| erika86 a întrebat:

Oamenii se schimba, sau ma amagesc singura?

Sunt cu prietenul meu de un an si 3 luni (eu am 25 ani, el 24)si jumatate din timpul asta si-a cam batut joc de mine(tot a doua seara prin cluburi cu baietii, mie imi spunea ca se distreaza mai bine daca nu vin si eu, ca as fi singura fata din grup, etc, a fost vara trecuta la mare 'cu baietii' sub pretextul ca unul din ei cumpara o masina de acolo-au stat 6 zile, si multe faze de genu in care prezenta mea il incurca) ne-am certat si despartit de multe ori, de fiecare data el era cel ce ma cauta sa ne impacam, ca ii pare rau, ca ma iubeste, ca totul o sa se schimbe, stiu clasic, si eu i-am mai dat o sansa de multe ori. Din toamna anului trecut lucrurile si-au mai revenit, a renuntat la iesirile nocturne cu baietii, petrece mai mult timp cu mine, am fost in excursii impreuna doar noi 2(ceea ce nu se intampla inainte). Problema e ca in sinea mea sunt constienta ca ceva s-a intamplat inainte(a avut pe altcineva...si da eu am trecut cu vederea, a venit intr-o seara la mine cu bratara alteia in buzunar), dar nu stiu ce sa fac de acum: la inceput il iubeam enorm as fi facut orice, iar el imi spunea ca e indragostit de mine, se purta frumos, imi aducea flori(desi erau momente cand eram foarte nefericita), in ultima vreme nu pot sa nu imi amintesc de momentele proaste, cand imi spune 'te iubesc mult' nu pot decat sa imi amintesc cand spunea asta si in 5 min era echipat de iesit in club, si nici nu mai stiu daca e ceva cu mine, sunt paranoica sau poate am ajuns sa il iubesc mai putin. Adevarul e ca acum nu pot sa imi iert ca am trecut peste escapadele lui si l-am lasat sa isi bata joc de mine, si ma tot gandesc ca daca i-am permis asta odata o va face din nou.Eu am 25 ani, el 24, am vorbit despre asta, el spune ca s-a schimbat ca imi fac griji degeaba, ca el are intentii serioase si ca ma iubeste(foloseste 'te iubesc' foarte des in ultima vreme incat nici nu mai stiu daca e doar o replica sau chiar inseamna ceva pentru el), ...eu nu pot avea incredere deplina in el, si nu stiu ce sa fac acum? am cunoscut doua fete ale lui, de unde stiu ca nu o sa joace cu mine din nou? Ce ar trebui sa fac acum?(ce trebuia sa fac la inceput si nu am facut sunt constienta din pacatesad)

Răspuns Câştigător
| IsabellaMaria a răspuns:

In primul rand... esti sigura ca mergea cu prietenii lui si nu mergea cu cealalta? Daca ii pasa de relatie, se gandea de la bun inceput si facea sa fie bine pentru amandoi, puteai si tu sa mergi impreuna cu el si cu prietenii lui in club sau pe unde mergeau desi poate nu te simteai bine in pielea ta, dar pana la urma te acomodai. De ce cand el mergea in club cu prietenii, nu mergeai si tu cu prietenele? Ii intorceai cu aceeasi moneda, poate nu esti o fire razbunatoare, dar uneori este bine sa faci la fel, decat sa cazi de prost. Poate acum si-a dat seama ca a gresit si incearca sa refaca relatia, sa fie totul bine si frumos. Oricine merita o noua sansa, dar nu foarte multe ca dupa aia te ia iar de proasta, scuze ca iti spun asta. Si mie mi s-a intamplat de vreo 3 ori cu prietenul cam la fel, bine de fapt eu am aflat ca m-a inselat si i-am mai dat cateva sanse, dar deja daca mi-ar mai face ceva s-ar umple paharul si desi m-ar durea sufletul, nu l-as mai ierta, pentru ca trebuie sa ne respectam ca femei si sa nu-si bata joc orice prost de noi, nu stam doar intr-unul singur, sunt altii mult mai buni. Stiu cum e cand te gandesti ce iti facea inainte, si acum simti ca nu te mai atrage, parca nu il mai iubesti la fel de mult, dar acum daca se poarta mai frumos, nu poti sa-i reprosezi ce iti facea inainte. Cel mai bine ar fi daca iti mai face o singura faza cam aiurea, sa-i zici pa pa, drum bun, si sa nu-l lasi sa te joace iar in picioare. Si eu uneori cand ma gandesc la ce mi-a facut inainte, si acum il iubesc iar la fel de mult, totusi imi vine sa-i dau cateva palmi si sa nu-l mai bag in seama, sau sa-i fac si lui la fel, cum mi-a facut el mie. Insa, nu pot. Nu merita nimeni asa ceva, mai ales cand tu incerci sa faci sa fie bine... Bafta, si ai grija happy:*.

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

La inceput nu a luat prea in serios relatia cu tine,nu-i prea pasa,nu era cine stie ce indragostit.
Intre timp,cum tu ai rezistat tuturor furtunilor,a realizat cat de multe meriti si acum ia lucrurile in serios.
Nu are doua fete,doar ca la inceput era mult mai usuratic.
Acum da semne de seriozitate si,ar fi bine sa-l iei in serios,te iubeste si te pretuieste.
Continua sa fii si sa faci exact ceea ce faci, el asa te iubeste.
Si, alunga toate gandurile negre.Relatia voastra poate avea un final foarte fericit, ai putina incredere!
Sa fiti fericiti!

| Flav a răspuns:

Adica, cand lucrurile revin la normal, tu abia atunci iti pui intrebari? Cine naiba va intelege?

| wallypif a răspuns:

Erik orice planta isi urmeaza cursul in natura. Un copac creste, din el cad seminte. Copacul in timp se usuca iar din urma lui cresc alti copacei care la randul lor vor urma cursul primului copacel. Asa este si-n viata de zi cu zi. Toti oamenii suntem la fel. Pentru a nu fi misogin sa spunem ca toti oamenii sunt la fel exceptandu-l pe cel/cea ce citeste acest comment. La-nceput orice barbat pentru a atrage o femeie apeleaza la tot arsenalul de siretlicuri ce le are in dotare (surprize, flori, cadouri, sms-uri de dragoste, cuvinte frumoase). Urmeaza rutina. Ce-nseamna rutina? Plictiseala. De unde vine plictiseala! Nu apare nimic nou in viata voastra. Anturajul lui il poate transforma-n orice numai in ce doresti tu nu. Uite un exemplu. El isi doreste o masina. Se duce la targ si probeaza cateva de curiozitate. Si-a satisfacut curiozitatea. Este un model de masina pe care nu o poate proba insa un prieten si-o cumpara si-l roaga sa o probeze. Vezi tu? Cam asa este si-ntr-o relatie. Din curiozitate are o aventura. La un moment dat nu mai poate continua acea relatie extra si se reintoarce la tine. Totul revine aproape ca la-nceput insa intr-o seara o tipa il provoaca. El accepta. Iarasi tu simti ca s-a schimbat fata de tine. Cu alte cuvinte, draga Erik, infidelitatea este de vina. Pe final un sfat tuturor celor ce doresc a afla cand sunt inselati ori nu. Cand simti ca ceva este in neregula si ajungi sa-ti pui intrebarea: Oare nu cumva el are pe alta? Sa stiti ca raspunsul este DA. Este valabil pentru ambele sexe. Deci barbatii in special se reintorc doar cand nu mai merge relatia extraconjugala. Pentru a se schimba ceva in astfel de relatii persoana care inseala trebuie sa treaca printr-un soc emotional si cum putini stiu acest lucru, de obicei, se ajunge la divort sau la terminarea unei relatii.