| Xtremegirl a întrebat:

Okey, dupa ce am facut acum 2 saptamani sex protejat cu prietenul meu, iar prezervativul nu s-a rupt, aseara am facut un test de sarcina si a iesit negativ, iar azi mi-a venit menstruatia maro. Ce inseamna asta? Chiar sunt usor speriata sa nu fie vorba de vreo sarcina

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Testul efectuat dupa trecerea a doar 2 saptamani de la sexul amintit are de regula rezultatul in proportie de peste 70-80% FALS NEGATIV fiindca a fost efectuat cu multe zile inainte de a se fi putut acumula cantitatea suficienta si necesara de hormon de sarcina hCG in urina testata incat sa se poata produce reactia cu substanta existenta in tester chiar si in cazul in care ar exista o sarcina implantata in uter. Fiindca sexul a fost protejat si acea protectie a functionat fara gres, formarea sarcinii in astfel de conditii devine practic IMPOSIBILA in proportie de peste 98%. Pornirea menstruatiei la data preconizata sau cea reiesita din calcul, indiferent de culoarea sangelui menstrual, reprezinta GARANTIA ca in proportie de peste 99% in ciclul menstrual anterior care s-a terminat, NU s-a produs fecundarea ovulului deci NU s-a format o sarcina si NU s-a instalat nimic in uter si din acest motiv prin menstruatie se elimina fostul ENDOMETRU care a imbatranit, s-a degenerat si a devenit inutil de a mai fi mentinut in organism. Multa sanatate!