| MultiiiColor a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca ejaculeaza in vagin dar nu sunt in perioada fertila?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Metoda calendarului poate fi folosit cu succes doar de femeile care au un ciclu menstrual foarte regulat. In cazul in care menstruatia aferenta ultimelor 6-8 cicluri mentruale s-a produs exact la data prevazuta sau abaterea nu a prezentat o diferenta in + sau in - mai mare de 1 zi se poate stabili cu maxima precizie data ovulatiei deci si perioada fertila. In cazul in care sexul neprotejat cu ejaculare voluntara in vagin se produce in afara perioadei fertile foarte precis stabilite, probabilitatea de a se realiza o fecundarea neprevazuta este foarte mica sub 10% si scade sub 3-5% cu cat sexul se produce la o data mai indepartata de perioada fertila. In cazul unui ciclu menstrual regulat de 28 de zile, se considera perioada cu fertilitate extrem de redusa primele 9 zile (inclusiv zilele de menstruatie) precum si ultimele 7-8 zile ale ciclului. DOAR cu totul accidental si imposibil de explicat stiintific, se poate forma si instala o eventuala sarcina in aceasta perioada. Foarte multa lume foloseste aceasta metoda mai ales in mediul rural unde prezervativul se foloseste extrem de rar precum si de cuplurile cu un grad mai inalt de educatie/civilizatie din mediul urban. In concluzie metoda poate fi folosita cu succes doar de femeile care au ciclul menstrual perfect reglat. Multa sanatate.

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da normal.

| DeathIncarnate a răspuns:

Normal,sa incepi deja sa cumperi scutece.

| RAY a răspuns:

NU,e imposibil asa ceva, daca nu e ovul acolo ce sa fertilizeze, ovulatia dureaza cateva zile, alt mit nu inseamna ca daca spermatizul a intrat in ovul gaa esti gravida fals de fapt 80% se soldeaza cu avorturi spontane in primele 2 saptamani, de fapt daca ai face sex zilnic neprotejat sansa e de doar 3%, eu spun sa nu te protejezi dar ia-ti temperatura corporala mai des, la ovulatie ea creste

| neutrino a răspuns:

O asemenea perioada nu exista. Exista zile in care femeia este mai putin fertila, dar nu nefertila, in care poti ramane gravida cu mare succes.

| Emilian65 a răspuns:

Chiar daca a ejaculat in tine si esti in perioada nefertila, nu ai cum sa ramai gravida.

| peperonies a răspuns:

Da.100% da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pozitiv.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Da

| Negoiu a răspuns:

De regulă, la un ciclu normal, cinci zile înainte şi cinci zile după sunt şanse mici de a rămâne însărcinată dar metoda nu e 100% sigură! O folosesc de regulă cuplurile care doar amână conceperea unui copil şi dacă se întâmplă, asta e! Femeile sunt diferite, unele rămân foarte greu însărcinate (după ani de zile) sau deloc, altele mult mai uşor. Prezervativul e cel mai sigur!

| Pain4Souls a răspuns:

Nu ati auzit de prezervative? laughing

| danalungu22 a răspuns:

Da!

| cristina2321 a răspuns:

Sansele sunt mai mici ca atunci cand esti in perioada de fertilitate, dar totusi sunt destul de mari sa ramai.

| HeyTuHey a răspuns:

Da