| shookdazed a întrebat:

Pornografia poate dauna cumva?
Am tot auzit persoane si persoane spunand lucru acesta,insa daca si aia ne face rau celor singuri cum sa ne mai satisfacem sexual?
Eu unul cel putin sunt un tip introvertit,timid si cu frica sa ma bag in seama cu vreo fata oricum stiu ca voi rămâne mereu singur, iar la curve nu vreau sa merg fiindca ma gândesc ca voi fi luat la mișto ca am aproape 29 ani si nu am facut vreodata sex sad
Deci ce parere aveti?
Eu unul pot spune ca salveaza vietii laughing))

38 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Orice in exces, dauneaza. Cei care au spus ca face rau, ori sunt crestini indoctrinati, ori, chiar au citit studii in legatura cu asta. Fizic, nu iti aduce nimic negativ, este benefic sa te masturbezi, insa, psihic, ceea ce poate aduce pornografia: asteptari nerealiste, in privinta actului sexual, daca ai face sex si ai observa ca nu s-a intamplat ca in unele filme porno, ai ramane dezamagit, comparandu-ti viata ta sexuala cu a actorilor din filmele porno, mai este vorba si de violenta bazata pe gen, anume, cum sunt injosite unele femei in filmele porno (batute, scuipate etc) si potentialul de dependenta. Insa, daca esti 100% constient de toate aceste aspecte, nu pot spune ca ar avea un impact negativ asupra ta.
Asta este si problema, nu prea ar trebui sa,, salveze vieți". Sexul in loc sa fie privit, ar trebui mai mult practicatlaughing In concluzie, distrează-te, insa, comunicarea cu personale de sex feminin ar fi mult mai indicată in cazul tau. Daca ai fost singur pana la 29, nu inseamna ca vei fi toata viata. Insa, presupune sa faci si tu ceva in legatura cu asta. Cam greu sa iti pice o iubita din cer. Cu cat vei incepe sa vorbesti mai mult, cu atat iti va fi mai usor sa interactionezi cu femeile. Nu esti primul si nici ultimul care si-ar incepe viata sexuala atat de tarziu, stai linistit.
Fii erou si salvează viata sexuala ale unei femei, hah. Incepe pe net, iesi la cateva intalniri si dupa nici ca vei mai avea nevoie sa deschizi vreun site pentru inspiratie. Bafta big grin

| doctorandus a răspuns (pentru AnemonaP):

Vezi raspunsul meu cu epistemologia.

| doctorandus a răspuns (pentru AnemonaP):

Eternul promovator al masturbării este în secolul XXI consensul medicilor și al psihologilor.

„Folosind exemplul masturbării publice a lui Diogene, Laqueur arată că, în mod ironic, în lumea antică masturbarea era considerată drept cea mai moderată formă de satisfacere sexuală; exact opusul a ceea ce avea sa devină după Onania (91)."
—Jennie Rosenfeld, Talmudic Re-readings: Toward a Modern Orthodox Sexual Ethic

| doctorandus a răspuns (pentru AnemonaP):

In filmele politiste femeile sunt mult mai abuzate decat in filmele porno.

| eugenl a răspuns (pentru AnemonaP):

Daca tu esti asa mai informata, sexul cu o jucarie sexuala se numeste tot masturbare?

| AnemonaP a răspuns (pentru eugenl):

Logiclaughing doar nu sex

| eugenl a răspuns (pentru AnemonaP):

Pai nu e cu mana laughing. Dar cu o papusa gonflabila, sau si mai departe, papusa de silicon sau robot?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pornografia nu daunaza din contra stimuelaza capacitatea de memorare si creste IQ-ul.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca dauneaza, carieriei si viitorului pe care vrei sa-l faci, mai ales daca vrei veodata sa aplcii pentru jocuri inalte, sau functii de conducere.

| Lukasssz a răspuns:

E chiar okey sa te masturbezi si sa te uiti la filme porno

| Werrich a răspuns:

Faimoasa cântăreață Billie Eilish spune că pornografia i-a „distrus creierul" după ce a început să se uite la filme pentru adulți pe când avea 11 ani

https://www.digi24.ro/......ne-1770901

| 1997onur a răspuns:

Normal ca poate dauna și te poate afectat grav dacă te utit mereu nu-i normal îți pui și sănătatea in pericol asa

la cu*ve bine faci ca nu te duci uite nici eu in viata mea nu m-am dus și am 24 de ani nici nu am sama duc vreodată nu am treba cu așa oamenii nu-i judec treaba lor viața lor ce fac cu corpul lor și viața lor dar eu nu am treba cu așa oamenii mai bine o laba sănătoasă o data sau de doua ori pe luna decât sa ma duc la așa ceva eu așa sunt asta sunt.

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Citat din Elena Ceausescu: Dovada, dovada!

| 1997onur a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am înțeles am deranjat cu ceva?

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Dap, vorbești despre ce nu cunoști.

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Poti oferi vreo dovada pentru "îți pui și sănătatea in pericol"?

Pont: radio sant nu e dovada, iar Virgiliu Gheorghe insaileaza ideatie paranoida conform medicului si asistentei universitare cu numele de utilizator Brigaela.

"Teologul este citat frecvent de site-uri ca ActiveNews, pentru care explică, de exemplu, că "se consumă pornografie în şcolile româneşti", dar şi că masturbarea ar duce la dependenţă şi că afectează sistemul nervos al tinerilor (afirmaţie nesusţinută de nici un studiu ştiinţific)." https://www.libertatea.ro/......ic-2588523

| 1997onur a răspuns (pentru doctorandus):

La ora asta singura dovada este sama pun in pat înapoi laughing)) sa ma culc mam trazit sa beau apa ca moașa uscat gura dat cred ca pot să-mi fac puțin timp sati răspund

Pai nu știu cu ce team deranjat dar eu am spus adevarul nu-i normal S-o faci mereu îți dai seama ca se ajunge la probleme de sănătate nu a dovezi sau altceva la idemana dar nu trebuie sa fi inteligent rău sa-ti dai seama de asta adică clar îți afectează sănătatea dacă o faci mereu ( laba) laughing))) la asta ma refeream oricum mai mult de atâta la ora asta nu mai pot mise inchide ochi și clipesc de 20 ori pe secunda laughing)) când ma trăzesc sa merg la munca vorbim

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Ce înseamnă "mereu"? 16 h/zi sau jumătate de oră în fiecare zi?

| 1997onur a răspuns (pentru doctorandus):

Da in fiecare zi sau de mai multe ori pe zi îmi cer scuze ca nu am putut sati explix mai bine ce am vrut sa-ti zic miera somn rău adinaurea acum mam trazit

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Ai vazut http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc?

Stii ca cea care vorbeste este profesoara universitara de sexologie?

| 1997onur a răspuns (pentru doctorandus):

In fiecare zi nu-i normal poți deveni dependent și îți afectează sănătate.

lasă ma cu aia cu profesoara aia de ce o fi ia

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Iar sursa ta de informare care e? Radio sant? Mituri batranesti? Eu am dat mai multe surse scrise sau vorbite de specialisti competenti, tu vorbesti vrajeli sfruntate.

| 1997onur a răspuns (pentru doctorandus):

Sursa mea este de la mine

Cum nu-ti poți da seama ca chiar este grav sate masturbezi in fiacare zi? Îți afectează sănătatea rău in fiecare zi pai nu mai am nimic de apus dacă tu ca doctor nu-ti dai seama de asta ce pot sa mai spun eu

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

Zbârci, nu sunt nici doctor, nici medic.

Sunt un simplu om care are acces la surse de informare scrise de specialiști. Tu n-ai văzut în viața ta un articol medical cu peer-review.

| doctorandus a răspuns (pentru 1997onur):

"Cu toate acestea, în ciuda acestor progrese, cercetările legate de dependența sexuală sunt încă la început. Lipsa integrării teoretice, deficite de rigoare metodologică, deficit de eșantioane clinice, dependență excesivă de eșantioane de conveniență (adică studenți sau recrutați de la Mechanical Turk), absența completă a studiilor epidemiologice, inconsecvențe larg răspândite în definițiile și măsurătorile CSB, și lipsa studiilor de tratament încă afectează literatura de specialitate legată de dependența sexuală. Dacă oamenii de știință, cercetătorii și clinicienii din acest domeniu doresc să promoveze domeniul și să ofere îngrijire bazată pe dovezi persoanelor care raportează comportamente sexuale scăpate de control, toate cele de mai sus sunt necesare."

Sursa: Grubbs, Joshua B.; Hoagland, K. Camille; Lee, Brinna N.; Grant, Jennifer T.; Davison, Paul; Reid, Rory C.; Kraus, Shane W. (2020). „Sexual addiction 25 years on: A systematic and methodological review of empirical literature and an agenda for future research". Clinical Psychology Review. Elsevier BV. 82: 101925. doi:10. 1016/j.cpr. 2020. 101925. ISSN 0272-7358.

| 1997onur a răspuns (pentru doctorandus):

Chiar nu stiu ce sa spun nu am cuvinte oricum eu tot cred suta la suta ca este mult s-o faci in fiecare zi nu-i normal in fiecare zi eu am crezut ca esti doctor de asta am zi asa

| doctorandus a răspuns (pentru Jus7t):

FTND este organizatie de propaganda a pseudostiintei sexuale.

| Jus7t a răspuns (pentru doctorandus):

Sunt vedete care au vorbit despre asta, oameni care au trecut prin asta și au observat anumite lucruri, ceva adevăr există.

| doctorandus a răspuns (pentru Jus7t):

Trafic de persoane exista. Dar majoritatea actritelor porno nu au fost traficate, ci joaca pentru ca e castig usor si nu-ti trebuie studii.

In rest exista oameni care pretind ca au trecut prin adictie de porno, la fel cum exista oameni care pretind ca sufera de Morgellons sau hipersensibilitate electromagnetica. Medicii nu recunosc niciuna din aceste afectiuni. Nu se pot pune asemenea diagnostice, pentru ca alti medici ar rade de ele, iar companiile de asigurari nu le-ar deconta niciodata.

| Jus7t a răspuns (pentru doctorandus):

Da mien, ai dreptate mien, asa e cum zici tu mien.

| doctorandus a răspuns (pentru Jus7t):

Nu există vreo luare de poziție oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, Asociației Medicale Americane, Asociației Psihiatrice Americane, Cochrane sau Asociației Psihologice Americane din care să rezulte că adicția de sex/porno/masturbare ar fi un diagnostic valabil.

Dacă tu crezi că mă înșel, citează o sursă de încredere.

| acerr a răspuns:

Pai iti e frica sa faci sex? nu fi tantalau

| AdeLeu a răspuns:

E un subiect controversat. Daca nu ajungi sa te uiti non stop in fiecare zi, sa iti faci o viata din asta, clar nu are ce să-ți dauneze. Suntem oameni, asta ne excita. E normal.

| Sexlogulthau69 a răspuns:

Da tinere, acest raspuns nu este unul in batjocura. Malahia si pornografie in general in exces poate deveni o problema serioasa. In primul rand ar putea sa ti creeze o obsesie pentru aceste 2 lucruri si pe viitor sa te afecteze la nivel mental. Iti sugerez sa iti ocupi timpul cu ceva mai productiv. Sanatate numai bine si tine minte. Nu punem mana la puta.

| doctorandus a răspuns (pentru Sexlogulthau69):

Pfff... tu esti sexolog cum sunt eu episcop.

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| doctorandus a răspuns (pentru Sexlogulthau69):

De unde stii ceea ce stii? Ceea ce se numeste epistemologie sau teoria cunoasterii stiintifice. Si, intr-adevar, nu ai de unde sti ceea ce pretinzi ca ai sti. Deci il minti in fata pe om ca tu ai avea cunoastere pe tema depedentei de pornografie. In momentul de fata nu stie nimeni daca exista depedenta de pornografie, pentru ca cercetarile cu peer-review pe tema asta nu sunt concludente. Si chiar daca am accepta ca asa ceva exista, s-ar aplica ce spune Kruger: doar o mica minoritate din consumatorii de pornografie ar deveni dependenti (adictie). Vezi http://www.macleans.ca/......your-life/

In ce moment ar fi potrivit sa declaram ca exista depedenta de pornografie? In momentul in care aceasta ar fi opinia majoritara a comunitatii stiintifice (a specialistilor in domeniu), lucru care ar trebui sa reiasa din tratate prestigioase la nivel mondial care redau consensul medical.

Problema este: de ce ar fi necesar conceptul de depedenta de pornografie in momentul in care dispunem de conceptul de tulburare compulsiv-obsesiva? Asa cum poate exista TOC de spalat pe maini sau de sters clanta, asa poate exista TOC de pornografie. Dar in acest caz se trateaza TOC-ul si nu consumul de pornografie in sine. Lucru care pe fanaticii religiosi nu-i va multumi niciodata, pentru ca ei nu cauta sa combata TOC-ul, ci doar sa combata pornografia sub toate formele ei, chiar in cazul in care e consumata cu moderatie.

| doctorandus a răspuns (pentru Sexlogulthau69):

Https://www.youtube.com/watch?v=k1Mjrx-Ir5U

Pe videoul dat mai sus Medic Sexolog Dr. Adrian Sadovnic iti spune ce este onanofobia.

Poate el ar doar 14 ani sau poate e somer si locuieste la parinti. Cum ai vrea sa-si faca nevasta?