| BambiSd a întrebat:

Odata ce mi-a venit ciclul dupa ce am avut un contact sexual si baiatul si-a dat drumul in mine e clar ca nu mai pot ramane insarcinata? Am auzit ca pot fi si exceptii adica sa ramai insarcinata si sa iti vina ciclul in mod normal in acele 9 luni.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de aspectul/durata acelei menstruaţii, precum şi a următoarei menstre!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Exista ciclu peste sarcina. dar e mai putin cantitativ si de alta culoare. In principiu nu esti gravida, dar folositi prezervativul, ca nu face rau.

| zozo74 a răspuns:

Buna-Da exista sanse de a ramane gravida cam 20 % eu iti recomand un test de sercvia de baza care nu costa mult 35-50 Ron de la farmacie dar sa fii sigura Bafta daca mai ai intrebari cu cea mai mare placere

| Matt24 a răspuns:

Bai,de ce nu folositi metode contraceptive? Nu-s asa scumpe prezervativele, e mai scump sa intretii un copil pentru 18 ani.
Dar daca ti-a venit, inseamna ca nu ai ramas.N-am auzit de astfel de exceptii.

| grab a răspuns:

Hahahahaha... nu se poate asa ceva?
Unde ai auzit asta la Radio Erevan?

Daca ti-a venit ciclul, Nu Este Gravida. Punct!

Ah, daca insisti in prostia de a crede "expertii" ai toate sansele sa nasti un caine verde cand ti-o trage un castor albastru. Doar expertii stiu...

Ai parinti? Intreaba-i. Daca nu tutore, institutor ceva. Sunt majori, au viata sexuala si cunosc situatii d-astea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Exista,dar rar.
Nu, stai linistita, ca nu ramai, mai ales daca ti-a venit menstruatia.
Folositi prezervativul si nu va mai jucati!
Te pup!

| Gαηαmα a răspuns:

Exista ciclu peste sarcina, dar rar, in primele luni, tine doar 1-2 zile si e slab cantitativ. Poti face un test dar...