| xAnnabella a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca penisul se freaca de vaginul meu, nu prea inteleg chestia cu lichidul preejaculator, imi puteti explica?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic ar exista o posibilitate extrem de mica, probabil sub 0, 01% de a ramane insarcinata in urma unui astfel de contact intre penisul unui barbat si vulva/vaginul tau. In cazul a 3 barbati din 4 in momentul excitarii glandul (capul) penisul lor intrat in erectie se umezeste/lubrefiaza cu un lichid denumit preejeculator, adica aparut inainte de a se produce ejacularea spermei. Acel lichid este produs de glandele bulbouretrare si in momentul eliberarii lichidului acesta este steril adica NU CONTINE SPERMATOZOIZI, insa in cazuri foarte rare se poate contamina prin amestecare cu sperma ramasa in uretra de la o ejaculare produsa anterior. Deci daca prin reducere la absurd, doar daca pe suprafata glandului penisul care se freaca de vaginul tau ar exista un astfel de lichid preejeculator contaminat, ar putea exista insa doar pur teoretic (practic nu prea) o extrem de mica posibilitate de a se produce o sarcina, INSA cu mentionarea EXPRESA a faptului ca acest lucru s-ar putea intampla DOAR in situatia in care in acel moment TU SA FII IN PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. In concluzie, probabilitatea de a se forma o sarcina intr-un astfel de mod se poate considera ca fiind totusi "posibila" insa intro proportie infima sau altfel spus practic totusi IMPOSIBILA. Trebuie sa intelegi ca o femeie poate sa ramana insarcinata doar in cazul in care sperma ajunge in vagin (indiferent prin ce mod) in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| UzOm a răspuns:

Vezi ce nume îi pui, bine? Ion sună destul de frumos, tu ce crezi?

| ExprimareLibera a răspuns (pentru UzOm):

Si Dulap ar fi o varianta, nu numai Ion.

| ExprimareLibera a răspuns:

Nicio șansă, freac-o bine în continuare.