| Seba2013 a întrebat:

O persoana care este casatorita, pacatuieste daca se uita le filme pornografice si se masturbeaza?

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

Sincer nu am citit Biblia, educatia asta am primit-o si le multumesc parintilor pentru asta.

28. Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui.

Din pacate, cred ca dintr-o foarte mare multime de oameni, persoanele care nu au facut asta le numeri pe degetele de la o mana.

51 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu scrie asa ceva in biblie

| Seba2013 explică (pentru RAY):

Ok, mersi de raspuns, atunci nu este pacat, nu?

| RAY a răspuns (pentru Seba2013):

Nu man, nu este pacat, daca o inseli da este

| Seba2013 explică (pentru RAY):

OK, man, mersi, de raspuns.

| Doub a răspuns:

Normal că e păcat.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Depinde de relatie. Daca legatura dintre tine si partenera este puternica atunci vazand o fata goala, alta decat iubita ta, chiar si pe ecranul unui calculator si masturbandu-te stiind ca o ai pe ea langa tine este deranjant, din punctul meu de vedere.
Pe mine m-ar enerva maxim sa stiu ca iubita mea se uita la filme porno si se masturbeaza.laughingM-as simti ca a 5-a roata de la caruta.
Adevarul e ca tu cauti in filme porno ceea ce nu gasesti la partenera ta.Atunci cand te uiti la un filmulet, iti imaginezi chestii cu starleta.Chiar si facand asta cu gandul este un pacat. Facand abstractie de Dumnezeu, este un pacat fata de persoana pe care o ai langa tine.O faci sa se simta umilita, intr-un fel.
Totusi, daca tu te uiti la filme pornografice fiindca ea nu vrea, atunci se schimba datele problemei.Stii,la un moment dat intervine monotonia, intr-o relatie, iar tu ca barbat cauti sa iti satisfaci poftele cumva.Normal ca o starleta porno iti va mentine erectia mai bine decat nevasta-ta.Asta e ceea ce numesc eu, relatie tipica.

| Seba2013 explică (pentru SergiuBoss11):

M-ai surprins, alcoolicule, prima parte ai raspuns, de nota 10.

Dar am o nelamurire:

Daca nevasta, nu vrea sa aiba relatii sexuale, dintr-i cauza anume, atunci mai este pacat daca te uiti la porno si te masturbezi?

Asta cu alcoolicule, am glumit, stiu ca nu esti tu.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Seba2013):

Pacatul ramane. Daca nevasta ta nu vrea sa intretina relatii sexuale cu tine din motive de genul "ma doare capul" "n-am chef" comite la fel ca si tine un pacat.
Sexul de multe ori este mai mult o necesitate decat o placere si trebuie sa inteleaga faptul ca tu, ca barbat, ai nevoie de asta.Nu zic de 3 ori pe zi, dar macar la doua trei zile ar putea sa faca acest mic sacrificiu.Pana la urma, sunteti sot si sotie, iar ea, trebuie sa aiba grija sa fi fericit, la fel cum trebuie sa ai si tu grija sa fie fericita.
Daca nu vrea sa aiba relatii sexuale din motive medicale, e mai complicat.Ar putea sa te ajute sa te masturbezi.Da, sunt unele familii pentru care sexul e un subiect taboo, iar contactul sexual se rezuma doar la introducerea penisului in vagin.(cum au musulmanii doar pozitia misionarului). Totusi, suntem in secolul 21, iar sexul nu mai este un subiect taboo, in occident. Daca nevasta ta este o femeie mai "de moda veche" sa nu zic "religioasa" ar trebui sa ii explici ca ai nevoie de ea, cu un ajutor.
Daca nici asa nu e bine, ar trebui sa-ti pui semne de intrebare in ceea ce priveste fidelitatea acesteia.Este doar o presupunere,dar pana si femeia are poftele ei,ce-i drept,mai rar decat barbatul,dar are si ea poftele ei. Daca timp de cateva saptamani nu simte nevoia de a face sex, poate fi o problema de natura medicala(hormonala sau la organul sexual).Ar trebui sa porti o discutie cu ea legata de casnicia voastra.Ce e bine? Ce nu e bine? Undeva trebuie sa fie o problema

Si nu uita sa o intrebi si pe ea daca este genul de om cu care(cacofonie inevitabila) se poate discuta"este pacat daca ma uit la filme porno?".Ea iti va da cel mai concret raspuns, desi, daca te iubeste, sigur nutreste si sentimentul de posesiune.Raspunsul va fi NU.

| Seba2013 explică (pentru SergiuBoss11):

Eu am impresia ca tu esti fanatic sexual, nu ti cont de factori.
SI cand acesti factori, spun ca nu este timpul, pac fugi sa te uiti la filme porno.
Oare asta nu insemna infidelitate fata de sotie?
Faptul ca sotia are un echilibru, sau poate o problema nu insemna ca nu vrea sa faca dragoste.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Seba2013):

Asta ai inteles din ce ti-am scris eu acolo?laughingam irosit o sumedenie de cuvinte si 10 minute din viata mea ca sa iti luminez mintea, dar tie ti-a intrat pe o ureche si ti-a iesit pe cealalta informatia.

| Seba2013 explică (pentru SergiuBoss11):

Pai daca nu ti cont de factori, iar navasta du isi da acordul din cauza unei probleme.
Atentie problema fiind reala, iar tu nu esti capabil, sa te controlezi, insemna ca esti fanatic, sau idolatru.
Iar asta cu sexul, ca este o necesitate, o iei pe aratura baiete.
Nu cred ca ai vrea sa deschidem si subiectul acesta.

| martzian a răspuns:

Da, este păcat. Cuvintele Mântuitorului sunt:

"Aţi auzit că s-a zis: «Să nu comiţi adulter!» Dar Eu vă spun că oricine se uită cu poftă la o femeie a şi comis adulter cu ea în inima lui." (Matei 5:27-28, NTR)

| DeeaMarry a răspuns:

Admitand ca e pacat daca acea persoana nu este casatorita, de ce s-ar schimba lucrurile odata cu casatoria?

| Seba2013 explică (pentru DeeaMarry):

Cred ca trebuie sa iti formulezi din nou intrebarea.
Tocmai sa tratat despre persoanele casatorite.

| DeeaMarry a răspuns (pentru Seba2013):

Din felul in care ai pus intrebarea am presupus ca tu consideri ca pentru cei necasatoriti ar fi un pacat. Ideea e ca nu se schimba nimic odata cu casatoria, tot un pacat ramane.
Iar daca nu crezi ca este un pacat pentru cei necasatoriti, atunci sa stii ca este considerat pacat.

| Seba2013 explică (pentru DeeaMarry):

Da draga eu stiu ca este pacat, dar nu stiu de unde presupui tu ca eu nu stiu.
Cati ani ai?

| DeeaMarry a răspuns (pentru Seba2013):

Iti place sa intri in polemici aiurea? E problema ta. Ti-am dat doua raspunsuri, daca nu iti plac poti pur si simplu sa le ignori. Consider ca am fost detul de explicita.

| Seba2013 explică (pentru DeeaMarry):

Nu imi plac, dar ai dat unele raspunsuri, in care ma acuzai de masturbare.
Vad, ca ti-a stres intrebarea, adiminul.
Deci daca ma acuzi, eu ma apar, si nu prea o sa iti mearga.

Asta ce spui tu ca un celibatar, comite tot pacat asa este.
Dar este o diferenta intre cel celibatar, si cel casatorit.
Un celibatar, comite curvie.
Un casatorit comite preacurvie.

De fapt, cel care comite preacurvie, el comite curvie, dar faptul ca este casatorit, ii se considera preacurvie, pentru ca acesta isi tradeaza nevasta.
In celibatar nu isi tradeaza nevsta, el comite curvie sau fornicatie, si desigur, si lucrul acesta este pacat.

Asa cum ai spus, mai sus, tu ai presupus, ca eu ma refer ca celibatul nu comite pacat.
EU nu am spus asa ceva.

Intrebarea mea s-a referit strict la cel casatorit.
Aici cei care contrazice biblia, nu mai aveau variante sa contrazica.
Daca daca spuneam de una necasatorita, aveau variante, era totul diferit,

Dar oricum nu trebuie sa iti dau tie explicatile acestea.

| DeeaMarry a răspuns (pentru Seba2013):

Omule, suferi de mania persecutiei? Spune-mi si mie unde te acuz eu de ceva?
De unde sa stiu ce gandesti tu? De asta am facut o presupunere. Si am specificat ca este o presupunere, nu o certitudine!
Situatia asta devine penibila deja.
Nu mi-a sters nicio intrebare adminul. Cred ca ma confunzi.

| Seba2013 explică (pentru DeeaMarry):

Ai avut un comentariu, cu presupuneri.
Cam iti place sa presupui, si nu prea imi place mie.
Intreaba, nu presupune, pentru ca a presupune ceva, trebuie sa existe un indiciu, iar daca nu este, insemna ca suferi de halucinatii.

Desigur, ca ai avut un comantariu unde spuneai ca eu si Ray, si dupa aceea faceai presupuneri.
Cautal in intrebasi sterse, sigur il ai.

Nu inteleg, de ce l-a eliminar administratorul, fara nici o explicatie.

Asta ca crezi ca confund, oara presupui prost.
Eu stiu ce afirm, asa ca lasa presupunerile.

| Seba2013 explică (pentru DeeaMarry):

DeeaMarry, te rog scuza-ma, te-am luat drept KRAKILLA(daca te uiti mai sus, amandoua aveti poze cu, culori).

Si-a facut unele pareri despre mine, si eu i-am cerut sa imi demonstreze.

Dupa aceea totul a devenit o dezordine.

Pentru ca nu eram suparat pe kracila sau cum o chema, dar cand am vazut ca spune ca imi plac polemicile(asta ai spus-o tu), m-am suparat mai rau.

Raspunsul tau a fost foarte bun, pentru cine are o cunostiinta biblica.

Scuza-ma si chiar imi pare rau, eram la lucru, si am intrat repede, vreo 5 minute pe net, si m.am grabit.

Cand am vazut ca spui ca imi plac polemicile, ceranduti dovezi, m-am suparat foarte rau de atitudinea asta.

| Seba2013 explică:

Pt. TabFury.
Gena evoluata, mi-ai dat ignor deja?
Cum adica, tu nu ai gena primitiva?
Ti-as scos-o, sau te-ai lovit la cap?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spune cineva lui Ray ca pe vremea cand a fost scrisa Biblia nu prea se difuzau filme porno la TV sau il lasati asa, cum l-a lasat dumnezeu, in infinita lui ironie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacat? ha ha... fata de cine? Fata de zeul acela al vostru imaginar? Mintea omului s-a dezvoltat foarte mult dar a ramas in sange acea gena primitiva a salbaticilor de a face matanii si plecaciuni asupra unui altar.Gena aceea primitiva de a sacrifica oameni drept ofrand zeilor scorniti de mintile lor bolnave! Gena acea primitiva care a ucis milione de oameni timp de 600 de ani,vremea inchizitiei! Gena acea primitiva inca mai dainuie printre noi dar unii cu greu au reusit sa o inlature!

Gena acea primitiva, uitati ce a facut!

http://debarbati.ro/......astra.html

Gena acea primitiva a ucis zeci de milioane de oameni dea lungul a 600 de ani!

Traiasca biserica criminala!

| Seba2013 explică (pentru anonim_4396):

Tu nu ai gena primitiva?
Atunci cand te masturbezi, oare ce gena te indemna la acesta practica?

Tu oricum te-ai bagat in seama degeaba, intrebarea pentru cei care cred in DUmnezeu.

Lasa-i pe acestia sa raspunda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu eu am gena primitiva ci cei bolnavi care cred in nimic.Iar tu daca vii cu intrebari de genu..imi e mila de tine sa stii

| Andutu21 a răspuns:

Daca partenerul tau nu stie inseamna ca ii ascunzi si asta nu este prea ok.

| Seba2013 explică (pentru Andutu21):

Asta insemna ca este pacat, nu?
Daca partenerul nu stie, ii pacat?
Asta vrei sa spui nu?

| Andutu21 a răspuns (pentru Seba2013):

Este si asta un pacat, cand te casatoresti si juri credinta persoanei iubite, sinceritate, intelegere si tu faci chestii din astea, nu este pacat?

| Seba2013 explică (pentru Andutu21):

Daca tu esti, convins, ceea ce spui, eu iti dau funda, pentru ca te cred.

| Seba2013 explică (pentru Andutu21):

Bravo. desi nu esti un om care cunoaste ce spune biblia, se vede ca esti o persoana buna.

Conform bibliei este pacat se cheama adulter.
Un barbat casatorit, daca are relatii sexuale in afara casatoriei se cheama aduler sau preacurvar, acesti doi termeni sunt sinonimi.
Uite ce spune Ezechiel 16:32.

Dar Isus spune ca acest adulter, in putem face si cu inima:
In matei 5:27 si 28.

Atunci o persoana care se uita la pornografie, si se masturbeaza, comite preacurvie, asa se afirma clar in Matei, cap. 5.

| martzian a răspuns (pentru Seba2013):

Sincer nu am citit Biblia, educatia asta am primit-o si le multumesc parintilor pentru asta.

28. Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui.

Din pacate, cred ca dintr-o foarte mare multime de oameni, persoanele care nu au facut asta le numeri pe degetele de la o mana.

| Andre00 a răspuns:

Normal că nu, cum gândești tu? O.O

| Seba2013 explică (pentru Andre00):

Ai un "oarecare" argument, pentru acesta afirmatie?

| Andre00 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu cred în D-zeu. De asta ce mai zici?

| Seba2013 explică (pentru Andre00):

Ma intreb, ce te-a motivat, atunci cand ai afirmat ca nu este pacat.
O cauza trebuie sa fie, nu?

| Andre00 a răspuns (pentru Seba2013):

Păcat față de ce/cine? Ți-am zis, nu văd vreun păcat față de ceva, cineva.

| Seba2013 explică (pentru Andre00):

Ce este pacat pentru tine?

| Andre00 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu există, pentru mine.Și nu sunt obligată să-ți dau explicații.Ți-am spus părerea mea. O seară bună ^^

| RAY a răspuns (pentru Andre00):

Atee? posibil ca te prgatesti de iad

| Seba2013 explică (pentru Andre00):

Pai mi-ai spus ca nu este pacat!

AI obligatia sa te justifici, pentru cine nu este pacat.

Daca nu, insemna ca tu vorbesti de pacate, fara sa stii ce insemna,

| Andre00 a răspuns (pentru RAY):

Oh,văd că te afectează foarte mult ceea ce fac eu. Ceea ce mă bucură.Mă faci să mă simt importantă, mulțumesc, apreciez c:

| Andre00 a răspuns (pentru Seba2013):

Tu nu ai citit nimic din ce am scris mai devreme? Nu există păcate.Și oricum, nu te văd vreun D-zeu în lumea ta, ca să judeci, și ca să ceri explicații.

| RAY a răspuns (pentru Andre00):

Glumeam,sunt ateu

| Seba2013 explică (pentru Andre00):

Deci nu este pacat, pentru ca nu exista pacate.
Deci tu uiti ce scrii in timp ce scrii.

Ai inceput sa spui ca nu este pacat, dar pentru tine nu exista acest termen.
Habar nu ai ce significa acest termen...cati ani ai?

Nu te judec, dar incerc, sa te ajut putin, asta numai daca vrei.

| Seba2013 explică (pentru RAY):

Man, ai agatat vreo una pe acest site?

| RAY a răspuns (pentru Seba2013):

Asta e site de matrimoniale?

| Seba2013 explică (pentru RAY):

big grin.
Atat timp cat exista interactiuni, niciodata nu se stie...
Dragostea vine cand nu te astepti...
In acesta pagina, subiectul este altul, dar pe acest site, cred ca exista si categoria, respectiva, nu stiu bine, pentru ca nu ma intereseaza.

Daca ii sa caut, caut prin proximitate, nu de pe net.

| Rushmaster448 a răspuns:

Ba din contra, o casatorie trebuie sa fie mereu "hot" pentru ca personal eu m-as uita la filme porno ca sa am ce incerca cu partenera mea ca sa tin relatia ca la inceput pentru ca intr-o casatorie sex-ul acela salbatic de indragostiti dispare dupa un timp si barbatii care se uita la filme porno si se masturbeaza ei mentin acel sex la nivelul care trebuie

| Seba2013 explică (pentru Rushmaster448):

Deci este pacat daca se uita, sau nu?

| Rushmaster448 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu e pacat!

| Seba2013 explică (pentru Rushmaster448):

Lupule, argumente, nu sti?