| Marianalex11 a întrebat:

Poate ramane partenera de sex gravida daca m-am terminat pe fundul ei? ( sperma s-a scurs in anus si nu sunt sigur daca si in vagin )

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Partenera ta de sex NU poate sa ramana insarcinata nici daca ati dori voi asa ceva dintr-un motiv obiectiv si foarte precis si sigur. In momentul ejacularii, sperma eliminata are o structura aparte in sensul ca are consistenta vascoasa, cu aspect gelatinos, fiind in acelasi timp lipicioasa deci si foarte aderenta.Din acest motiv in primele 10-15 minute de dupa ejaculare sperna NU se scurge, astfel ca acesta ramane lipita/sta pe locul in care a fost ejaculat. In concluzie se poate aprecia ca fiind complet IMPOSIBIL ca in astfel de situatii sperma sa se scurga inainte de a se produce procesului de fluidizare care incepe doar dupa ce trec minim 10-15 minute, incat devenit foarte lichid sa poata sa ajunga in zona vulvei si de acolo sa si intre/ajunga in vagin. Probabilitatea de sarcina intr-o astfel de sitiuatie este egala cu 0 (ZERO). Multa sanatatE!

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai ejaculat afară și s-a scurs peste labiile ei, e posibil ca niște spermatozoizi să pătrundă unde nu ați fi dorit voi.
Riscul e doar dacă atunci era în perioada fertilă.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu ramane gravida daca faceti sex anal.