| Crs a întrebat:

Peste cateva ore ma voi duce sa fac un ecograf. M-a trimis o doctorita dermatolog pentru a vedea daca problemele mele cu cosurile sunt din cauza ovarelor. La dermatolog m-a intrebat daca mi-am inceput viata sexuala, dar am spus ca nu (desi am mintit) pentru ca era si mama de fata si mi-a fost rusine sa recunosc ca eu nu vorbesc cu mama despre astfel de lucruri si nu ma asteptam la o astfel de intrebare. La ecograf vrea si mama sa vina cu mine si sunt absolut sigura ca va intra cu mine cand voi face ecograful si sigur doctorita ma va intreba daca mi-am inceput viata sexuala sau nu. straight face Si aici nu mai pot mintii! Imi este foarte rusine de mama mea, ca eu nu vorbesc cu ea despre astfel de lucruri! Cum o pot convinge sa nu intre cu mine? :-s Am aproape 18 ani. Banuiesc ca oarecum stie ca am mintit atunci la dermatolog ca m-am inrosit si am ezitat sa raspund si stie ca am un prieten de un an si stie ca merg pe la el mai tot timpul, il cunoaste. dar... tot imi este rusine asa sa ii spun direct, mai ales ca nu am vorbit niciodata despre acest subiect!

7 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, te inteleg. Dar mai bine sa ii spui adevarul ca o mama te poate intelege mai bine ca oricine, Mai bine sa ii zici adevarul, ca oricum nu mai are ce face, decat sa afle acolo ca se va simti aiurea ca i-ai ascuns treaba asta.Esti destul de mare daca ai aproape 18 ani, dar nu trebuie sa iti fie rusine de propria ta mama, ca nu e o straina, ea ti-a dat viata, te-a crescut...Chiar daca nu ai vorbit despre asta, spune-i asa frumos cum sta treaba, te va intelege sigur. POate reactia ei pe moment va fi mai ciudata stiind ca fiica ei a facut acest pas, dar pana la urma va accepta realitatea.Sau...tu crezi ca o mama nu simte acest lucru? Eu una cred ca mama ta, desi nu are confirmarea de la tine, simte ea ca ai facut-o, dar nu vrea poate sa iti spuna, sa dezbata acest subiect.Si ea a fost fata, a fost virgina si cred ca stie ce modificari pot aparea, atat fizice cat si de comportament, sa cine stie, poate nu si-a dat seama dar eu una asa cred ca presimte ea ceva. Spune-i mai bine decat sa afle la ecograf!

| Floreenofficial a răspuns:

Oops... o situatie cam aiurea, dar cum orice situatie are scapare trebuie inca sa speri ca mai poti face ceva.
Eh, poate nu banuieste ca ti-ai inceput viata.Si apropo, daca vrei sa minti trebuie sa fii sigura pe tine.Raspunde ferm NU! si gata nu te mai inrosi, nu mai ezita.Pe de alta parte, nu as vrea si sunt sigur ca nu ai vrea nici tu ca sanatatea ta sa fie afectata din cauza unei minciuni asa ca daca este efectiv necesar de raspunsul sincer zi da... iar apoi explca-i mamei tale ca nu mai esti un copil si ca tu si prietenul tau va iubiti.

| Alina_9354 a răspuns:

Spune-i ca iti este rusine de ea si ar fi mai bine sa stea afara! Si daca nu te crede nu mai ai ce face, trebuie sa-i spui. minciuna are picioare scurte!

| zuzu_4658 a răspuns:

Pai ma eu zic sa vorbesti tu inainte cu dermatologul sau ce e el.si spune-i cum sta treaba i spui ca ti-ai inceput viata sexuala da nu vrei sa afle amam ta.asa e cel mai bine.sau poate ca mama ta sti ca si ei ie rusine sa te intrebe. si poate prin asta a gasit o cale...

| fosa.poplitee a răspuns:

Incearca sa o convingi sa nu vina deloc cu tine la ecograf. Spune-i ca te duci cu prietenul tau.

| sofia_kiss a răspuns:

Mai bine i-ai spune adevarul mamei tale, nici eun nu vb cu mama despre viata sexuala dar uneori mai aducem vorba despre asta si o data mi-a zis ca indiferent ce s-ar intampla in viata asta va fi alaturi de mine ceea ce mi-a dat mult incredere, chiar daca eu nu i-am zis ca mi-am inceput viata sexuala ea si-a dat seama si cand a fost sa ma duc sa fac un control la ginecolog nu i-am zis motivul pur si simpul sa fac un consult sa vad daca totul e in regula, dar ea oricum si-a dat seama, pentru mine mama e cea mai buna prietena din lume asa ca nu iti fie frica sa ii zici adevarul chiar daca o sa reactioneze putin urat, ii va trece pentru ca o mama mereu iarta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incredere in mama ta! Pana la urma va trebui sa te inteleaga.Esti fiica ei!