| PussicatDolls a întrebat:

Pe 21 mai am luat pastila Escapelle, la 24 de ore de la contactul sexual cu prezervativ spart. Nu am ciclul menstrual regulat. Zilele astea am avut scurgeri albe, de ovulatie iar azi m-am trezit cu o durere abdominala si cu niste scurgeri maronii. Ce se întâmplă?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In majoritatea cazurilor (insa nu in mod obligatoriu), aproape tuturor femeilor dupa trecerea a 5-7 zile fata de momentul administrarii pastilei Escapelle, se porneste o sangerare de obicei slaba care poate sa tina 2-3 zile care este o reactie a organismului fata de efectul advers al hormonilor introdusi in organism. Nu trebuie sa fie confundata cu menstruatia deoarece de obicei se manifesta complet diferit. Daca este vorba de asa ceva sau de menstruatie iti vei da seama in zilele urmatoare, deoarece se poate presupune ca durerile abdominale aparute, pot fi provocate de obicei de crampele ce apar in muschii uterini in momentul inceperii destramarii tesutului si mucusului ce formeaza endometrul. Sanatate!

3 răspunsuri:
| PussicatDolls explică:

Astazi scurgerile sunt mai abundente si cu sange..Este tot efectul pastilei sau menstruatia a venit cu mult timp mai devreme?

| emillie a răspuns:

Poate sa fie un efect advers al pilulei. Oricum, ea deregleaza ciclu foarte tare, poate ti-a venit ciclu desi nu e perioada in care te asteptai sa vina.

| florinflorescu a răspuns:

Scurgerile albe sunt normale, chiar pe prospect stiu ca scrie ca e posibil sa ai, asa cum si durerea abdominala se poate manifesta. Scurgerile maronii sunt in combinatie cu sange sau doar maronii? Daca sunt doar maro deschis e posibil sa ai bacteria Trichomonas.