita a întrebat:

O intrebare cam rusinoasa, dar:
La primul act sexual, inainte de a pune prezervativul pe penis, ar trebui ca acesta sa fie decalotat complet? Eu sunt necircumscris si am avut fimoza insa acum pot trage pielea complet relativ usor. Totusi, daca nu o trag inainte aceasta nu se trage complet in timpul masturbarii. E un semn ca inca mai am fimoza?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in momentul in care penisul este intrat in erectie, preputiul NU poate fi miscat usor inainte si inapoi incat procesul de decalotarea si acoperire a glandului (capului) sa se produca fara nicio piedica, in acel caz este posibil sa mai persiste/sa existe inca o urma de fimoza usoara. Cu un astfel de penis se poate intretine un act sexual chiar daca s-ar putea sa mai apara senzatii de disconfort sau senzatii un pic dureroase. Bineinteles ca in cazul in care penisul este perfect sanatos, acesta trebuie sa fie complet decalotat in momentul in care se monteaza prezervativul pe penisul intrat in erectie deplina. Multa sanatate!
https://www.youtube.com/watch?v=ulHob8ichg4

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Capul penisului man, da

| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.Din spusele tale, că îţi poţi decalota uşor pielea de pe gland, nu ar mai însemna să ai fimoză. Fimoza defineşte existenta unui orificiu preputial stramt, datorita unui inel fibros preputial, care nu permite decalotarea glandului. Poţi urma ca tratament pentru decalotare completă debridare locala, lavaj cu solutii slab antiseptice, aplicare de unguente cu antibiotic (ex. Nidoflor, Baneocin, Neopreol, etc.).
O seară bună!