| denisanegoita a întrebat:

Pot avea ovulatie de 2 ori intr-o luna?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Foarte rar, dar se intampla si in acest caz daca ramai insracinata vei naste gemeni.

13 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit stiintific ca ovulatia se poate produce indiscutabil doar o singura data. In fiecare ciclu menstrual foliculul ovarian va produce de obicei un singur OVUL viabil, foarte rar 2 sau mai multe ovule, insa intotdeauna DOAR 1 singura data, cu FIX 14 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii, indiferent de lungimea ciclului menstrual. Acea zi in care este produs ovulul (extrem de rar mai multe ovule) se numeste zi de ovulatie si in functie de aceasta se determina perioada fertila. Este determinat stiintific si medical ca ovulul este viabil, adica poate fi fecundat incepand din momentul aparitiei insa intro perioada scurta limitata de 12-16 ore pana la maxim 24 de ore.

| ʎpooɯ a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sa te mai documentezi un pic inainte de a afirma ceva sigur happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ʎpooɯ):

Daca ai fi citit mai atent ai fi inteles ca intotdeauna ovulatia se produce in aceeasi zi, adica intr-un interval de maxim 24 de ore in cazul eiberarii mai multor ovule. Din materialul amintit de tine am extras si am trecut cu MAJUSCULE ceea ce tu nu ai inteles. ""Femeile POT OVULA DE MAI MULTE ORI pe parcursul unui ciclu menstrual. Ovulatia are loc, DE OBICEI, NUMAI O SINGURA DATA PE PARCURSUL UNUI CICLU menstrual. Doar foarte putine femei pot ovula de mai multe ori in timpul unui ciclu menstrual.IN CAZUL IN CARE S-A MATURIZAT MAI MULT DE UN OVUL, si acum fii foarte atent fiindca urmeaza specificarea principala ..ACESTEA VOR FI ELIBERATE IN TERMEN ..DE 24 DE ORE. UNUL DUPA CELALALT. In consecinta ovulatia se produce DOAR O SINGURA DATA pe parcursul a maxim 24 de ore adica INTRO SINGURA ZI. Trebuie sa stii ca aceste lucruri SE INVATA si nu se obtin prin documentare.

| ʎpooɯ a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar tu nu ai invatat de asta nu ai inteles nici acum.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Gajiu69xxx a răspuns:

Intr-un cofrag de oua incap si 10, deci da, e ok

| denisanegoita explică:

Am folosit teste de ovulatie, prima ovulatie am avut-o pe 16 aprilie, iar a doua pe 4 mai.
Ultimul ciclu l-am avut pe 30 martie, iar testul de sarcina iese negativ, tinand cont ca am muncit din greu ca sa raman insarcinata.winking Credeti ca o sa raman insarcinanta? Sau chiar pot avea gemeni?

| ʎpooɯ a răspuns (pentru denisanegoita):

Daca esti sanatoasa poti ramane insarcinata, dar depinde si de sanatatea partenerului.

| denisanegoita explică (pentru ʎpooɯ):

Am fost sub tratament 2 luni amandoi, deci nu cred ca mai este nicio problema in momentul de fata.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru denisanegoita):

Raspunsul primit este GRESIT deoarece NICIODATA nu se produc 2 ovulatii in decursul unui acelasi ciclu menstrual.

| denisanegoita explică (pentru corbulalbrosu):

Si eu si sotul mostenim gemeni, si de aceea am inteles ca daca exista mai multe ovulatii pot duce la sarcina multipla.

| ʎpooɯ a răspuns (pentru corbulalbrosu):

" Femeile pot ovula de mai multe ori pe parcursul unui ciclu menstrual. Ovulatia are loc, de obicei, numai o singura data pe parcursul unui ciclu menstrual. Doar foarte putine femei pot ovula de mai multe ori in timpul unui ciclu menstrual. In cazul in care s-a maturizat mai mult de un ovul, acestea vor fi eliberate in termen de 24 de ore, unul dupa celalalt."

http://www.sfatulmedicului.ro/......atie_11168

| corbulalbrosu a răspuns (pentru denisanegoita):

Gemenii pot fi gemeni adevarati adica UNIVITELINI cei identici ca 2 picaturi de apa si in acest caz provin dintr-un singur ovul fecundat dar de 2 sau mai multi spermatozoizi. Gemenii "falsi" provin din 2 ovule fiecare fecundat de un spermatozoid insa cele 2 sau mai multe ovule sunt expulzate din foliculul ovarian in acelasi moment. Din acest motiv intre nasterea gemenilor diferenta de timp este nesemnificativa de maxim cateva ore dar niciodata de peste 24 de ore.