Întrebare recomandată | Adelina9824 a întrebat:

Poate afla mama ca nu mai sunt virgina, am chist ovarian si vrea sa ma duca la ginecolg.Va rog frumos ajutati ma

78 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți meriți soarta!
Pa, pa.

| MihaelaDart a răspuns:

Pentru ca am trecut prin astfel de problema de a avea un chist ovarian acum cativa ani. Consultul ginecologic a fost prin echografie abdominala si genitala pentru a pune rezultatul corect daca esti sau nu pentru o interventie chirurgicala.

Acum ca ai tai nu stiu de ceea ce ai facut, iti asumi orice raspundere pentru faptele pe care le-ai facut. Nu este capat de tara, reactia ei va fi una pe masura, iar tu sa nu incerci sa ridici tonul, ca deh, porti vina ca te-ai grabit. Faptul este consumat. Fruntea sus si incearca sa nu te stresezi din cauza asta. Va fi suparata si ii va trece! Este mama ta si-ti vrea binele.

Sanatate multa!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Cel m ai bine spune i mamei tale inainte de a merge la ginecolog, ca nu mai esti virgină, ai acest curaj ca nu te omoară, cum crezi ca se va simtii mama ta cind îi va spune ginecologul ca nu mai esti virgina, se va simtii trădata si mintită de tine, tu trebuie sa ai multă incredere in mama ta, m ai multă decit in străini, asa ca spune i azi.

| Prezidentul a răspuns:

Ce rost are sa o minti? Ai facut-o, asta e...

| pissiic a răspuns:

Daca minti ginecologul, nu te mai dezbraca. Iti da cu un aparat deasupra ovarelor, ca la gravide cand se uita dupa bebe.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU avem cum să te ajutăm!
Dacă mama ta intră cu tine în cabinet şi-l întreabă pe ginecolog dacă mai eşti virgină, acesta este OBLIGAT să-i spună adevărul :(

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns (pentru bursuc001):

Și cu secretul profesional, cum rămâne? Dar cu dreptul al imaginea proprie?

| bursuc001 a răspuns (pentru mihai69):

Bună!

NU se poate vorbi despre "secret profesional" vizavi de părintele unui copil MINOR!
Doar faţă de alte persoane ( chiar şi rude ale copilului ) există "noţiunea" de secret profesional.

Atât timp cât fata respectivă este minoră, părinţii acesteia sunt RESPONSABILI ( şi d.p.d.v. legal ) de viaţa şi sănătatea ei!

Cu "dreptul la propria imagine" este altă "poveste" ce NU are legătură cu această situaţie :)

"Art. 73 - Dreptul la propria imagine :
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
(2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfătisării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispozitiile art. 75 rămân aplicabile.

Art. 74 - Atingeri aduse vietii private :
Sub rezerva aplicării dispozitiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vietii private:
a) intrarea sau rămânerea fără drept în locuintă sau luarea din aceasta a oricărui obiect fără acordul celui care o ocupă în mod legal;
b) interceptarea fără drept a unei convorbiri private, săvârsită prin orice mijloace tehnice, sau utilizarea, în cunostintă de cauză, a unei asemenea interceptări;
c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spatiu privat, fără acordul acesteia;
d) difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spatiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal;
e) tinerea vietii private sub observatie, prin orice mijloace, în afară de cazurile prevăzute expres de lege;
f) difuzarea de stiri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori audiovizuale privind viata intimă, personală sau de familie, fără acordul persoanei în cauză;
g) difuzarea de materiale continând imagini privind o persoană aflată la tratament în unitătile de asistentă medicală, precum si a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, circumstante în legătură cu boala si cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fără acordul persoanei în cauză, iar în cazul în care aceasta este decedată, fără acordul familiei sau al persoanelor îndreptătite;
h) utilizarea, cu rea-credintă, a numelui, imaginii, vocii sau asemănării cu o altă persoană;
i) difuzarea sau utilizarea corespondentei, manuscriselor ori a altor documente personale, inclusiv a datelor privind domiciliul, resedinta, precum si numerele de telefon ale unei persoane sau ale membrilor familiei sale, fără acordul persoanei căreia acestea îi apartin sau care, după caz, are dreptul de a dispune de ele.

Art. 75 - Limitele :
(1) Nu constituie o încălcare a drepturilor prevăzute în această sectiune atingerile care sunt permise de lege sau de conventiile si pactele internationale privitoare la drepturile omului la care România este parte.
(2) Exercitarea drepturilor si libertătilor constitutionale cu bună-credintă si cu respectarea pactelor si conventiilor internationale la care România este parte nu constituie o încălcare a drepturilor prevăzute în prezenta sectiune." - SURSA = Noul Cod Civil de la linkul :
http://www.dsclex.ro/coduri/cod.civil.pdf

O zi frumoasă.

| Emilian65 a răspuns:

Daca medicul ginecologic nu-i spune, nu are cum sa afle.

| minrest a răspuns:

Pai daca un lucru nu il poti spune, de ce trebuie sa il faci? Credeai ca nu o sa afle mama niciodata? Se afla intodeauna.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu ma pricep la chisturi ovariene, dar stiu ca o fata nu mai e considerata virgina FIZIC atunci cand... himenul este rupt. Dar ati din voi stiti ca acest himen se poate rupe si din alte cauze, decat la un contact sexual?! Cate gimnaste mai au himenul intreg? Problema se poate punesi din acest mod. O saritura peste un sant, peste un gard, poate duce duce la rupera himenului (era sa zic la dezvirginare, dar nu-i acelasi lucru).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma rog si daca afla ce? doar nu ai facut ceva rau? ori ai facut? pai daca era rau, de ce ai facut? chistul ovarian apare in urma unor actiuni nu tocmai blande ori Ortodoxe ca sa spun asa.Acuma,cum sa te ajutam? da cand te vei marita, cu cine s-o nimeri sa te ceara, aluia ce-i vei spune? ai grija sa fie beat cand...

| mont a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa nu fie rau? Tu daca ai fi/esti parinte ti-ar conveni sa afli ca a facut sex copilul tau? Mie sincer nu, as face urat de tot daca as fi pus in situatia asta.

| trixiiie a răspuns (pentru anonim_4396):

Simți nevoia să iei peste picior pe cineva?
Privește în oglindă și vorbește cu imaginea.

| trixiiie a răspuns (pentru mont):

Mama mea știe că nu mai sunt virgină și a încercat să mă învețe de bine, mi-a pus întrebări, i-am pus întrebări, mi-a dat sfaturi.
Și nu a trebuit să afle, pentru că m-am dus și i-am spus : mamă, mi-am început viața sexuală.
Era în bucătărie, toca ceva. Avea cuțitul la îndemână. Putea să mă omoare dacă era o tragedie sau putea să-și taie venele de supărare. Dar nu a făcut-o, pentru că ăsta nu e un capăt de lume. Ba chiar e ceva frumos și trebuie să discuți cu maică-ta.

Apropo, cred că trebuia să-ți înfigă ție cuțitul în frunte, pentru concepții. Mi-e milă de copilul tău. Și de nevastă-ta, pentru că în viziunea voastră mamele sunt vinovate când se ard fiicele.

| mont a răspuns (pentru trixiiie):

Ai tu o mama prea intelegatoare si moderna. Bucura-te de asta. O gramada insa si-au pedepsit copii drastic si pentru alte lucruri mai minore cum ar fi fumatul (ocazional), ca au vreo corigenta ori chiar si pentru o nota mica sau ca nu si-au facut patul inainte sa plece la scoala.

Mie nu trebuia sa imi infiga nimeni nimic, daca nici eu nu sunt modern si pentru libertate... apropo, sunt ca nu as fi bun ca si parinte asa ca nu vreau nici copil! Unde am zis ca mamele sunt vinovate cand se ard ficele?

| trixiiie a răspuns (pentru mont):

Nu am zis că tu ai fi zis despre mame că-s vinovate, eram ironică, pentru că trăiesc și eu într-o societate și cunosc diferite persoane, bărbați mai exact, care și-ar omorî soțiile pentru că fiicele lor le-au adus, la 18 ani, un prieten acasă.
Nu știu cum ești, dacă militezi sau nu pentru libertate. Și știu că am o mamă înțelegătoare, dar prea înțelegătoare? M-ar lega de calorifer dacă mi-aș înșela prietenul (același cu care m-am culcat, adică primul și singurul tongue) sau dacă aș face vreo tâmpenie de genul sex oral sau te miri ce. Nu e prea înțelegătoare, e înțelegătoare cu lucrurile firești. E normal.

Cât despre ăia care și-au pedepsit copiii pentru porcării, e o prostie.

| mont a răspuns (pentru trixiiie):

Nu sunt de acord nici cu asta cu vina sotiilor pentru ce fac copii. Fiecare are vina sa personala si trebuie sa raspunda pentru ea. Iar pentru adus prieten acasa nu vad de ce ar trebui neaparat sanctiune.

Nu stiu daca e de bine ca se baga in relatia cu prietenul tau, ba chiar o si sustine in loc sa fie ori impotriva ori indiferenta cum mi s-ar parea normal.

In fine, nu mai scriu aici ca nu are legatura cu intrebarea si dam in off-topic. Eventual sa facem o intrebare pe tema asta.

| Lola05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chistul ovarian apare de la o mică dereglare în cadrul organelor reproducătoare feminine, (spre exemplu atunci când ovarul nu reușește să elibereze un ovul), în general este inofensiv (în multe situații totuși este dureros) și apare inclusiv la virgine, așa că lasă ortodoxismul și neortodoxismul în pace și nu speria fata aiurea tongue Nu e totuna cu rănile pe col, care apar "în urma unor acțiuni nu tocmai blânde ori ortodoxe" când partenerul e destul de brutal în timpul actului sexual și reușește să rănească mucoasa sensibilă a vaginului. Și legat de cerutul în căsătorie, deja nu mai e treaba ta. În plus, nu cred că toate femeile care sunt cerute sunt automat și virgine. Virginitatea nu e singura calitate a unei femei. Poate așa era pe vremea când era bunica fată, însă de ceva timp femeile sunt văzute cu alți ochi în societate, ceea ce e foarte bine din multe puncte de vedere.
Cât despre întrebarea ta, Adelina, eu aș zice să spui adevărul mamei înainte să ajungi la consultație. Ginecologul îți va pune în timpul consultației multe întrebări și cu siguranță te va întreba de viața sexuală, dacă ți-ai început-o și când anume. Chiar dacă nu îți va face control pe masa ginecologică (când își poate da seama dacă mai ai himenul intact sau nu) ci doar îți verifică abdomenul la ecograf, tot va trebui să îi răspunzi sincer la întrebări. Din moment ce ți-ai început viața sexuală, va trebui periodic să mergi la consultație, pentru a ști că totul e ok.
Nu e ok să minți ginecologul, dar nici pe mama ta. Nu cred că ar fi ok să afle acest "amănunt" atunci. Gândește-te cum s-ar simți, gândește-te cum te-ai simți și tu.
O relație apropiată cu mama ta bazată pe comunicare pe orice subiect (chiar dacă există riscul să te certe, se va calma!) este foarte importantă pentru orice fată de pe lumea asta. Nu o îndepărta pe mama ta, ajut-o să îți devină cea mai bună prietenă! Doar ea îți va fi alături când nu vei mai avea la cine să apelezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lola05):

Lola? sa speram ca din ceia ce i-am spus eu si ceia ce i-ai scris tu o sa iasa ceva bun si va invata ceia ce trebuie.in privinta virginitatii, nu se mai poate face nimic decat o himenoplastie parca? asta e a intrat in randul femeilor, a zburat puiul cu ata.nici fiica mea nu cred ca va intra bucuroasa pe usa vreodata si sa exclame; gataaa nu mai sant virginaaa.Dar nu inseamna ca toti trebuie sa-i menajam si nu primeasca macar o mica mustrare mai ales la 15 ani.si apoi se dicuta despre fete, mamici, dar taticii nu au chiar nimic de spus in treaba asta? ori ei dupa ce au dat din fund, gata? s-a incheiat rolul lor?

| Raskolnikow a răspuns (pentru Lola05):

Asa este sunt suta in suta de acord cu opinia ta happy

| Shockboy23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt baiat, am 14 si i-am spus lu' tata pe fata ca am făcut sex, m-a intrebat daca am folosit protecţie si gata... Şi de obicei e mai exigent. Deci nu cred ca e asa mare tragedie ca ai facut sex...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shockboy23):

Ma putulica? asa-i spui tu la masturbare? sex? pai e tot un fel de sex, dar cu tine insuti.Mai trebuie sa inveti sa faci si dragoste.ai urs? am auzit ca ai urme de laba prin baie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine ii spui tu decat sa afle de la alti ca atunci o sa se supere mai rau

| frostxtq a răspuns:

Buna,
Daca mama ta insista sa mergi la un ginecolog, du-te, fa-o pentru linistea ta si a ei, insa ca sa nu afle acest lucru fa-ti o programare cand ea nu poate sa vina cu tine, intr-o zi cand este la serviciu de exemplu. Ii spui ca mergi cu o prietena si chiar trebuie sa mergi sa iti faci un control pentru acel chist. In felul acesta nu va afla ca nu mai esti virgina.
Oricum, chiar daca vine ea cu tine, medicul are obligatia sa pastreze anumite date confidentiale, strict intre el si pacient.

| Otto2014 a răspuns:

Daca ai mai mult de 14 ani ii poti spune ginecolologul sa nu-i spuna mamei tale. o sa zica sa te intrebe pe tine.

| TanteMarianne a răspuns:

Saraca de tine!

| trixiiie a răspuns:

Dacă-ți face control vaginal, bineînțeles că lipsa himenului va fi semnalată.
Dar poți opta pentru o ecografie, care e și mai eficientă decât o palpare a doctorului și te scutește și de înghiontiri prin burtă.
Și cred că ecografie îți va face. Dacă nu, poți s-o ceri tu pe motiv că nu ți-ai început viața sexuală.
Mai există și a doua variantă, confidențialitatea medic-pacient. Asta înseamnă s-o lași pe maică-ta afară din cabinet și să-i spui doctorului că nu mai ești și nu vrei să-i spună maică-tii. Dar e valabilă doar dacă ai 18 ani (pentru că poți să-i dai în judecată) sau dacă prinzi un doctor foarte de treabă.

| trixiiie a răspuns:

Eu cred că trebuie să-ți dai cu tezla-n testicule așa, din principiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru trixiiie):

Pai tu ti-ai dat cu tesla si ti-ai facut o crapatura? spune-i mamei tale asta,te va crede. uite ce; sant mai puritan si idealist.o virgina e ceva curat, pur, deosebit, de restul femeilor care devin banale pentru restul, si deosebite doar pentru cel ce o iubeste. Daca...o iubeste.

| trixiiie a răspuns (pentru anonim_4396):

DACĂ! Uite cum îți răspunzi singur!
Uite care-i faza, am avut destule prietene și am în minte destule povești cu virginitate pe care un bărbat n-a pus preț. Culmea, din zece persoane, sunt singura care a rămas cu ăla care i-a fost primul - noroc, alt caracter, dracu știe? Dar așa e.
Cât despre banal, probabil. Depinde de caracter.
Nu știu dacă are vreo importanță să fie virgină, că e pură și tot așa. Pentru mine n-are.

| ItzBogdanMDFK a răspuns:

Daca te duce la ginecolog da

| aimspeşăl a răspuns:

Nu ai de ales.

| MyNameIsKLAUS a răspuns:

Doamne E Mama Ta Trebuie Sa Inteleaga.

| AH5 a răspuns:

Eu nu am avut nevoie de pariti la ginecolog, i-am spus doamnei de acolo ca mama e plecata"asa si este" si tatal bolnav"asa si este" si am venit cu prietenul meu si nu mi-a spus nimic doamna de acolo laughing)

| BlackBi a răspuns:

De obicei mamele de asta se tem, cand fetita ei draga nu mai este virgina.
Si ea isi pune intraberi, de ce? cu cine? oare sau protejat?

Trebuie sa o intelegi. la problema asta nu te putem ajuta.
Acuma depinde si cati ani ai, dar daca ai zis ca ea te duce inseamna ca esti minora.

Dar daca mama ta vrea sa te duca la ginecolog, a vazut ca ceva nu e in ordine. De obicei fetele se dezvolta, li se schimba corpul. Bine la unele tele le crasc sanii, sau li se las sanii, le apar cearcane, li se lasa fundul. poate mama ta a observat la corp si vrea sa se asigure. Acuma nu ai ce face. Imi pare rau. dar poate nu te va duce.

| Denyisssa a răspuns:

Exista o operatie dar e foarte scumpa...dar totusi merita, dupa operatie va fi ca si cum esti virgina.

| minrest a răspuns (pentru Denyisssa):

Deny, cine te-a mintit? Prin operatia de himenoplastie se penseaza vaginul, ca sa simta barbatul rezistenta. Numele e inselator, nu se reface himenul, asta nici nu se poate face. Mai bine zis, e un nume comercial. Se duc aproape numai tiganci, ele trebuie macar sa poata pretinde cat de cat ca au fost virgine.

| Denyisssa a răspuns (pentru minrest):

AAA,scuze,chiar nu stiam.Am intrat odata pe un site cu filme si mi-a aparut dintr-o data pe tot ecranul"Nu mai esti virgina? Descopera operatia..."si ma gandeam ca te ajuta... rolling on the floor

| suntroman a răspuns:

Pare-rea mea este sa-ti iei inima i-n dinti s-i sa ii spui mamei tale

| ElementX a răspuns:

Cati ani ai? happy

| Ingerul00 a răspuns:

Nu cred ca ai chist ovarian ca mai mult la femei mature poate fi si nu la cei mai tineri.

| Adry15252 a răspuns:

Mai bine afla de la tine decat de la altii. Ai facut-o asta e, iti asumi raspunderea

| Ciprian96CPY a răspuns:

Ai dat de belea. Daca ti-a trebuit sex. Acum suporti consecintele.

| kiky98 a răspuns:

Tu ai un chist ovarian si problema ta este ca va afla ca nu mai esti virgina?

| liviuanonimus44 a răspuns:

Habar nu am! Funda?

| denisacri100 a răspuns:

Eu zic sa stai linistita..si eu am avut chist ovarian si nu a fost nevoie de un medic ginecolog..chisturile astea se pot face si din cauza menstruatiei neregulate. unele chisturi sunt mai putin grave..am fost la medic si am facut doar un ecograf dupa care mi-a spus sa revin peste doua saptamani, iar atunci chistul disparuse.