| Kiwolino a întrebat:

Oare ce e mai trist...sa iubesti o persoana care nu te va iubi niciodata,sau sa nu fi niciodata in stare sa ii spui ce simti? Si totusi,ce ar trebui sa fac? Nu vreau sa fiu ranita, dar nici nu mai pot continua sa tac si sa ma prefac ca nu imi pasa, cand de fapt e TOTUL pentru mine...Si nimeni nu stie ce simt, si uite ca stau pe TPU cautand un sfat pe care oricum nu cred ca il voi primi.
O seara buna si...v-as multumi enorm daca m-ati ajuta.:*

Răspuns Câştigător
| bogdan72 a răspuns:

Ce pot spune, am trecut prin asta. Stii, acum toata lumea iti spune sa ii spui, pentru ca indiferent de raspuns te vei simti mai bine, usurata etc. Nu cred in asta. Eu aveam remuscari si cand ii ziceam ceva si constatam ca ar fi fost mult mai bine sa zic altceva (eram patetic pentru ca eram stapanit de emotii si ma blocam). Poti sa ramai frustrata cand vei vedea indiferenta cu care te trateaza persoana respectiva de asemenea. Pur si simplu nu te vede cu aceeasi ochi. Intre a te descarca si a te autocontrola am ales autocontrolul. Si 4 ani am dus-o asa fara sa bat la cap pe nimeni desi nu dormeam o buna parte din anumite nopti. Sfatul meu? Scrie poezie/o carte. Te descarci mult mai usor. Ori scrii poezii (expresie aproape directa a sentimentelor), ori scrii un roman in care proiectezi situatia la modul la care ai fi visat, ai prieteni preocupati cu care discuti despre asta si le spui lor ce ai pe inima etc. Sper ca te-am ajutat!

9 răspunsuri:
| MaDeclarFan a răspuns:

Daca zici ca nu te-ar putea iubi, de ce sa ii spui ce simti? Eu cred ca nu merita sa faci asta daca persoana nu e potrivita, mai bine astepti sa mai treaca timpul si sentimentele tale se vor diminua...este doar parerea mea, poti sa ti cont de ea sau nu, ideea e ca trebuie sa faci ceea ce iti doresti tu intr-adevar :*

Răspuns utilizator avertizat
| CataC a răspuns:

Trist e sa dramatizezi situri in loc sa iei o decizie, oricare. Sunt doua variante, oare e asa greu sa iei o decizie si preferi sa te bazezi pe inteleciunea necunoscutilor?
Ia incearca singurica sa vezi avantaje si dezavantaje pentru fiecare, poti lua o foiae de hartie, o imparti in doua coloane, si scrii la fiecare, daca nu poti in caput.
Apoi, pe baza lor, iei singurica o decizie. O sa vezi ce bine te simti dupa!
Succes

| Raiiiisa a răspuns:

Cel mai trist este sa iubesti o persoana cu care nu vei putea fi niciodata, oricat de mult ti-ai dori.Am patit si eu o data sa simt ceva foarte puternic pentru un baiat, la fel am tinut si eu in mine, punandu-mi sute de intrebari cum ar fi mai bine sa fac.Pana la urma am ajuns eu singura la concluzia ca cel mai bine ar fi sa-i spun, chiar daca nu se va ajunge la nimic.I-am spus ce-am avut pe suflet, iar acesta si-a luat-o in cap.Atunci am considerat ca nu poate fi nimic si i-am intors spatele, iar pana la urma tot el a fost cel caruia i-a parut rau, dar fara nici un rezultat.Acum gandeste-te bine daca acea persoana e totul pentru tine, oare si tu esti totul pentru acea persoana?

| Maryo1o1 a răspuns:

Asa as putea sa pun si eu o intrwbare din trecutul meu tristcum ar fi: ce e mai trist sa te dea afara parinti din casa pentru ca iti pasa de viitorul tau sau sa te insele iubita pentru care era sa mori cu cel mai bun prieten pentru care era sa iti pierzi mana stanga? Uite te inteleg dar nu iti pot da un sfat aici pentru ca cand il vei citi va fi prea tarziu. Daca vrei da add la id asta de mess maryo_maryo_95

| Maryo1o1 a răspuns:

Uite te inteleg perfect si eu am trecut prin multe era sa mor odata ca sa o salvez pe iubita mea si era sani pierd mana stanga pentru cel mai bun prieten si dupa ceva timp am aflat ca ea ma inseala cu el si multe altele dar aici nu iti pot da un sfat pentru ca, cand il vei citi e posibil sa fie prea tarziu asa ca daca vrei un sfat poti za dai add la id asta de mess: maryo_maryo_95

| nata2008 a răspuns:

Buna draga,nu trebuie sa te intristezi,a iubi o persoana este ceva in regula,nu este totul atit de dramatic,important e sa nu pierzi controlul asupra tine insuti,fii speciala,draguta, deosebita, nu arata nimanui durerea dinauntrului tau, fii mereu cu ziimbetul pe buze, si fii sigura ca nu ai sa treci neobservata.Stiu ce vorbesc, si te inteleg perfect.Succese mari tie :*

| Roxanna28 a răspuns:

Daca nu ai curaj sa ii spui ce simti si se intampla sa aveti un prieten comunhappy incearca sa il convingi sa vorbeasca intamplator de tine in preajma lui sa vezi ce reactii arehappy pote asa vei afla daca te place. Sper ca e un sfat folositorhappy

| xoxowhatever a răspuns:

Deci sunt si eu in exact acceasi situatie acum... toata lumea de aici imi spune sa ii marturisesc ce simt, dar e mult mai greu de facut decat de zis. Suntem colegi dar pur si simplu nu stiu cum sa-l abordez, mai ales cand vad cat de bine se intelege cu o alta colega de care cred ca e indragostit. Poate par egoista dar ma bucur ca mai e cineva in aceeasi situtie ca si mine laughing poate te ajuta si pe tine sa stii ca nu esti singura :*