| AlexanderAdrian a întrebat:

Oare in materie de sex putem face diferenta intre principiu si cazurile particulare?

Care sunt argumentele care sa impiedice un adolescent de minim 16 ani, care se afla in situatia de a cunoaste suficiente date in materie de sex si riscurile pe care acesta le implica, sa isi inceapa viata sexuala?

Evident ca pot exista tineri la 16 ani care habar nu au ce e un prezervativ. Evident ca tineri la 14 ani care posteaza chiar aici nu citesc, si nu sunt in stare sa se exprime corect gramatical, nu invata dar se gandesc la sex.

Si vin si va intreb. Ce legatura au toate astea cu faptul ca 16 ani ar fi o varsta ideala DACA desigur esti informat?

Intrebasem de ce infiereaza multi sexul de la varsta adolescentei 15-16 ani. Eu am vaga impresie ca un adolescent neinformat si caruia i se impun restrictii va face exact contrarul. Nu credeti ca ar fi mai bine sa informam corect pentru ca adolescentul sa ia decizia in cunostinta de cauza si nu speriat de bombe?

In plus mi s-a dat un link catre un articol legat de cancerul de col uterin. Acolo se spune ca exista un risc crescut daca se incepe viata sexuala la mai putin de 20 de ani. In acelasi timp exista un risc mic si datorita anticonceptionalelor. N-am reusit insa sa inteleg daca riscul e unul legat de patologie si sarcina sau de fiziologie, adica de simplul fapt ca faci sex de la varste mici. Ma rog probabil ca aici m-ar putea lamuri doar un medic specialist.

33 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

Am citit cateva comentarii dupa care m-am oprit, sper ca nu ati dezvoltat deja ideile mele. Ce spune Lothar despre implicatii, poate fi trecut cu vedere printr-o buna informare. La 20 de ani ai mei nu am gustat suficient din viata, dar sunt sigur ca nu as fi de acord cu o viata sexuala a copiilor mei la o varsta de 15-16 ani. Poate din principiu. Educatie, da(secretul e inutil in epoca internetului), probabil as oferi, dar nu si acordul. Spui ca un copil face exact contra, dar nu este asa. In educatie trebuie sa intre o doza de libertate cu una de fermitate, acel prag moral care in ziua de azi nu mai este apreciat. Ai cerut argumente, iti pot da argumente. Voi ati luat pragul legal drept o linie de mijloc. Va amintesc ca, odata, pragul inceperii viatii sexuale era in "noaptea nuntii". Gandeste-te la parintii tai, la bunicii tai, care au crescut o droaie de copii in conditii greu de digerat. Azi, daca o familie intampina mici dificultati, se destrama. Poate faptul ca ei nu au fost virgini, nu pune o amprenta atat de mare, dar cu timpul, increderea cedeaza, acea uniune este doar o banalitate repetata inca de la 16 ani. Stiu, nu-s sfant, nici eu nu pun prea mare pret pe ce spun, dar ca intreg, lumea este afectata si viata acelui copil este afectata. Mi-e lene sa mai scriu, dar argumente contra exista, enorm de multe, pentru ca este gresit. Copilaria, adolescenta, au gustul lor. O floare si fluturi in stomac formeaza un caracter mult mai frumos decat un film porno. Dar pana si copii se bat cu pumnii in piept pe manele si sexul e o lauda... Ai timp o viata intreaga de sex.

| Crazyfish a răspuns:

Da' tu esti popular rau, ma blondule ma!
Bunica-mea, Dumnezeu s-o ierte, s-a maritat la 15 ani, a facut 8 copii si-a murit la 32, de-or ramas orfani toti.
O boceste bunicu' si azi, da tata tot orfan si din usa-n usa o crescut.
Lasa tu povestile astea, ca-mi pari baiat cu minte-n cap, cand ii coapta poama o strangi, nu-nainte!

| AlexanderAdrian explică:

Deci oameni buni, daca nu va ganditi decat la asta, daca nu invatati la scoala, daca tineti musai sa faceti sex fara prezervativ, daca habar n-aveti cum apare o sarcina, daca nu sunteti pregatiti si daca aveti sub 16 ani (in opinia mea) sau sub 18 cum spun altii, NU faceti sex. E clar? Mai clar de atat ce vreti mai clar de atat?

| AlexanderAdrian explică:

Ok hai sa nu facem oamenii idioti, nu au inteles ca 18 ani e un prag legal nu fizic, las-o asa, ce importanta are? Nu vreau sa le schimb parerea ca nici nu pot.

| foxsilver a răspuns:

E de inteles ca, nefiind femeie, e mai greu sa accepti ideea existentei unei astfel de idei, respectiv ca, riscul de a dobandi un cancer uterin, incepandu-ti viata sexuala de la o varsta frageda( ca fata ), e mai mare, decat daca o practici incepand de la o varsta optima din punct de fizic, dar si psihic.
Am sa-ti spun o mica istorioara: acum cativa ani, s-a dat o lege, cum ca trebuie sa ne prezentam la un control medical obligatoriu, mai precis, la medicul de familie.
De precizat ca, mi-a sosit la cutia de scrisori acest anunt.
M-am dus la acel control, iar printre ale intrebari, medicul mi-a pus si intrebarea " cati partener sexuali am avut? "
Mirarea mi-a fost destul de mare!
Cu prima ocazie, l-am intrebat pe medicul meu ginecolog, de ce mi-a fost pusa aceasta intrebare, iar ca drept raspuns, mi-a spus ca, unul din factorii care declanseaza cancerul uterin este si numarul de parteneri sexuali pe care o femeie i-a avut. Adica, cu cat mai multi, cu atat exista riscul mai mare de a avea aceasta afectiune.
Nu ti-as dori vreodata, sa vezi cu ochii tai, cum o femeie, sufera de aceasta boala.
Eu am vazut! Chiar medicii protejeaza femeile sanatoase din acest punct de vedere, si le feresc de o astfel de imagine, prin interzicere; nu li se dau voie sa iasa din salonul lor, daca se intampla ca o pacienta cu o astfel de afectiune sa fie expusa, sa fie vazuta, atunci cand este internata sau externata din spital.
Suferinta e atat de groaznica, incat medicii sunt constienti de impactul emotional pe care l-ar avea asupra altor paciente.
Acum, pana la urma este logic ca, daca o fata isi incepe activiteatea sexuala foarte devreme, posibilitatea de a avea mai multi parteneri sexuali este foarte ridicata.
Deci...
Sfatul meu este, sa intrebi pur si simplu un medic ginecolog, el te va lamuri cel mai bine.
Ramane doar sa ai si vointa necesara de a afla aceste informatii, de la cea mai avizata persoana.
Pana atunci, incearca sa ramai rezervat in sfaturile pe care le dai tinerilor, in ceea ce priveste inceperii activitatii sexuale, atata timp cat nu au maturitatea necesara de a procesa ( macar ) informatiile primite.
Iar, cazurile particulare, cu cat devin mai multe, cu atat exista sansa ca ele sa devina cazuri de principiu.

| AlexanderAdrian explică (pentru foxsilver):

Bine dar eu n-am inteles daca vinovat e factorul fiziologic - adica strict varsta de la care incepi si numarul de parteneri, sau factorul patologic si sarcina - adica faptul ca faci sex cu multi parteneri neprotejat capeti tot felul de infectii care favorizeaza. Asta nu pricep si nici pe acel site nu spune clar.

| foxsilver a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Aceste lamuriri le poti solicita unui medic ginecolog, daca tot vrei sa afli.
Recunosc, ca nu sunt in masura sa-ti dau informatii pertinente, de aceea iti dau sfatul acesta.
Eu doar ti-am istorisit ( la intrebarea ta ) o mica intamplare, pe care am trait-o, si am vazut-o cu ochii mei.
Ori, eu nu imi pot permite sa contrazic afirmatiile unui medic, afirmatii pe care nu le-am citit pe net (desi, si acestea sunt veridice ), ci le-am auzit cu urechile mele.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimguy3 a răspuns:

Sincer la nimeni nu ii mai pasa de riscuri, daca esti baiat e ceva de genu: da-o-n masa de fata ca ia nu stiu ce pastile sau face avort ma doare-n p-l de ea si ma culc cu alta. Sti si tu ca hormonii la 14-18 ani deja nu mai rezista tongue e ceva normal, DAR de asta exista masturbarea. Multi nu o folosesc, sau altii nu o folosesc cum trebuie (abuz in loc de a o folosi pentru a se controla daca stii la ce ma refer).

Daca esti fata stai cu grija ca vei fi cu burta la gura si nu sti cum sa le zici parintilor. Asta-i viata ce vrei. Sincer eu nu m-as culca cu o fata (in cazul in care vreau doar placere nu un copil) fara prezervativ. Desi nu e 100% sigur ca te scapa de sarcina sau BTS-uri macar 70%-80% DA! Si nu m-as culca cu una sau marita cu una care a nu stiu sa zicem facut cu oricine dupa strada sau cu inca 10 inaintea mea, atunci ii zic du-te-n mama ta de curva.

| AlexanderAdrian explică (pentru anonimguy3):

Eu am sa te pun in situatia sa gandesti, daca vrei sa o faci, la urmatorul scenariu. La 25 de ani, o fata a avut de exemplu 9 iubiti inaintea ta. Suficient de bine intentionata a incercat cu fiecare sa cladeasca o relatie. Au plecat toti cu altele mai frumoase poate mai bogate, poate s-a intamplat ca unii din ei sa plece din oras samd. Sa presupunem ca sub nici o forma nu s-a gandit doar la distractie si intr-adevar a incercat sa faca relatia sa mearga de fiecare data.

Poate ca pe vreo trei dintre ei de exemplu i-a lasat ea. S-au dovedit violenti, agresivi, betivi, infractori.

Si vine unul ca tine care are tot varsta ei si-a incercat si el vreo 5 femei care poate l-au inselat, sau le-a inselat el sau s-a despartit ca nu-i placeau. O sa-i spui ca-i o curva doar fiindca n-a avut noroc de o relatie stabila?

Mie mi s-a acrit de principiul barbatii au dreptul la orice si femeile trebuie sa fie pure. Hai s-o terminam cu ipocrizia si s-o spunem p-aia dreapta. Marea majoritate a celor care vor o femeie pura au probleme si nu vor o femeie experimentata care sa vada ba c-o au prea mica ba ca nu se pricep. Ma rog nu ma astept ca vreunul din acesti barbati sa fie sincer si sa recunoasca.

Ii mai avem si pe cei indoctrinati religios care fac astfel de alegeri din aceste considerente, sau pe cei pur si simplu fara o educatie psihoemotionala potrivita.

In general barbatii de genul asta o sa aleaga pana o sa culeaga. Pe mine unul m-ar interesa mai mult daca e o persoana cu verticalitate, care stie ce vrea, careia nu ii e jena sa se si distreze, care stie sa se protejeze, care stie sa se respecte si cu care am ce sa vorbesc si sa ma potrivesc.

Povestea asta cu puritatea, de la o varsta...e cam greu de gasit, si nici nu mai are absolut nici o relevanta.

Poate ca in cazul tau esti tanar si iti permiti sa ceri unei fete asa ceva chiar crezand in ceea e spui ca fiind o conditie ce tine de moralitate. Moralitatea nu sta in numarul de parteneri cu care ai avut relatii de buna credinta. Moralitatea poate sta in a nu te culca cu jumatate din echipa de fotbal sau cu un sfert din liceu. Din punctul de vedere al moralitatii consider ca esti prea strict fara a avea motive. O curva cum spui tu e cu totul altceva.

| Happyjump a răspuns:

Daca esti atât de "bine informat" ști că acea vârstă nu este una potrivită pentru a face sex, riscurile sunt mari, o fata poate rămâne însărcinată în aproape orice situație, nu contează cat de bine te-ai "informat", contează doar să fii pregătit fizic și mai ales psihic

| AlexanderAdrian explică (pentru Happyjump):

O fata poate ramane insarcinata daca baiatul nu foloseste prezervativul. Punct. Atat timp cat sperma va ramane in prezervativ iar acesta e corect indepartat si aruncat, el se duce sa se curete imediat dupa, totul e in regula. Cred ca toate aiurelile pe care unii le fac doar ca sa simta "gustul" unei penetrari fara prezervativ duc la accidente. In alta ordine de idei daca pui prezervativul si fiindca nu intra folosesti crema de maini drept lubrifiant, poate sa ti se rupa fara drept de apel si apoi vin unii aici si urla ca durex si love plus nu sunt bune. Hai sa fim seriosi. Nu stiu la ce gen de informare te referi tu, daca nu stii suficient e ca si cum n-ai sti nimic.

| Lothar a răspuns:

Tu ori esti virgin.ori ai probleme serioase
In primul rand de ce zic astia sa faci sex dupa o anumita varsta (sa zicem 18 ani)? Pentru ca se presupune ca esti matur la varsta aia
Okay sa zicem ca faci sex la 12 ani. fata ramane insarcinata
Ce faci? avort? unele aleg sa nu faca
Indopi fata de pastile la 12 ani?
Felicitari, la 13 ani esti tatic sau mamica, succes in viata ta de acum incolo
La 18 ani se presupune ca te duce si pe tine capul cu cine sa te culci si cu cine nu..se presupune ca stii ce riscuri implica
Iti dai seama ca baiat te doare undeva de fata aia (ce mi pasa mie ca aia ramane insarcinata? face avort sau ia pastile si aia e > eu mai vreau sa fac sex si neprotejat ca sunt smecher)
Alta chestie (asta e ceva ce tine de gandirea mea daca o consideri prostie tine-o pentru tine)
Eu consider ca o fata trebuie sa fie pura.
Eu personal nu as lua de nevasta o fata care a fost cu 20 pana la mine si daca as lua de nevasta as lua pe cineva pur, sa stiu ca e fata mea
O fata matura si cu o gandire cat de cat superioara e constienta ca sexul e o placere de moment si nu se da unui tip doar pentru ca "il iubeste"
Deci, chiar daca unii se maturizeaza la 20 de ani, altii la 8 sau altii niciodata consider ca trebuie sa ai 18 ani (daca nu te-ai maturizat pana-n 18 ani trebuie sa fii chiar prost.)

| AlexanderAdrian explică (pentru Lothar):

Iti respect opinia, ti-as atrage atentia ca eu am zis 15 -16 ani nu 12. Si sub nici o forma n-as fi de acord cu o sarcina la 16 ani. Poate dupa 20 de ani.

Ok e alegerea ta daca iti doresti o virgina, iti inteleg si argumentele in privinta asta, eu unul nu o consider o prioritate, pana la urma ar insemna sa nedreptatesti de exemplu orice fata care a crezut la un moment dat in sinceritatea unui tip si apoi a parasit-o. Chestia asta cu "damaged goods" nu e foarte corecta dar fie, daca gasesti o virgina si esti convins ca nu o vei parasi atunci sa stii ca si tu esti responsabil de asta. Si sincer nu crezi ca si tu ar trebui sa fii virgin pentru ea?

| Lothar a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

15-16 sau 12 tot aia e.
Atunci cand vorbesti cu un om, cand il vezi, cand il iubesti stii daca e al tau sau nu e al tau pentru totdeauna.
Daca intri intr-o relatie ca vrei sa faci sex cu ea sau vrei sa stai 2 saptamani cu ea ca un adolescent model ce esti apoi te indragostesti atunci e problema ta dar oricine stie care-i persoana aia pe care o iubesti toata viata (sigur ca nu ai cum sa o gasesti daca stai toata ziua in casa)
Ai dreptate ce spui cu asta, ca si eu ar trebui sa fiu virgin pentru ea
Tu probabil nu ai iubit niciodata si sunt multi care zic ca "au iubit". Stii ce cred eu ca e iubirea?
E acel sentiment..cand ti-ai da viata fara sa te gandesti ca e bine sau e rau pentru o persoana, cand ai proteja-o cu fiecare particica din corpul tau
Ce am facut eu am facut de foarte mic ca aveam capul gol si curiozitatea si dragostea m-au imbatat, sa zic asa nu gandeam cu capul ala de sus (de aia am zis sa astepti pana la 18 ani)
Sa faci sex este o prostie (parerea mea), e in natura omului sa fie curios si cand aude la unu si la altu ca e minunat, ca e "misto" zic hai sa fac si eu ca asa o fi
Sincer, o plimbare prin ploaia aia minunata (zic de aia calda de cade lin si asezat de vara) cu persoana pe care o iubesti iti da un sentiment mai frumos decat faptul ca ai facut dragoste cu ea
Eu ti-am spus parerea mea ca ea sa fie pura, daca ea vrea la fel atunci isi cauta altul, insa asta e pur si simplu o chestie ce tine de gandirea mea si doar a mea, nu-ti cer si tie sa gandesti ca mine
Totusi eu nu mi-am abandonat iubita, destinul si posibilitatile la acea vreme au facut ca iubirea sa fie imposibila
De aceea as zice ca niciodata sa nu iubesti in gluma, iubirea sa fie ceva sacru, o relatie intre doua persoane care sa tina pentru eternitate pentru ca atunci cand ajungi sa iubesti si se intampla ca iubirea sa fie imposibila ti se rupe inima in mii de bucatele, o rana fizica se vindeca in timp dar o inima ranita sufera pentru totdeauna

| AlexanderAdrian explică (pentru Lothar):

Mda nu pot fi de acord ca 12 e tot una cu 16. SI daca iti spun ca am iubit ce haz are daca tu ti-ai facut deja idei despre ce am simtit eu si stii mai bine ca mine?

Ai si niste idei bune dar in opinia mea daca spui ca a face sex e o prostie...Ma rog, fiecare cu ideile lui.

| Dante30 a răspuns (pentru Lothar):

Stiu ca exprimare mea aici poate fi inacdevata insa "bro" ai o halba de respect de la mine si un brofist/ thumbs up, sper ca vei gasi o fata pe placul tau care sa te merite si sa te aprecieze pentru cine esti you epic piece of human inteligence and awesomeness.

| Lothar a răspuns:

Poate sunt idiot ca eu nu am atins maturitatea la 12, 15-16 ani si am atins-o la 18 insa tu cunosti maturitatea?
Pur si simplu mi-am spus punctul de vedere, daca tu consideri ca tu te-ai maturizat la -16 ani atunci ai tot respectul meu

| AlexanderAdrian explică (pentru Lothar):

Eu am facut sex pe bune la 20 de ani, Pana atunci doar petting si momente intime fara penetrare. Si acum am 31 de ani, nu sunt nici virgin nici prost.

| Lothar a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu foloseam "virgin" ca "un tip care nu a facut niciodata sex"
ci foloseam pentru faptul ca tot intrebi chestii legate de sex si esti obsedat de treaba asta
Nu te-am intrebat la ce varsta ai facut si ce ai facut..asta e treaba ta

| AlexanderAdrian explică (pentru Lothar):

Eu cred ca m-am maturizat emotional pe la 25 de ani, poate, ma rog evident nu e o varsta fixa. Insa nu mi-a trecut prin cap pana atunci sa fac vreun copil sau o relatie pentru care nu eram pregatit. Dar te asigur ca stiam destule despre sex, protectie si bts, de pe la 14 ani. Dar ma rog, fiecare crede ce vrea, nu e musai sa ma crezi. Si nici nu esti idiot, hai sa nu ne ambalam.

| Lothar a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Sunt constient ca Romania e plina de caini care doar latra
Toti stiu la 14 ani..sa zicem folosesti prezervativ (se poate rupe) la 14 ani.e problema ce faci? Te duci acasa si ii zici mamei tale ca o sa aiba nepot (ghici cine e dat afara din casa)
Eu asta zic. orice chestie are si riscul ei si macar la 18 ani esti ori la facultate ori esti angajat ca na termini a 12 a pana la 18 ani
La 16 ani esti inca la liceu domnule Wehrmacht..sau se poate ca tu sa fii mare director de la 16 ani

| AlexanderAdrian explică (pentru Lothar):

Prezervativul se poate rupe oricand. Vrei sa-ti spun care e problema? Cand esti minor nu poti cumpara lubrifiant de la sex-shop. Si folosesti ce-ti vine la indemana din pacate ce-ti vine la indemana poate afecta latexul rapid. Si se rupe. Te asigur ca de cand folosesc eu prezervativ cu lubrifiant nu s-a rupt in vecii vecilor amin. Nici o data.

| AlexanderAdrian explică (pentru Lothar):

N-ai inteles, nu intreb ca sa stiu intrebam ca sa pornesc o dezbatere, nu era o intrebare legata de sex ci de parerea oamenilor legata de varsta si argumentele impotriva inceperii la 16 ani. Doar n-am intrebat ce prezervativ sa folosesc.

| Lothar a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Are dreptate gagica asta si sper ca intelegi si tu ce a zis.
O ultima chestie pe care ti-o spun e sa nu mai deschizi chestii d`astea pentru ca ii instigi
Baietii n-au nimic dar fetelor li se pot intampla multe chestii deci hai sa o lasam balta
Deci fetelor : fugiti de baieti

| AlexanderAdrian explică (pentru Lothar):

Lol, ok eu ii instig? tu te certi cu altii, stai mai calm ca mai e si lume care intelege.

| Lothar a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu ma cert cu tine..iti deschid ochii

| AlexanderAdrian explică (pentru Lothar):

Nu cu mine, nu vezi ca eu sunt calm? cu neamtu tongue

| Lothar a răspuns:

Ce parere aveti domnule german?
Credeti ca aveati vreo grija pana la 18 ani?

| Wehrmacht a răspuns (pentru Lothar):

Nu esti idiot pentru ca ai atins maturitatea la 18 ani, am spus ca esti idiot pentru afirmatia facuta : nu e diferenta intre 12 ani si 15-16, dar totusi este intre 15-16 si 18. Vrei sa zici ca-i o afirmatie logica?
Si pana la urma ce inseamna maturitate? Sa stai si sa critici ce fac aia mai micii sau sa vezi cat de imaturi sunt aia care nu gandesc ca tine?
Nu am spus ca-s matur. Evit cuvintele fara definitie comuna cum sunt cele mai cunoscute : "matur" si "normal".
Deci nu am vazut persoana care sa contrazica si sa ramana la subiect cand vine vorba despre sex sub 18 ani.Ce legatura au grijile mele cu asta? Da, am problemele mele si niste obsesii cauzate de acestea.

| Lothar a răspuns (pentru Wehrmacht):

Si eu am spus ca pe majoritatea ii doare undeva de ce se intampla in jurul lor pana la 18 ani, cand stai pe banii parintilor.
Desigur ca unii stau si pana la 30 si poate mai bine dar in general dupa 18 te angajezi si ai banii tai
Sau poate ca tu muncesti de la 12 ani si nu stii diferenta intre ce zic eu
Eu nu scriu aici sa ma contrazic cu toti..incerc sa le spun si sa le atrag atentia sa nu faca greselile pe care le-am facut eu ca la o varsta regreti ca nu ti-a dat nimeni un sfat