Întrebare recomandată | foxsilver a întrebat:

Observ ca " normalul " a devenit un cuvant riscant in ziua de azi.
Multi nu mai stiu ce e, si ce nu este normal sa faca in viata, la cate afirmatii se vehiculeaza pe aici, in ultima vreme.
Citind astfel de postari, vin si va intreb:
Chiar credeti ca practicarea sexului inca de la o varsta frageda va asigura o evolutie normala din toate punctele de vedere ( social, uman, economic, spiritual, etc. )?
Ce alte placeri, in afara de sex, credeti ca mai exista in viata? Sau nu credeti ca mai exista si altele?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Ne mai ramane totusi sa si demonstram ca fericirea in viata sta in normalitatea evolutiei, pe care o invocam in aceasta intrebare, nu-i asa?
Sau macar sa vedem care ar fi avantajele aceastei "evolutii normale din toate punctele devedere". Altfel nu se prea intelege de ce urmarim înadins normalitatea, stii?
Pe de alta parte, putine placeri se pot compara cu sexul, poate doar vorbitul in germana sa egaleze vag...

| foxsilver explică (pentru Leocerba):

Normalul prin definitie ne confera o stare de bine, si ca atare, posibilitatea de a avea forta necesara de a evolua.
Si totusi, pentru fiecare dintre noi, fericirea are culoarea ei, normalul ei; ca pentru nemti limba germana.
Chiar, cati nemti fericiti ai vazut?
Iar sexul, doar se face, nu se compara! happy

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

"Pe de alta parte, putine placeri se pot compara cu sexul, poate doar vorbitul in germana sa egaleze vag..." vorbitul in germana sa egalizeze vag, mor....de ras rolling on the floor (Doar tu puteai sa faci un termen de comparatie asa)
Spune direct oamo ce-o mai ghemotocesti, la capitolul placeri nimic nu egalizeaza sexul.winking

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

Ich hoffe daß alles clar* ist.
Vielen Dank, Hombre si Traiasca Normalitatea, caci din Normalitate ne-am nascut si in Normalitate ne vom intoarce, toate-s normale in jurul nostru, si puii crescuti cu hormoni, si somonul norvegian injectat cu antibiotic, si apa cu chimicale, si hainele cu vopsele ce afecteaza sistemul endocrin, viata insasi trepidanta pana la apoplexie este normala cu toate informatiile saturate de sexualitate, pana si Mona aia de pe sticla de spirt ne agreseaza copiii cu țâțele ei! Noi insa, adultii, stim sa cerem acestor copii normalitate, daruindu-le o lume anormala, pulsand exagerat din toti porii ei, gata sa explodeze, o lume faina cumva dar nebuna de tot, in care copiii sa stea ca sticlutele pe raft si sa faca avioane de hartie, nu?
Vielen Dank, Hombre, ai prins ce incercam sa spun.
________
clar cu k dar nu ma lasa

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

" din Normalitate ne-am nascut si in Normalitate ne vom intoarce, toate-s normale in jurul nostru,"
Adevarat ce spui "caci daca n-ar fi nu s-ar povesti", pe vremea cand se potcovea purecele cu 99 oca de fier si tot spunea ca e usor eram in liceu la ora de dirigentie, m-a lovit un somn si visam ca ma sexuesc cu o tipa (de la alta clasa de care ma indragostisem lulea ea fiind nevinovata ca nu schimbasem nici macar o vorba dar cu indregosteala nu te pui, ea cu treaba ei si eu cu a mea) si brusc ma trezeste cu un ghiont colegul de banca la cererea dirigintei care ma si intreaba;
-Mai ce iti place tie cel mai mult?
-Sexul raspund eu buimac si involuntar, dupa cinci minute de mustruluiala m-a invitata afara de la ora cu calificativul de magar, derbedeu, obraznic si cu mentiunea de scaderea notei la purtare.
Normalitatea e o stare de fapt numai ca noi o facem anormala si nu inteleg ce dracu' e in capul nostru cand le spunem anormal copiilor ca sunt adusi de barza asa cum bine zici ca le daruim o lume anormala.
Apropo, mai oamo trebuia sa-mi spui ca "Vielen Dank" e sinonimul (sau aproximativ) lui "Danke schön" (multumesc) ca pe acesta il stiam iar eu le am cu germna la fel ca chineza si japoneza, adica fix 0.winking

79 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca vedeam acum un iepure zburand pe la geamul meu,probabil ca as fi fost mai putin surprinsa!
Fox pune intrebari la "Dragoste si Sex"...s-a intors lumea cu picioarele in sus,gata!
Ma predau!
Si intrebarea e buna,n-am ce comenta,ce nu inteleg e ca te-a apucat "testatul" pietei!
Ca sa-ti raspund scurt legat de evolutia aia normala care te bantuie,ajunge sa-ti dau vreo doua exemple, hai trei, de useri evoluati "normal". Involuati ar fi mai corect, dar o las asa.
Poate-mi spui totusi, motivul exact pentru care ai dat-o-n revolutie la ora asta!

| foxsilver explică (pentru greece12):

Ce m-a apucat de-am dat-o in revolutie la ora asta?
Pai, cand vad useri care confunda educatia sexuala cu incurajarea practicarii sexului, ma apuca nostalgia de proteste.
Si ca sa fiu mai explicita, iti voi oferi si niste mostre:
" De ce facem din sexul la adolescenta o sperietoare? "
Asa isi incepea intrebarea, caci urma sa ne tranteasca pe site, ditamai cearceaful de indignari, la adresa noastra, a celor trecuti demult de varsta adolescentei, care-citez- " unii si-au inceput viata sexuala tarziu, ca n-au avut cu cine, si spun vrute si nevrute pe aici din invidie. "
Adica, noi astia, care la varsta adolescentei vânam ( aproape la propriu ) ocaziile de-a pune mana pe o carte adevarata, intr-o perioada in care literatura de calitate era prohibita, murim de invidie pe astia tineri de-acum; că, in loc sa ne " frecam " in tinerete, noi lecturam, ne informam, ne mentineam neuronii treji, si ne tineam hormoni-n frau.
Tulai Doamne, nu stiam de ce nu pot dormi noaptea! De invidie, e clar!
Tot dânsul ( userul indignat ) ne (se) intrreaba " Atat de tristi si josnici am ajuns incat in loc sa informam, sa vorbim cu ceilalti incepem sa aruncam ba cu sperietoarea numita cancer...", de unde trebuie sa intelegem ca, a le spune tinerilor despre cancer, nu este o informatie, ci face parte din frecatul mentei, ca alta treaba nu avem.
Din aceeasi cauza, le mai spunem si " povestea cu casatoria,, alta chestie sinistra care nu are absolut nici o legatura cu o viata...".
Nu, nu are nici o legatura cu viata, ci cu...pepenii din piata. Mai sa fie!
Undeva, concluzioneaza acelasi user plin de spumele marii, sau ale indignarii, " Si cred ca intr-o lume care iti ofera rareori alte placeri, cand ai ajuns la 16 17 ani si ai ocazia, de ce sa nu faci sex?"
De unde s-ar putea intelege ca, pasiuni precum muzica, literatura, dansul, etc., nu ne pot oferi placere, ci doar niste chinuri ce ne mutileaza mintile si sufletele.
Ba mai mult, cel ce a primit funda la intrebarea cu pricina, ajunsese la orgasmica concluzie ca ei doi " sunt superiori ".
Acum intelegi ce m-a apucat?

| greece12 a răspuns (pentru foxsilver):

Wow,wow!
Ai fost mai mult decat clara!
Dar, prinde orbul scoate-i ochii, stii expresia, coincide si cu prinsul cu rata in gura!
Acum, la subiect, sa te lamuresc:

"" unii si-au inceput viata sexuala tarziu, ca n-au avut cu cine, si spun vrute si nevrute pe aici din invidie. "...invidia mea e asa de mare, ca la 28 de ani, am avut primul meu copil.Foarte tarziu, sunt sigura...

" Atat de tristi si josnici am ajuns incat in loc sa informam, sa vorbim cu ceilalti incepem sa aruncam ba cu sperietoarea numita cancer...", nu stiam ca devin josnica informand o realitate, citeste:
http://www.romedic.ro/cancerul-de-col-uterin
A ajuns Romania pe primul loc in Europa cu cazurile de mortalitate datorate cancerului de col uterin.Si,daca te uiti care sunt cauzele riscului marit de cancer de col uterin, ti se spune clar, citez:"VIATA SEXUALA INCEPUTA PRECOCE(SUB 20 DE ANI)"! 20 de ani, nu 17 ani si jumatate, cat apreciaza studiile americane publicate...Dar, sunt o josnica si o infama ca previn si informez puberii si adolescentii.Si eu si oricine altcineva o mai face,aici pe site!

Pe urma, legat de " povestea cu casatoria,, alta chestie sinistra care nu are absolut nici o legatura cu o viata...", e o opinie obiectiva, omul n-a incercat casatoria, sta pe site si ii da cu trompetica inainte, ce vrei?

Iar concluzia " Si cred ca intr-o lume care iti ofera rareori alte placeri, cand ai ajuns la 16 17 ani si ai ocazia, de ce sa nu faci sex?" m-a lasat paf!
Deci,la varsta la care procesul de formare al viitorului adult explodeaza,singura placere pe care o poate gasi un adolescent e sexul! Pentru ca orice altceva util si frumos,nu mai exista,nici muzica,nici dans,nici lectura,pictura,sculptura,creatie proprie, nici planuri de viitor, nimic!

In conditiile astea, Fox, eu ma bucur ca nu sunt o persoana "superioara", cel putin dorm bine noaptea si nu-mi incarc constiinta cu suflete crude si nevinovate!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru greece12):

Si daca vine unul care ne cere sfatul daca faca sex avand 16 ani si 10 ii spun ca nu e bine aducand si argumente, iar la altul vine cu cireasa de pe tort zicand ca,, aaa, pai nu-i nimc poti face linistit, pune-ti basica aia.''Pe cine crezi ca va crerde?

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ei,pe cine,pe tipul cu cireasa,nu?!
Adolescentul are nevoie de incuviintare,de aprobare,de confirmare!
Este nesigur pe el si foarte dezorientat in luarea oricarei hotarari, totul se negociaza si se renegociaza la varsta asta, asa ca, o incurajare a dorintei si gandului lui va fi inghitita pe loc, putin o sa-i pese de ceilalti 10 infami care nu l-au aprobat!

| foxsilver explică (pentru greece12):

Apropo de sondaje si analize facute de specialisti- de ani buni Bacalaureatul a ajuns subiect de facut glume, in fiecare an ne amuzam de " perlele " lor, dar e un lucru mai mult decat trist, pentru ca acesti tineri n-au in cap decat sex, viata de noapte prin cluburi, si modele ruginite pe care sunt tentati sa-i urmeze, sa-si faca din ei chiar adevarati idoli.
Stii bine ca nu sunt obtuza, si imi place libertatea de exprimare si manifestare pe care am obtinut-o dupa revolutie, dar cred si intr-o anumita limita de bun simt ce trebuie impusa oricarui individ, caci altfel, haosul ar fi la el acasa, iar viitorul acestor tineri ar fi sumbru, incurajati fiind de catre unii care trec prin viata precum rata prin apa, avand drept motto sintagma " Decat o viata cioara, mai bine vultur o zi ", bineinteles, sintagma interpretata in mod gresit, dar...fiecare dupa posibilitatile intelectuale pe care le poseda.
A declara ca, " " Incepe-ti viata sexuala dupa parerea mea de la 15-16 ani..." nu e doar un indemn la desfrau, ci mult mai grav, condamnarea tinerilor la o viata fara un scop, fara notiunea de ceea ce inseamna valoare, frumos, intr-o forma autentica.
In felul asta, mi-e teama ca intr-o buna zi, in dictionar, in dreptul cuvantului " frumos " sau " valoare ", o sa apara ca drept definitie cuvantul " sex ".
Stau si ma intreb, daca peste ani de zile, unii dintre acestia, se duc la stomatolog, pentru ca au o durere de masea, medicul respectiv ii va spune ca are un abces din lipsa de sex laughing, pentru ca de la asta i se trage problema.
Concluzia...e de la sine inteleasa!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru foxsilver):

I-am atras atentia userului in cauza ca nu era cazul sa ne numim superiori, si era bine daca citeai treaba asta.

Daca te referi si la alte placeri ti le-am enumerat aici bine mersi, placerea de a citi si placerea de a canta fiind printre ele, reciteste raspunsul meu principal chiar daca e prea lung.

Tu nu stii sa faci diferenta intre o discutie de principiu si o discutie aplicata. Eu am sustinut ca 16 ani e o varsta ideala, nu am spus niciodata nici macar o data ca un adolescent neinformat ar trebui sa faca sex. Am spus ca in principiu daca e informat, daca stie riscurile si implicatiile si mai ales daca se simte pregatit, 16 ani e o varsta ok din punctul meu de vedere.

Ce rezolvi daca te razbuni pe mine scotand lucruri din context?

| greece12 a răspuns (pentru foxsilver):

Si ce anume te surprinde?
Faptul ca idealul unui adolescent este sa devina Becali peste noapte sau ca mamele adolescentilor au reusit sa inteleaga de ce unele animale ajung sa-si manance puii?
Sa dai unui adolescent o lectie de viata, e similar cu a face baie unui peste!
Adolescentii au intotdeauna aceeasi problema, cum sa se revolte si sa se conformeze in acelasi timp si o rezolva sfidandu-si parintii si copiindu-se unul pe cealalt!
Copiindu-se!
Daca le mai dai si-un bobarnac aprobator, rezulta involutia.
De ce te miri?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru greece12):

Am citit articolul. Mi-ar fi placut sa ma insulti mai putin. Si mi-ar fi placut sa stiu daca motivele pentru acest cancer cu risc crescut de la varste mici la care se incepe viata sexuala are rationamente ce tin de patologic si sarcina sau de fiziologic, adica de simplul efect al varstei? Stii sa-mi spui? Eu sincer sunt curios sa invat.

| greece12 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Citez din ultimul mesaj pe care mi l-ai trimis:

"Vezi ca omu' nu te sufera si tu continui sa interactionezi desi te ignora de ceva vreme dar tu simti nevoia sa te bagi in sufletul meu."

Cu cine anume sa fac conversatie, deci? Pentru ca nu doresc sa ma bag in "sufletul" nimanui, sa stii.

| foxsilver explică (pentru AlexanderAdrian):

16 ani varsta IDEALA pentru a face sex?
Eu cred ca este varsta ideala ca tinerii sa acumuleze cat mai multe informatii, sa inceapa sa le si sedimenteze, pentru a-si forma niste principii sanatoase, pe care sa le lase mostenire copiilor lor, astfel sa aiba o viata cat mai bogata si implinita din toate punctele de vedere.
Cand afirmi ca " Fata draga, adultii si tinerii de peste 15-16 ani fac sex. Asa te-ai nascut si tu, asa supravietuim ca specie, sexul e un lucru firesc. ", trebuie sa-ti asumi responsabilitatea acestor cuvinte. Nu ne jucam cu vietile altora, doar de dragul de a scrie ceva pe un site de socializare.
Un tanar de 15-16 ani nu are o maturitate intelectuala de a sedimenta informatiile primite, si astfel le interpreteaza ca fiind niste incurajari.
La 16 ani, sunt perfect convinsa ca, nici un psiholog nu il poate declara pe un tanar ca fiind perfect perfect responsabil de absolut toate actiunile sale, mai ales in ceea ce priveste cele referitoare la sex, cu toate masurile de precautie cu tot.

Cat priveste discutia de fata, este fix una principiala. Ca este si aplicata, asta nu inseamna ca una o exclude pe cealalta.

| Hombre a răspuns (pentru greece12):

"Vezi ca omu'...te bagi in sufletul meu."
Sufletul meu e mare si am loc pentru tine, drumul spre fericire tie deschis. Apropo am si capre.winking

| greece12 a răspuns (pentru Hombre):

Stiu,Hombre ca tu ai suflet.
Stiu.
Dar nu tin sa te deposedez de caprele alea, esti mai fericit fara mine si nu stii!
laughing

| Fatamuntilor a răspuns (pentru greece12):

Stai tu linistita ca au destui loc in sufletul tau, sa stii!
Stii povestea cu inima, nu?

| foxsilver explică (pentru Hombre):

Hombre, numai caprele tale sunt de vina, ca inspira pustanii la...luat pozitii! laughing

| Hombre a răspuns (pentru foxsilver):

Vezi asta e o dovada ca suntem animale insa am o nedumerire, oamenii au invatat pozitia asata de la capre sau invers caci prea se striga cu foc "pe la spate, pe la spate ca asa vor fetele toate" laughing

| mgtow a răspuns:

Placerea de a prinde scarba fata de fete pentru ca fac prea mult sex apoi vor unu la casa lor, singuratatea fiind anormala se va transforma in ceva normal pentru ca circumstantele ne imping sa ajungem acolo

| foxsilver explică (pentru mgtow):

Sunt de acord, dar ti-ai pus cumva problema ca, incepand viata sexuala mult prea devreme, se ajunge ca la varsta maturitatii ( pentru ca deja si-au cam facut norma ), oamenii sa devina satui de sex, obositi, lucruri ce genereaza multe probleme intr-o relatie?

| mgtow a răspuns (pentru foxsilver):

Asta nu e numai din cauza varstei ca au inceput mai devreme dar si din cauza baniilor putini, idiotenia omeneasca. Era bine daca aveam niste dispozitive cand eram intro relatie ramaneam pe vecie impreuna iar daca ea avea de gand sa ma insele primea un electrosoc, daca vroia sa ma lase alta descarcare de tensiune si totul era bine.

| Wehrmacht a răspuns:

Tu ai vreo tulburare psihica? Incepi cu sexul si dai de bacalaureat, muzica, desen, umane, economice si spirituale? Pana la urma despre care subiect vrei sa vorbesti?

| foxsilver explică (pentru Wehrmacht):

Despre evolutie, dragul meu, care dupa umila mea parere, nu sta doar in practicarea sexulul de la varsta de 15 ani, asa cu esti tu de parere.
Dar deh, e greu sa citesti printre randuri, cand exercitiul lecturii iti lipseste cu desavarsire.

| Wehrmacht a răspuns (pentru foxsilver):

Ok,care e legatura intre sex si economie la capitolul evolutie? Sexul asa..ca actul sexual dintre 2 persoane pentru placere, ca asta se intampla la 16-17 ani.
Si te informez "draga" mea jurnalista ca n-am spus nimic despre sexul la 15 ani si evolutia oamenilor.
Era sa uit de intrebarea asta...tu faci diferenta intre placerea fizica provocata de sex si placerea provocata de muzica,desen si alte forme de arta? Eu nu prea vad cum poti sa le inlocuiesti, nici macar desenul cu muzica.

| foxsilver explică (pentru Wehrmacht):

Nu ma pot ridica la nivelul tau atat de superior, incat sa gasesc cuvintele ce te-ar putea face sa intelegi despre ce e vorba in propozitie, pentru ca lexicul meu e mult prea limitat, recunosc.

| Crazyfish a răspuns:

Nu-s pusi la munca,sis!
D-aia au numa sex in cap,ia pune-i tu la sapa,la coasa,la carat fan si vezi ce chef mai au astia de sex, p-orma!
Mananca cartea sa scape de la coada vacii, nu se mai prostitueaza-n cluburi si pe centuri!
Nu-s munciti, aia-i!
Evolutie?
Munca l-a creat pe om, na evolutia.

| foxsilver explică (pentru Crazyfish):

Dap! Transpiratia, previne inspiratia ( proasta )!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Eu nu cred ca practicarea sexului de la o varsta frageda e indicata. Din nici un punct de vedere, si ma refer la varstele cuprinse intre inceputul pubertatii si minim 16 ani. Deci, pe de alta parte, nu consider ca 16 ani si peste mai poate fi considerata o varsta frageda, persoana aflata la astfel de varste nemaifiind un copil ci un adolescent.

In tarile civilizate sau macar in familiile bine legate si civilizate si chiar in unele scoli, pentru a preveni incidentele, educatia sexuala se face de pe la 13-14 ani, fiind necesara si pentru a educa adolescentul in privinta in primul rand a schimbarilor prin care trece, pentru ca fetele sa ajunga la un medic in mod regulat pentru controale de rutina etc.

Cred ca sexul si mai presus decat asta sexul intr-o relatie bazata pe iubire este placerea cea mai mare din viata unui individ. Nici o alta placere nu pare sa se compare, in definitiv mecanismul ce declanseaza aceasta placere e necesar pentru perpetuarea speciei si pentru a ne regla intr-un mod placut activitatea corporala si cerebrala.

Un om care are un partener si face sex in mod regulat isi pastreaza un tonus mai bun al corpului si creierului, e mai putin stresat, e mai motivat sa munceasca, e mai deschis, e mai putin incruntat si incrancenat, mai putin violent, desigur cu exceptiile ce tin de anumite patologii.

Daca mai exista alte placeri in viata? Desigur - placerea de a-i ajuta pe ceilalti, placerea de a canta, placerea de a manca, placerea de a citi, placerea de a construi pentru sine sau pentru societate.

Poate ca pentru anumite persoane o mai mare placere ar putea fi cea de a veni in ajutorul semenilor - acesta fiind probabil motorul pentru care unii se fac medici, pompieri, salvamari sau devin voluntari umanitari in diverse colturi ale lumii. Altii poate gasesc o placere in a inventa ceva pentru care sa fie recunoscuti pe plan global - cum a fost Bill Gates de ex pentru Microsoft, fiind cunoscut faptul ca in prezent acesta vireaza sume fabuloase pentru diverse actiuni umanitare.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Vreau sa incerc sa clarific cateva aspecte luate in dezbatere si anume faptul ca anumite persoane incurajeaza sexul de la varsta pubertatii si pot fi vazute ca usor pedofile si al doilea aspect "ce poti sti despre sex la 16 ani".

In primul rand pubertatea incepe la 12 ani. Ca vor unii sau nu, pana si legea interzice relatiile sexuale cu minori pana la 13 ani, iar adultii atentie, doar adultii care au relatii cu un minor cu aceasta varsta frageda nu doar ca pot fi considerati usor pedofili, din punctul meu de vedere chiar sunt.

Insa iertati-ma de la 16 ani in sus, deja pubertatea e spre incheiere, cresterea accelerata la multi adolescenti s-a incheiat bine mersi, nu mai poti considera un adolescent de 16 ani copil. Nici legea nu-l considera copil si nici specialistii. O fata la 16 ani se poate si casatori CU acordul parintilor desigur, desi casatoria nu poate fi comparata cu sexul si cred eu ca si 18 ani e o varsta mica pentru acest pas.

Luand in discutie povestea cu ce poti stii despre sex la 16 ani....iertati-ma daca nu golanesti cu gasca de la bloc zi-noapte, daca esti o persoana educata si cu dorinta de a se informa, ohooo poti fi suficient de informat si de la 14 ani. In revistele pentru adolescenti exista de mai bine de 15 ani informatii detaliate despre toate aspectele vietii sexuale inclusiv bts, protectie, risc de sarcina etc.

Parintii mei sunt doi oameni intelectuali, tatal e profesor mama economist, eu m-am educat si informat singur din aceste articole scrise in reviste, pe vremea aia nu aveam si nu stiu daca era internet la indemana, si mama sau tatal meu n-au trebuit niciodata sa ma dascaleasca. La 15 ani stiam foarte multe lucruri, chiar mama m-a intrebat la un moment dat daca stiu ce e un prezervativ si daca mi-e jena sa cer la farmacie imi ia ea.

Si-as mai vrea sa spun ca pe vremea aceea nu m-am aruncat sa fac sex de la 14 ani, ba chiar probabil ca unii vor rade sa afle ca am facut doar petting pana dupa majorat. Nu eram nici atat de libertini, am fost si un copil durduliu n-am avut multe ocazii, internet nu era sa te-apuci sa-ti gasesti pereche online.

Sunt de acord ca libertinajul actual cauzeaza enorm de mari probleme.

Insa repet, in principiu un adolescent la 16 ani trebuie sa fie informat, nu are nici o scuza, altfel sta pe net de la 13 ani si joaca NFS, poate sa se informeze si despre sex si implicatiile acestei activitati nu sa stea doar pe facebook.

Ca e o chestie de educatie, dezinformare, lipsa de informare, golaneala si inconstienta in cazul unora, n-am nici cea mai mica indoiala. Pe de alta parte unui adolescent caruia ii interzici fara sa-l educi si sa-l informezi te asigur eu ca va face fix pe dos cat de curand.

| foxsilver explică (pentru AlexanderAdrian):

Fabula " Lupul moralist " o stii?
" Incepe-ti viata sexuala dupa parerea mea de la 15-16 ani..."
Citatul iti apartine.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru foxsilver):

Scuza-ma pari rau intentionata in cazul meu. Eu am scris destul cat sa se inteleaga si legat de 15 ani era vorba de un context in care aminteam de faptul ca e varsta de la care un adolescent isi poate da acordul pentru un act sexual. E ce spune legea, nu da cu parul in mine.

De curiozitate, dumneata cati ani ai?

| foxsilver explică (pentru AlexanderAdrian):

Departe de mine gandul de a fi rau intentionata!
Esti doar un proaspat exemplu, dar mai sunt destui care au astfel de convingeri.
Educatia unui copil, indiferent de ce natura, nu se face cu litera legii in mana, ci cu mintea, sufletul, si bunul simt pe care le avem in posesie.
Varsta? Am 45 de ani, ceea ce nu inseamna ca ma face superioara fata de altii ( fereasca Sfantul ), dar pana acum am incercat, si incerc zilnic sa-mi petrec zilele invatand ceva, si nu doar sa ma las in voia simturilor, precum un preistoric biped.
Cat despre demnitate, hai sa nu vorbim, ca ai iesi in pierdere.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru foxsilver):

Doamna draga nu v-am insultat niciodata, observ ca sunteti pornita si m-ati facut pedofil asa mai cu perdea, motiv pentru care in mod normal ar trebui sa va dau in judecata. In primul si in primul rand ca nu sunteti familiarizata cu notiunea.

Eu am 31 de ani si daca vrei sa discutam putem discuta, am explicat mai mult decat era necesar fiindca e clar ca n-ai priceput la ce m-am referit cand am spus ca 16 ani e o varsta buna de la care iti poti incepe viata sexuala.

In primul rand daca mai e nevoie iti repet ca e vorba de principiu si de acel adolescent informat asupra implicatiilor si riscurilor, si daca tot s-a vorbit de bac si de lipsa de cultura si educatie, daca ai rabdarea necesara sa treci prin postarile mele vei observa ca nu sunt nici agramat, nici incult, si mai mult atrag atentia de foarte multe ori celor care pun intrebari despre sex insa nu sunt in stare sa se exprime in limba romana.

| foxsilver explică (pentru AlexanderAdrian):

Nu m-ai jignit niciodata?
Hm! Imaginea asta demonstreaza exact contrariul:
http://i.imgur.com/SOOFwUM.jpg
E adevarat ca in alt context, si pentru ca nu ai mai avut alte argumente sa ma contrazici, dar faptul ca in alt raspuns m-ai facut si agramata, asta ti-ar fi dat lejer dreptul de a nu sta la taifas cu cineva de teapa mea.
Eu una, asa as fi procedat.

| RAY a răspuns:

Normalitatea e o normalitate pentru majoritatea ea poate diferi pentru minoritate, desigur ca nu e logic asta
exista multe placeri in prezent dependenta de tehnologie domina telefoane, viata virtuala, ba chiar ne indepartam de o viata reala, sexul e o placere din pacate placerea aia e vazuta prost religios, social la noi in Romania, ai putea sa adaugi la filozofie intrebarea e multa fiolozofie in asta

| foxsilver explică (pentru RAY):

De fapt, nu ma deranjeaza criteriile dupa care este apreciat ca fiind ceva normal sau nu, desi, si acesta este un aspect important.
Pe mine ma intriga momentul, varsta la care putem sa constientizam singuri ce este acest normal, in speţă, practicarea sexului.

| RAY a răspuns (pentru foxsilver):

Ca amator in pshiologie,nu cred ca ajungem vreodata sa intelegem viata,avem multe dorinte pe care dorim sa le traim, sexu e o dorinta,o placere, sti ce e aurea ca femeia e catalogata o jucarie,un obiect sexual, mai aiurea e ca unele se promoveaza prin asta,am urmarit multe discuti ce s-ar face baieti fara fete? majoritatea raspunsurilor demonstreaza ca femeia e un obiect de placere si atat, n-am vazut un mesaj care sa spuna fara femei stiinta ar pierde, tehnologia, medicina, cultura, societatea, avem probleme asta e clar

| foxsilver explică (pentru RAY):

Nici nu e nevoie de prea multa psihologie ca sa intelegem lucrurile importante in viata.
Cred ca o educatie de bun simt e de ajuns.
Iar subiectul de cum e tratata femeia, asta e o alta poveste ce ar putea fi discutata, dar cu alta ocazie.

| RAY a răspuns (pentru foxsilver):

Cand vb de sex nu trebuie sa vorbim de cum e tratata femeia?

| foxsilver explică (pentru RAY):

Ba da RAY, dar acum am pus accentul pe faptul ca aici, pe site, sunt destui care considera ca e ceva normal sa se practice sexul inca de pe la 13-14 ani, varsta la care este mai curand obligatoriu sa-i indrumam pe copii catre alte activitati ce le-ar fi de folos in viata.
Ca de sex...tot or sa aiba parte toata viata, dar de o educatie de baza nu vor mai putea beneficia la varsta maturitatii, cand deja sunt inradacitate conceptii si idei preistorice, cum sa ne imperechem oricand, la orice varsta, ca doar sexul e ceva normal, ca aerul, mancarea sau apa, adica, instinctual si fara discernamant.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am deschis si eu postari asematoare s-a discutat,, aprins'' pe tema asta si tot degeaba.
Bag seama ca majolitatea adolescentilor de aici vad sexul ca pe un mod de viata.Ba mai mult cei maturi incurajeza acest lucru, spunand ca e la ok sa faci sex la varsta legea ti-o permite (15 -16) ani.Cei care citesc pe aici stiu la cine ma refer.Ba chiar am fost apostrofata zicand ca sunt frustata...

Continui sa cred ca sexul insemna in primul rand RESPONSABILITATE.

Ce cunostinte despre sex poti sa ai la 16 ani? Placerea e pe moment,dar apoi regreti amarnic
Sunt alte vremuri acum tinerii sunt mai curiosi, dar asta nu insemna ca sexul este ceva primordial

Da, exista placeri in afara de sex. Muzica, cititul, plimbarile, gasirea si practirea unui hoby...

| foxsilver explică (pentru Fatamuntilor):

Stiu Angy ca ai avut astfel de postari, dar m-am gandit sa ingrosam randurile, ca daca suntem mai multi, si semnalam mai des, poate se intampla ceva si pe site-ul asta.
Ca poate unii nu realizeaza faptul ca, cei ce incurajeaza sexul de la varsta pubertatii, pot fi foarte usor catalogati ca fiind pedofili. Pentru ca eu altfel nu imi pot explica atitudinea acestora. Lucru ce este chiar periculos.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru foxsilver):

Foarte bine, poate reusim ca asfel de cazuri sa fie din ce mai putine, iar cei ce incurajeza asta sa o faca cu copii lor daca le convine.

| foxsilver explică (pentru Fatamuntilor):

Stii, mi-a venit o idee, desi nu stiu ce rata de succes ar avea. Ideea ar fi, sa se faca o lista cu numele utilizatorilor ce pot fi suspectati usor de pedofilie, si bagata pe gat adminilor, cu rugamintea sa-i monitorizeze zilnic.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru foxsilver):

Sincer,nu prea cred sa intereseza adminii asa ceva pentru ca nu se incadreza la incalcarile de regulament.
Astia scriu in asa fel incat sa respecte regulanentul.EU zic ca efortul va fi in zadar.

| foxsilver explică (pentru Fatamuntilor):

Hai ma Angy, sa nu descurajam!
Uite, le propunem sa-si angajeze si un psiholog, pentru a putea sa le faca acelor useri un portret psihologic laughing, si in felul asta sa-i poata depista pe pedofili.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru foxsilver):

Ok, asa facem, dar eu cred ca nu e nevoie sa fii pshiolog ca sa ii depistezi pe aia!
Putem face o incercare big grin

| foxsilver explică (pentru Fatamuntilor):

Ei, ziceam si eu asa, sa para ceva profesionist.happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Citind dezbaterele pe acest subiect nu cred ca s-a ajuns la o conluzie.
Sex se va face in draci ca si pana acum, mai ales au si,, aprobari'
Iata ce zic eu..Prima adolescenta care ramane insarcina o trimitem la cei care sustin normalitatea sexului.

| foxsilver explică (pentru Fatamuntilor):

Concluzia ar fi, ca inainte de a da un raspuns incurajator minorilor sa practice sex, utilizatorii in cauza sa arunce cate-o privire si pe astfel de postari:
http://www.tpu.ro/......am-nici-o/
Sa-si imagineze macar pentru o secunda ca sunt parintii unor astfel de tineri, si sa nu ruineze viata unor copii doar de dragul de a scrie ceva pe un site de socializare indemnuri ce pot avea un impact periculos pentru viata acestor copii.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ba mai exista placeri, cum sa nu mai existe placeri. Poti apela oricand la droguri sau jocuri de noroc.

| Alcyon a răspuns:

Ce era normal in secolul 18, nu mai e normal in prezent. Nu stiu daca e un cuvant potrivit.
Gandeste-te, in trecut (prin Evul Mediu), fetele isi incepeau viata sexuala de la 14-15 ani, fiindca pe atunci speranta de viata era mica. Si de aceea trebuiau sa se marite de tinere si sa faca foarte multi copii. In prezent, o fata are mult mai multe responsabilitati, si de aceea, nu e indicat sa intre in viata de femeie atat de devreme. Mai intai trebuie sa termini o scoala, sa te angajezi etc. si abia pe urma sa faci copii. Viata s-a complicat. Iar metodele contraceptive, de care toti pomenesc, de multe ori esueaza. Ca sa aiba eficienta, cuplul trebuie sa detina un anumit grad de reponsabilitate si de maturitate (pe care niste adolescenti de 15-16 ani, nu-l au). E destul de greu sa te protejezi cu grija la fiecare act sexual, asa incat sa nu ai surprize.

| foxsilver explică (pentru Alcyon):

Eu inteleg ca fiecare om are propria-i definitie in ceea ce priveste " normalul ", dar cand acest normal iese din sfera a ceea ce ar fi si SANATOS ( si chiar moral ), deja lucrurile stau altfel.
Pentru ca nu vorbim despre faptul ca 2+2 e normal sa fie egal cu 4, ci ca nu este normal sa ne jucam cu sanatatea noastra sau a copiilor nostri.
Ca ceea ce era ceva firesc in secolele trecute, frizeaza pur si simplu bunul simt in zilele noastre. De ce? Pentru ca unii n-au avut alta treaba decat sa creada ca mai exista si alte lucruri de facut in viata asta, in afara de sex, si ca in felul asta se pot dezvolta si din alte puncte de vedere, nu doar demografic, prin perpetuarea speciei umane.
In orice era istorica s-a aflat, omului i-a fost teama de boala, de suferinta, de moarte; si nu putine sunt bolile ce se transmit pe cale sexuala, fapt pentru care, cei ce au trecut de " era primitiva " au considerat necesar sa se ocupe de prevenirea lor, astfel scazand rata mortalitatii; pentru ca in toate timpurile, pe om la urmarit ideea de a trai cat mai mult.
In concluzie, practicarea sexului de catre niste persoane ce nu au ajuns la maturitatea fizica, fiziologica, si emotionala, pentru a-si apara propria-i sanatate, mi se pare mult prea periculos, iar incurajarea minorilor de catre un adult, cred ca este aproape o crima.

| peperonies a răspuns:

Cuvantul normal e relativ si subiectiv. do what ever the *** you wanna do.

| foxsilver explică (pentru peperonies):

Eu cred ca, daca CEVA este acceptat de o majoritate, acel ceva devine NORMAL.
Relativitatea o pun in discutie cei ce se afla in minoritate, si ( in cel mai fericit caz ) ca sa aduca normalitatea la un nivel de perfectiune, si de necontestat.
Din pacate, apar persoane care au doar intentia de a iesi in relief, spunand vrute si nevrute; cuvinte goale fara continut. Si asta e o problema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt duce la involutie.Nu asta se practica in ziua de azi? Atunci de ce lucrurile se inrautatesc?
Sunt lucruri mult mai placute in viata.O constiinta curata, pace sufleteasca, sentimentul reusitei, sentimentul ca esti iubit, apreciat s.a.m.d. Pe langa toate astea sexul deja pare o placere infima.

| foxsilver explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca nu ar trebui ca sexul sa duca la involutie, atata timp cat este practicat la varsta optima de dezvoltare fizica, emotionala, si de ce nu, la varsta la care suntem capabili sa intelegem cum stau lucrurile la capitolul sex.
Sexul este ceva normal, face parte integranta din viata noastra, dar totodata este ceva adiacent altor lucruri ce duc la evolutia noastra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru foxsilver):

Asa vad si eu lucrurile.Comentariul este valabil doar pentru varsta nepotrivita.

| foxsilver explică (pentru anonim_4396):

Exact! Doar ca ca unii n-au priceput ca in intrebare am pus accentul pe varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut multe comentarii de genu "" sexul e mai mult de 50% din o relatie" ", de aia multi au "scuza" sa "frece" tot ce prinde pana la o varsta, ca atunci sa stie tot ce vrea femeia/barbatul in pat, si asa nu vor pleca de langa ea/el. acum 2 zile era una de 14 ani care era cu unu de 22 de ani, si am zis ca el trebuie spanzurat si ea caftita bine de tasu, unu mi-a sarit in cap ca vezi domne eu sunt ala nenorocitu" laughing. ca ala la 22 de ani asteapta pe aia 4 ani pana e majora si se va uita la filme pentru adulti. of course.
"credeti ca mai exista in viata", da, alegatu ( cel putin pentru mine, pentru restul "maturilor" (pateticilor) nu)

| foxsilver explică (pentru anonim_4396):

Astia care sustin ca " sexul e mai mult de 50% din o relatie " fac parte dintr-o patura sociala din ce in ce mai groasa si mult prea scămoşată.
Uneori ( ca acum ), le cam stricam starea de euforie si marea bucurie ca au nimerit literele pe tastatura ( de virgule si cratime sa nu vorbim ), pentru ca avem proasta inspiratie sa le punem cate-o intrebare normala si de bun simt, dar care pentru ei tine mai mult de SF.
Si daca avem si mai proasta inspiratie sa ii contrazicem, si sa le spunem ca procentul respectiv e cam mare, mai ales cand este vorba despre minori, ne trezim pusi la zid.

| Happyjump a răspuns:

Ba cred că există o plăcere la fel de mare, banii

| foxsilver explică (pentru Happyjump):

Aha! Si alte placeri nu mai exista? Doar atat?

| Happyjump a răspuns (pentru foxsilver):

Gogosile

| foxsilver explică (pentru Happyjump):

laughing

| rapp2020 a răspuns:

O placere de a mea e calatoria

| TheMiningSheep a răspuns:

Asta e una din cele mai mari probleme ale omului... Cauta tot timpul ceva normal, sau mai exact un model dupa care sa se modeleze, daca nu gaseste, se baga in religie... Toti sunteti dependenti de alte lucruri. Daca ati ramane singuri pe planeta, oricare dintre voi ar murii in 5 minute.

| foxsilver explică (pentru TheMiningSheep):

Cel mai mult, suntem dependenti de sanatate, doar ca multi uita acest lucru.

| ViatacuLouie a răspuns:

Atât timp cat toata lumea ar face asta ar fi normal ca toti sa intretina relatii sexuale de la vârsta fragede si atunci ar deveni mai atrăgător sa nu o faca.

| foxsilver explică (pentru ViatacuLouie):

laughing Hai sa nu exageram!

| BPAndrei a răspuns:

Foxsilver, normalul difera de la persoana la persoana. de aceea se spune ca suntem fiecare, in felul nostru, unici. ceea ce este normal pentru tine poate fi anormal pentru mine.
practicarea sexului, din punctul meu de vedere, ar trebui sa inceapa atunci cand persoana este suficient de dezvoltata, fizic si mental. Asta ar fi pe la minim 16 ani (nu sunt o persoana care considera ca trebuie sa ramai virgin/a pana la 18 ani), dar poate fi si mai tarziu.
Practicarea sexului, indiferent de varsta, nu are legatura cu asigurarea unei evolutii in viata ta, sexul in sine este o "evolutie", iar daca este facut in conditii normale (dezvoltarea mentala si fizica a ambelor persoane, atractia intima dintre ele, si cunostinte minime despre actul sexual al ambelor persoane) poate fi o experienta placuta. In general, la varste fragede, primele partide de sex influenteaza viziunea adolescentilor asupra persoanelor de sex opus (sau de acelasi sex, deja cu toti stim ca se poate si asa). prin urmare este bine ca primele experiente sexuale sa fie cat mai placute.
Exista o varietate de alte placeri, in afara de sex, dar asta depinde de la persoana la persoana. Spre exemplu eu gasesc o placere sa gatesc, sa "inovez" in bucatarie. Si daca imi iese ceea ce am gatit, atunci cand mananc, simt o reala placere (in cazul meu se numeste ca sunt gurmand). Altora le plac plimbarile prin parc, pescuitul si lista poate continua.

| foxsilver explică (pentru BPAndrei):

Sunt de acord ca notiunea de normalitate difera de la persoana la persoana, dar pana sa sa inteleaga lucrul asta, un adolescent de 15-16 considera ca e normal sa faca ceea ce fac adultii, cu deosebirea ca el nu este capabil sa-si asume responsabilitatea faptelor sale. Asta este si motivul pentru care mai toate actiunile lui ( ale adolescentului ) sunt facute din teribilism sau sau pentru ca asa e in trend.
Toate astea, nu spun ca nu este o caracteristica a adolescentei, dar cand cand vorbim despre practicarea sexului, repercusiunile sunt mai grave.
Cand e vorba despre baieti, se poate trece cu vederea mai usor, dar la fete situatia nu e prea roza! Pentru ca, la varsta la care ele se afla in plina explozie hormonala, sunt nevoite sa se apere de o sarcina nedorita cu un tratament tot pe baza de hormoni.
Si ne mai miram de ce apar tot felul de boli!
Deci, ar fi necesare cunostinte mai mult decat minime despre ceea ce implica sexul.
Peste toate acestea, se mai gasesc si adulti care pur si simplu incurajeaza practicarea sexului de catre minori, ceea ce mi se pare strigator la cer.
Acum, nu-mi ramane decat sa ma lamuresc in ce consta evolutia unui tanar, sau a unui om, in general, prin sex, si sa nu ma apuce pensia cu elucidarea acestei probleme.

| Yoel a răspuns:

Placerea care aduce sigur satisfactie in viata este de-a iubi si a te sti iubit! Asta e cea mai acuta nevoie a Fiintei umane. Remember, "Daca dragoste nu e, nimic nu e" (Marin Preda) Sexul poate fi o "forma de manifestare" a dragostei. Dar, sex de dragul sexului, poate produce rani de nevindecat, frustrari, dezamagiri, etc

| Yoel a răspuns:

Dear " foxsilver", normal ar fi sa accepti prietenia mea, si apoi am putea discuta si despre "alte placeri". By the way, imi place enorm cum gindesti... Super

| sirκοραξ a răspuns:

De vina sunt parintii si comoditatea oferita de acestia, nu cred ca e nevoie de alte explicatii.

Am observat in raspunsuri ca lumea vrea ca la 16 ani copii sa se bazeze pe invatat, si ce faci cu el? Mass-media si politica promoveaza cretinismul si prostitutia cum la varsta adolescentei vrei sa devii ceva, faci ce fac cei care sunt cineva.Nu am vazut nici un poet sau teoretician la televizor in ultimii 3 ani, sa fie promovat ca Serghei Mizil de exemplu, sau Dragusanu.
Nici scoala nu te motiveaza sa faci ceva mai productiv ca invatamantul este centralizat pe "teoretic". Faci facultatea si observi ca nu sti sa faci nimic si nici nu ti se ofera ceva de facut, poate sa aranjezi produse pe raftul magazinului.

| Rubbik a răspuns:

Cititul e pentru multi o placere. Pentru altii, o corvoada. Norocul e ca, in zilele noastre, regizorii se mai ocupa si cu realizarea cinematografica a unor carti deja celebre. Dar e de ajuns sa vezi filmul? Iata doar cateva motive, intemeiate, pentru a alege lectura.
1. Cititul reprezinta un proces care iti mentine mintea activa 2.Citeste mai mult ca sa vorbesti mai bine
3. Cartea e experienta ta
4. Citeste ca sa ai despre ce vorbi
5. Iti imbunatateste concentrarea si disciplina
6. Inspiratie si revolutie am văzut acest articol pe net si m-am gindit sa-l scriu aici.
7. Citeste din placere
mai multe detalii: http://www.mayra.ro/......ru-a-citi/

| foxsilver explică (pentru Rubbik):

Mi-ai dat o veste imbucuratoare, se mai citeste si in secolul asta!
Iti multumesc pentru articol! happy