| ToTheLight a întrebat:

O iubesc sau nu o iubesc? Mi-am pus de prea multe ori intrebarea asta, Sunt clasa a X-a, de la sf clasei a IX-a a inceput sa ma atraga o fata din clasa, atunci m-a atras putin cate putin, acum din ce in ce mai tare, nu stiu daca imi place doar aspectul ei fizic, este o fire putin mai ciudata, este leu, cand are o parere ti-o spune drept in fata, asculta rock eu rap ( cel mai des ), e extrovertita eu introvertit. Cateva lucruri in comun tot avem : amandoi ne uitam la anime-uri si citim manga ( prin acest domeniu m-am apropriat de ea ). Dar parca nu e de ajuns. Am inceput sa tin mai mult la ea, astazi a lipsit de la scoala si in timpul orelor ma tot uitam unde avea locul liber si parca o vedeam, cum isi punea ochelarii pe ochi, mana stanga pe picior, vorbind cu colega de alaturi si intorcandu-se la cea din spatele ei, razand, glumind, suparata ca nu stie info si ca desi e foarte buna la chimie nu a putut sa faca un tampit de randament la teza dar si luandu-l in brate, poate ca de aceea nu i-am spus ca imi place de ea, sau poate ca o iubesc, nu sunt sigur de ce simt, o parte imi zice : o iubesti, alta : nu te potrivesti cu ea. Il ia in brate, un coleg de clasa, prieteni mai buni decat suntem noi doi, se duce la el, il ia de la spate dar el nu face nimic, vb cu mine, cu inca un coleg si cu inca alt coleg, suntem 5 in persoane, eu, ea, el, si inca altele 2. El nu pare interesat de ea si pare indiferent dar ea il ia in brate pentru 20 secunde dupa pleaca. Trec pe hol, o privesc in ochi, ea ma priveste, parca nu schiteaza nimic, niciun sentiment, nici macar unul de indiferenta, e neutra, ca si cum sa ma priveasca drept in ochi e ceva normal. Dar nu e, acei ochi albastrii deschisi ca cerul la amiaza de vara te strapunge, culoarea cerului straluceste in ochii ei. Buzele ei, moi, fine, fara crapaturi, buze mici dar atat de frumoase. Zambetul ei, omatul iernii, asa ar putea fi descris. M-a fermecat cu aspectul ei, ochi albastrii, mai scunda de statura, buze impecabile, un par blond de o culoare nedescrisa. Foarte desteapta, e cea mai buna la chimie si totusi la mate si info nu exceleaza ( ironic nu? ). O iubesc sau nu? Nici nu stiu de ce am scris aici, am simtit ca trebuie sa ma descarc, nu stiu ce sa fac, parca devine din ce in ce mai greu vazand-o indiferenta si "atrasa" de alt baiat. Nu sunt sigur ca ii place de el dar de ce n-ar face acelasi lucru si cu mine? La mine de ce nu vine si ma ia in brate? La mine de ce nu vine macar sa imi zica " Buna " ci doar zice tuturor din grup : " V-ati facut tema la mate? ". De ce? Probabil nu ati trecut prin asa ceva, dar daca ati trece cum ati proceda? Mie mi-e greu, tot mai greu, parca tot mai mult o iubesc, ea parca tot mai indiferenta pe zi ce trece e. Oh viata dulce, de ce mi te-a dat in fata?

7 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Aoleo, nu-i trimite declaratia aia cu descrierea ca ai facut la greseli...
"omatul iernii", pai dreacu...omatul se mai gaseste in alt anotimp?
"un par blond de o culoare nedescrisa", ce e asa de nedescris la un par blond?
"acei ochi albastrii deschisi ca cerul la dupa amiaza de vara", nu e chiar albastru deschis, nu-i zice asta, ca o faci drogata...
"e cea mai buna la chimie si totusi la mate si info nu exceleaza ( ironic nu?)" ironic pe dreacu, una e chimia, alta e matematica.
"La mine de ce nu vine macar sa imi zica " Buna " ci doar zice tuturor din grup : " V-ati facut tema la mate? "

pai nu vine la tine sa te salute, ca probabil nu ti-ai facut tema la mate, si nu are de unde sa copieze...
ce-i de facut? pai fa-ti tema la mate!
si cel mai important, pe langa asta, o poti ajuta cu matematica...deci pe langa ce calcule faceti voi acolo, ca sa nu intri in friendzone, o pui sa-ti numere patratelele de pe abdomen, banii din portofel...
acu e CLAROS?

| ToTheLight explică (pentru CoquineNoire):

Ai inteles totul pe dos, mai ales faza cu matematica... cine a zis ca o sa-i fac declaratii de dragoste gen asta? Si in alta ordine de idei, ai adus numai critici, e TPU nu grammar issues, mai face omul plonasme... mai zice niste prostii, pe care poti sau nu sa le bagi in seama

| CoquineNoire a răspuns (pentru ToTheLight):

Lasa aia, eu ti-am dat un sfat cum sa mai intri pe sub pielea ei, si m-am agatat de materia la care sta mai prost.
tu nu ai mai auzit de un tip care o ajuta pe una, o mediteaza, draci laci?
daca nu ai inteles nimic, atunci nu esti in stare sa o cuceresti.
lasa poeziile, romantismele, contemplarile inutile si actioneaza!

| OoBunnyoO a răspuns:

Parerea mea este ca doar esti atras de ea. Cred ca ti-ai proiectat o imagine zeificata in minte si esti indragostit de imaginea asta. Iubirea inseamna mult mai mult decat sa te atraga cineva fizic si sa ai cateva lucruri in comun cu acea persoana. Esti atras de ea si vrei sa o cunosti mai bine.
Cat despre faptul ca nu se comporta cu tine la fel cum se comporta si cu celelalt timp, probabil nu se simte atat de apropiata de tine, din diverse motive, ori crede ca are mai multe in comun cu celalalt, ori simte ca poate avea incredere mai multa in el, ori il place.

| AndrewAndy a răspuns:

Wow, stiu cum e. Acuma mi-am amintit si eu de prima data cand am simtit ceva pentru o fata. Eram prin clasa a sasea. Ea a venit la mine intr-o zi cu inca doua prietene si a vrut sa imi spuna ca ma place(habar nu am cum s-a intamplat). Era iarna, intr-o sambata cand faceam pregatire la scoala. Si a zis sa vin pana intr-o clasa. Eu am zis: ok. Si m-am dus cu ele, si am intrebat: asa, si? A stat, s-a gandit, s-a invartit de doua ori si a plecat. Nu mi-am dat seama. A trecut jumatate de an pana la vacanta. Nu am mai auzit nimic de la ea. Apoi vara, intr-o seara mi-am amintit de chestia asta. Si atunci "mi-a picat fisa". Mi-am zis eu: frate, a vrut sa imi spuna ca ma place. Ce idiot sunt. Atunci chiar era o fata frumoasa, una dintre cele mai frumoase din scoala. Cand a inceput scoala parca abia asteptam sa o vad. Pur si simplu m-am indragostit de ea, eram mort dupa ea, si am fost vreo jumatate de an. Am vrut sa ii spun dar parca o parte din mine zicea sa nu, si bine am facut. Acum sunt in clasa a noua, iar ea e o panarama care bea, fumeaza, se mozoleste cu cine prinde. Chiar nu imi pare rau...e mai bine asa. Dar(incep sa tremur cand vad ce scriu) pe la sfarsitul clasei a sapteam ma certasem cu multi, toata vara am umblat singur ca un handicapat, ca un emo batut de soarta. Toti ma luau de rau, parca nu mai aveam nici un prieten. Si mi-am propus ca daca vine cineva nou in scoala sa ma comport frumos, sa nu mai injur, sa nu ma mai cert cu altii si sa nu mai fiu asa timid, sa ma bag in seama cu altii. Si surpriza...in prima zi de scoala vad doua fete noi in clasa. Pe una o stiam ca e de la clasa paralela si pe cealalta..salut..ce faci?laughing Am facut noi cunostinta, si nu stiu cum de am inceput sa vorbim prin mesaje, ne-am imprietenit noi cat de cat. Si cu bune si cu rele a trecut anul pana la banchet. Deci cand am intrat pe usa, m-am uitat dupa ea si..si..era intr-o rochie superba, rosie. Cand am ajuns acasa nu ma puteam gandi decat la ea. Nu am putut sa dorm in seara aia, nu am putut. Fluturasi in stomac?laughing Eram innebunit dupa ea. Am stat treaz, ma gandeam la ea, a doua zi nu puteam sa mananc, ma gandeam la ea. In vacanta am vorbit foarte putin, simteam ca se racise relatia dintre noi. Imi parea rau, chiar era prima fata la care tineam cu adevarat. Am ajuns si la liceu. Acum vorbim din nou. Tot imi place de ea, imi place tot la ea, parul, ochii, corpul, imi place ca e o fata cuminte(rar gasesti o fata frumoasa care sa nu umble cu macar). Intr-o zi eram pe hol, il asteptam pe un prieten care e in clasa cu ea si a iesit din clasa. Nu stiu cum s-a uitat la mine dar m-am pierdut. M-a intrebat pe cine caut si eu: pe..pe X, il astept sa mergem pana afara. Off, intr-o zi era frumos afara si am zis sa mergem pana in oras. A zis ca bine, hai sa mergem dar a ai venit si o prietena de-a noastra. Ma inteleg foarte bine cu ea dar in ziua aia aveam in gand doar( de ce naiba ai mai venit si tu? nu ai treaba acas?). Totusi a fost o zi pe care nu o sa o uit. Chiar daca nu a iesit cum am vrut eu macar m-am plimbat cu ea si asta, pentru mine conteaza. In liceu ma cunosc toti, sunt fete care numai pe langa mine stau dar, eu o vreau pe ea. Poate o sa am ocazia sa ii spun ce simt pentru ea, poate, daca nu trag o dusca sa imi fac curaj, ii trimit un mesaj si asta este, daca da, e bine, daca nu, la fel de bine. Cum ai zis si tu, nu mai pot asa, mi-e tot mai greu. Si normal ca o placi. Si ce daca pe tine nu te saluta si nu te ia in brate? Poate si pe tine te place cineva iar tu esti la fel de indiferent la fel cu este ea cu tine. Te-ai gandit la asta? Daca ii spui macar stii ce o sa se intample, altfel o sa ramai toata viata cu intrebarea "oare ce se intampla daca ii spuneam?" Nu te gandi ca o sa ramai de fraier ca pana la urma nu ai facut o crima ca iti place de ea. Poate ca atunci cand ii vei spune se va indragosti de tine. Daca vrei sa mai vorbim da-mi un mesaj in privat. Oricum, eu iti urez mult norochappy

| Steffffi a răspuns:

Spune-i frate ce simţi. Vrei să-ţi spună ea? Dar nu vrei să-ţi cumpere şi flori? Nu mai fi aşa timid, spune-i odată şi gata. Ce se poate întâmpla în cel mai rău caz? Te refuză. Aşa şi? sunt o mie de fete în lumea asta. Şi nu mai fi aşa, fetele vor un baiat direct, sincer şi cu tupeu. Poate îi ia pe alţii în braţe pentru că vrea să te facă gelos. Sau nu ştiu. Aa şi termină cu dedicaţiile alea stupide, nu o să impresionezi pe nimeni. Baftă

| marirafiq a răspuns:

BUNA! TOCMAI TI-AI RASPUNS LA INTREBARE SINGUR! parca tot mai mult o iubesc, nu ti se pare ceva? iubirea ta vine din suflet, dar nu are ochii saa vada asta, pentru ca esti inca pusti.hai sa-ti spun ceva.am trecut prin astea, stiu ce simti.asta se numeste iubire adolescenta! esti indragostit,o iubesti,daca vrei cu adevarat sa fi cu ea,fa primul pas,poate ea nici habar n-are ca tu ai sentimente pentru ea,si cine stie,poate nu iti spune nimic,din frica sa nu o refuzi,atat cat tu nu ii dai niciun semn,nu o femeie vine la tine sa iti spuna ce simta,pentru ca noi femeile sunt sensibile,timide,si mereu ne place ca acel cineva sa vina,sa ne marturiseasca ceva. luni cand te duci la scoala,du-te si uitate in ochii ei,ca si cum nu ai vrea niciodata sa se sfarseasca acel moment,apuco de mana,si puno la inima ta,nu ii spune nimic, ea va simti iubirea ta, cu siguranta.dar asta cand sunteti voi doi mai mult, si dupa aceea, pleaca si laso in ceata.isi va da seama de tot. incearca nu te costa nimic, multa bafta!