| Edyedy12332 a întrebat:

Partenera mea a avut mici sangerari vaginale (1-2 picaturi) vreo 2 zile apoi a inceput sa curga mai mult exact ca la menstruatie. Exista posibilitatea sa fie insarcinata (am facut protejat cu 2 sapt inainte de sangerari)sau sa fie o menstruatie obisnuita?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat toate partidele sexuale au fost protejat de la cap la coada, nu aveti motive de ingrijorare.
Menstruatia vine ori brusc, alteori vine cu mici picaturi inainte. Fata ta trebuia sa-si aduca aminte de asta, ca doar nu are de azi de ieri menstruatie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sunt multe situatii in care pornirea sangerarii menstruale poate sa inceapa in mod atipic prin producerea de sangerari foarte slabe care se pot manifesta prin scurgeri cu aspect mucilaginos mai mult sau mai putin sangvinolente, sau prin aparitia a 2-3 pete de sange care pateaza absorbantul. Pentru informarea ta PRECISA si CORECTA trebuie sa afli/sa stii ca uneori exista si posibilitatea sa apara o mica/slaba sangerare cu 1-2 zile inainte de momentul pornirii efective a menstruatiei autentice, care se produce din cauza desprinderii mai lente/mai dificile a tesutului endometrului de pe peretele uterului si un astfel de proces care se produce destul de frecvent, poate genera acele mici sangerari premenstruale care provoaca ingrijorari cu totul inutile. Fiindca actul sexual a fost protejat pe intreaga sa durata, probabilitatea de a exista o sarcina in cazul vostru este egala cu...0 (zero). Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu poate fi vorba de o sarcină dacă v-ați protejat.