| RAY a întrebat:

Poate aparea iubirea in lipsa sexului? in lipsa contactului fizic? ce iubire e aia cand iubesti pe cineva fara sal fi vazut vreodata real?

31 răspunsuri:
| Ady93 a răspuns:

Daca te gandesti la iubire romantica, nu. Iubirea romantica este o imbinare a increderii si atasarii construita prin raport cu atractia si satisfacerea sexuala, care e imposibila fara contact fizic. Daca te gandesti la o iubire platonica, sigur, pentru ca e construita doar prin raport.

| sofisis a răspuns:

Poate exista o atractie da. pentru ca se stie ca de obicei ce nu cunoastem fie ne sperie, fie ne incita. Si da, te poti lega cumva de o persoana pe care nu ai vazut-o.
Dar o iubire romantica, iubirea aia necesara formarii unui cuplu, nu are cum sa existe in lipsa contactului fizic.
Cum pot eu sa zic de unu ca e iubitul meu cand eu nu ma "iubesc" cu el?
Pot sa il iubesc ca si persoana, ca amic, ca admirator, poate fi o pasiune asemanatoare celor create pentru actori, cantareti etc...dar nu pot spune despre el ca e iubitul meu sau ca am o relatie cu el.

Răspuns utilizator avertizat
| raluk27 a răspuns:

Da. După cum poți să faci sex fără să iubești.
De exemplu, in cazul cuplurilor care au o casnicie de 40-50 ani. Nu mai fac sex, pentru că nu ii mai ajuta corpul, dar totusi se iubesc. Sau cum era acum 100 de ani, cand nici nu se punea problema sexului înaintea căsătoriei. Tanarul isi vizita iubita, cu permisiunea parintilor, se plimbau in parc, vorbeau si totusi se iubeau si se casatoreau din dragoste. Iubirea nu tine doar de fizic. E ceva mental.

| Printesa10TM a răspuns:

Nici eu nu te-am vazit

| Printesa10TM a răspuns:

Nici eu nu te-am vazut si totusi...

| Printesa10TM a răspuns:

Daca spun ca imi placi, ce o sa crezi despre mine?! Ramane "totusi...".

| RAY explică (pentru Printesa10TM):

Si mie imi place de cortona, presupun ca e acelasi lucru

| Printesa10TM a răspuns:

Ce e "cortona"?

| RAY explică (pentru Printesa10TM):

Un robotel virtual, cum sa placi pe cineva fara sal cunosti?

| Printesa10TM a răspuns:

Lasa...nu o sa intelegi.

| RAY explică (pentru Printesa10TM):

Un atasament poti simti fata de cineva si virtual, eu n-am spus ca nu cred eu am intrebat, mi-a placut o data de o fatuca de aici de carcaterul ei de badgril

| Printesa10TM a răspuns:

Dragut,n-a mers? Cand o sa fiu utilizator senior ai care e diferenta? Daca vrei sa imi raspunzi ti-as fi recunoscatoare.

| RAY explică (pentru Printesa10TM):

Nu am incercat nimic, ca utilizator senoir poti vota, da mesaje

| Printesa10TM a răspuns:

Si dupa cat timp devii?

| RAY explică (pentru Printesa10TM):

Da cat mai multe raspunsuri si vei deveni asta e cel mai important

| Printesa10TM a răspuns:

Multumesc. Cum se face ca nu dormi?

| RAY explică (pentru Printesa10TM):

Am dormit aseara de asta, caut un laptop

| Printesa10TM a răspuns:

Bafta. Sa imi iau Samsung A3? Ai vreo parere? Voiam J5, dar nu e pe stoc.

| RAY explică (pentru Printesa10TM):

Eu am avut j5 si il recomand e ok, in prezent am a5, am vrut sa imi iau a3 dar nu era dulal sim si avea doar 8gb, ce e aiurea la j5 sunt ce 8gb putini, dar ca comparatie j5 e in fata lui a3 cred ca cateodata sin fata lui a5, la mine se infierbanta bateria rapid, scade bateria rapid daca vb cu cineva video chat, merge greu pe internet etc
eu l-am luat ca imi placea cum arata dar a3/5 sunt copi dupa iphone 5s

| RAY explică (pentru Printesa10TM):

Dormi?

| Printesa10TM a răspuns:

M-am trezit! Ce faci?

| RAY explică (pentru Printesa10TM):

Pe internet, mai visat?

| Printesa10TM a răspuns:

Nu cred. Am visat ceva, dar nu imi amintesc eram obosita. Dar tu?

| Printesa10TM a răspuns:

Deci e posibil sa ma fi visat?!

| CezarinaLunaria a răspuns:

Poate apărea dar nu se poate menține fără lucrurile alea.