Întrebare recomandată | AnonimPerson a întrebat:

Ok o sa trec direct la subiect. Eu si prietenul meu ne-am despartit. Stiu ca vi se pare banal dar exista si continuare. Am avut o relatie destul de lunga bazata pe iubire comunicare si incredere... a fost primul barbat din viata mea. De atunci ceva a disparut. Am inceput sa ma izolez fara sa vreau. cand imi suna telefonul nu mai raspund pentru ca stiu ca nu e ceva ce mi-ar putea schimba starea. Totul pare gresit. totul pare intunecat si fara sens. Cand il vad parca nu stiu... ceva mai dispare. bucata cu bucata fiinta mea dispare si nu stiu ce sa fac. AM inceput sa am din nou depresii. am inceput din nou sa ma tai fara macar sa-mi dau seama ca nu e bine. Simt ca nu mai pot avea incredere in mine sau in oricine altcineva. Ma simt empty. Am incercat de toate si parca nimic nu functioneaza ( ciocolata. plans. plimbari. muzica cat de cat happy ) Totusi mi se pare greu si sunt sigura ca la toti/toate vi s-ar parea greu sa pierdeti o persoana care puteati sa jurati ca va fi acolo mereu. Am tot mai multe ganduri sinucigase cu toate ca n-am de gand. Ce as putea sa fac? straight face Pe jumate il urasc pentru faptul ca s-a despartit de mine pentru alta pe de alta parte il iubesc cum din pacate voi face mereu iar pe cealalta pare ma urasc pe mine. Orice sfat imi e de ajutor, orice idee aveti.

Multumesc anticipat. Please no haters.

Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Orice despartire este dificila, dar iti e cu atat mai greu atunci cand se incheie o relatie in care ai investit mult.
Depresia si taierea sunt totusi niste semnale de alarma. Din moment ce ai postat aici, cred ca iti dai si tu seama ca ai ajuns in punctul in care ai nevoie de ajutor. In asemenea situatii, prietenii si familia, din pacate, nu iti pot fi de mare ajutor. Mai mult, din teama ca nu stiu ce sa iti zica sau sa iti faca, ajung sa te evite. Teama lor se va traduce treptat prin izolarea ta.
Cel mai indicat lucru acum e sa discuti cu un psihoterapeut. Sfaturile primite aici nu iti pot face schimbari miraculoase.
Ai grija de tine si actioneaza spre binele tau cat mai curand!

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Imi place cum scrii, mai vad si fete care nu au trecut prin scoala, degeaba! Esti o fata inteligenta care merita mai mult! Poate nu te merita si e mai bine ca se intampla acum! Incearca sa vezi partea buna a lucrurilor! Azi ti s-a inchis o usa, maine ti se deschide o fereastra!

| sylar2007 a răspuns:

Personal am trecut si eu printr-o despartire si sufeream asa mult incat simteam ca nu mai am aer.nu mai aveam chef sa ma uit la filme sa ascult muzica, nu mai vb cu nimeni.intodeauna am crezut ca cei care spun,sa iti vezi de viata sau e doar o despartire vor urma si alte iubiri,sunt oameni care nu au trecut prin asa ceva. Apoi mi-am pus intrebarea,,oare ea sufera cat sufar eu?''iar raspunsul a fost simplu,, NU''.am intrat pe mess si ea era online in timp ce eu ma izolasem de toata lumea ea vb pe mess, apoi am vazut-o cu fetele la terasa(asta in timp ce eu de abia ieseam din casa).mi-am spus,, ce naiba fac? eu ma distrug si ea nu mai poate de bine''.la asta trebuie sa te gandesti si tu.el nu e cu baietii sau cu alte fete si tu te distrugi? de ce sa te urasti? din cauza unui,, destept''care nu a stiut sa te aprecieze?

| FrozEenSoul a răspuns:

Draga, viata merge inainte si noi cu ea! Viata e frumoasa, cand stai suparata 1 minut, pierzi 60 de secunde din viata frumoasa. Nu merita sa iti faci atata rau, daca te iubea nu pleca. Gandeste-te ca tie iti faci rau nu lui. Bafta

| neutrino a răspuns:

Asa se intampla cand esti parasita de primul tau barbat. Nu esti nici prima, nici ultima si stiai ca asa se va intampla. Viata trebuie sa mearga mai departe.

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Va trebui sa il uiti.Vei reusi sa gasesti pe altcineva, dar deocamdata uital.Caci daca nu il vei uita iti vei face mai mult rau.
O seara buna!

| vRawr a răspuns:

Ideea e ca,nu ai precizat motivul despartirii voastre,incearca sa iei din nou legatura cu el,sa va imprieteniti si sa ii devii iar cea mai buna prietena,dupa un timp,sa-i reamintesti despre sentimentele pe care i le porti de multa vreme si ca nu incetezi sa te mai gandesti la el,si alte "dulcegarii",doar sa fie adevarate si spuse din inima. Daca ati avut o relatie bazata pe toate cele trei atuuri,de ce v-ati despartit? Gandeste-te la ce ai putea face tu sa se schimbe totul in bine si apoi ce ar face el. Daca intr-adevar te iubeste,tine la tine, se va intoarce, daca nu, nu renunta, ramai prietena foarte buna cu el si poate incet incet isi va "aminti".

| pysy5 a răspuns:

Asta e un lucru care se poate intampla la oricine, asa e viata odata si odata trebuie sa renuntam la persoanele pe care le iubim cel mai mult, incearca sa te gandesti la altceva pentru ca viata ai doar una nu face ceva ce iti va parea rau si mai ales pentru o persoana care nu te merita, gandeste-te ca asa a vrut dumnezeu dar viata ta trebuie sa continue cu sau fara el, axeaza-te pe ideea ca el nu te merita si tu trebuie sa depasesti monentul asta critic, asta e tot ce conteaza