| FlyButterfly a întrebat:

Pe 5 mai am avut ultimul contact sexual care a fost protejat cu prezervativ care nu s-a rupt sau ceva si eram si dupa cateva zile de la terminarea ciclului. Dar asta seara mi-a fost cam rau, si saptamana asta m-a durut putin burta ca si cand ar trebui sa imi vina, dar urmatorul ciclu trebuie sa fie de pe 26 in colo deci mai dureaza ceva. Sunt foarte speriata, credeti ca as putea fi insarcinata?

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Prezervativ care nu s-a rupt, in perioada fertila nu erai...Nu esti insarcinata.Dar e foarte usor sa faci o idee fixa din asta.Zic sa te calmezi, oricum nu poti decat astepta, uite mai sunt 9 sau 10 zile.Si nu vad motive de ingrijorare.
Ca te-a durut burta, poate fi o coincidenta, la fel si ca ti-a fost cam rau.Este mult prea devreme pentru simptome de sarcina.Ai si tendinta sa exagerezi, de frica.
Zilele vor trece, mai greu sau mai usor.Incearca sa te calmezi, nu pare sa existe vreun motiv de panica.Si,invata si metoda calendarului si verifica prezervativele sa fie in termen de garantie.
Esti asa de panicata, ca mi-ai transmis si mie starea ta!

| ana_2556 a răspuns:

Sincer nu cred ca sunt sanse sa fii. Eu zic sa stai linistita pentru ca, e sansa infima sa se fi intamplat ceva. Daca v-ati protejat cu prezervativ, si nu v-ati "jucat" inainte, daca nu a curs pe langa prezervativ, poti sa te calmezi. Ca sa fii complet sigura fa-ti un test de sarcina care oricum cred ca e inutil, si daca ai in continuare probleme cu burtica, du-te la ginecolog si vezi daca nu cumva. nu stiu, ai vreo bacterie, o rana pe col something.

| Summer a răspuns:

De moment ce nu s`a rupt nu trebuie sa iti faci griji! Nu s`a rupt nu exista sarcina, doar daca nu esti fecioara Maria. Acum lasand glumele deoparte e posibil sa iti vina mai devreme ca pura coincidenta, sau sa te fi durut burta si tu sa fi asociat durerea asta cu o sarcina sau cu menstruatia. Ei bine nu te doare burta de la o sarcina si mai ales de la una de 2 saptamani, dar nu iti fa griji nu ai cum sa fii insarcinata daca te`ai protejat!