| Bdjdjdjsbskwnsks a întrebat:

Poți fi însărcinată dacă ti-a venit menstruația 2 luni la data aproximativ calculata (a ținut 3 respectiv 4 zile, flux mai slab în prima luna) și nu am simtome? Țin sa menționez ca nu a fost contact cu penetrare! Am impresia ca m-am mai ingrasat în zona burtii dar cred ca e paranoia... cel mai concret răspuns funda!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca menstruatia nu a fost perfect regulata si perfect normala (durata, aspect, simptome, flux), nu poti sti daca este menstruatie sau sangerare peste sarcina. Totusi se intampla extrem de rar sa apara sangerare in primele doua luni de sarcina. faptul ca nu ai simptome de sarcina nu inseamna absolut nimic (cam in 60% din sarcini femeile nu au simptome in primul trimestru, deci e mai probabil sa nu ai nici un simptom pana la cresterea burtii).
Contactele sexuale neprotejate fara penetrare au un risc mic de sarcina, se intampla extrem de rar sa se obtina sarcini asa.
Nu te lasa dusa de paranoia, iti poate afecta placerea sexuala si libidoul. fa un test de sarcian din prima urina de dimineata si o vizita la ginecologul tau. Asa poti afla rapid, fara riscuri si fara griji inutile.

| Violleta2022 a răspuns:

In primele 3 luni de sarcina nu poti sa ai burta mare, nu se vede oricum, sarcina fiind la 3 luni abia cat un ou de gaina.
Ingrasatul in jurul burtii este de la mancare!
Sincer, nu stiu ce feld e sex ai facut daca iti pui problema unei sarcini, daca ai fii mai explicita am putea intelege.
Daca te referi la sexul oral sau anal, ar trebui sa stii ca, nu poti ramane insarcinata de la ele!

| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspuns mai complet si explicit decat cel postat in urma cu cateva zile este greu de dat. Ingrasarea din zona burticii poate avea diferite cauze, mai putin cea privind o sarcina fiindca o sarcina de 7-8 saptamani se rezuma de fapt la un embrion minuscul cat o boaba de fasole (mai mare) si o greutate de maxim 5-10 grame. Se poate aprecia ca probabil "ingrasarea" este provocata de paranoia. Sanatate!

| Bdjdjdjsbskwnsks explică:

Draga Greta, am fost atinsa în zona intima de penisul ud al partenerului, fără sa existe penetrare sau sa se termine pe/în mine. Mulțumesc ca ai citit intrebarea.