| AnnaMariaaa a întrebat:

Prietena mea imi povesteste ca ii place sa urmareasca destul de des filme porno si mereu simte o placere imensa. A zis ca niciodata nu a incercat sa se masturbeze introducandu-si degetele sau diferite obiecte, doar ca ii place sa priveasca filme porno. Asta inseamna ca este tot un fel de masturbare?

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu se atinge inseamna ca vizioneaza nu se masturbeaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu te atingi inseamna ca nu te mastirbezi... si lasa poveste cu "o prietena imi povestea" ca nu crede nimeni

| dragosh a răspuns (pentru suntserios):

laughing)

| AnnaMariaaa explică (pentru suntserios):

laughing Ce crezi draga ca, daca era vorba despre mine imi era greu sa scriu? Are cine sa ma satisfaca n-am nevoie de filme pornowinking

| suntserios a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

Aha, are cine sa te satisfaca da nu stii ce inseamna masturbare...

| SkyPilot a răspuns (pentru suntserios):

Pai tocmai de-aia nu stie, ca nu mai are nevoie big grin

| neutrino a răspuns:

Nu, asta inseamna ca poate fi fata isteata!

| Emilian65 a răspuns:

Vizionarea de filme porno nu este tot una cu masturbarea.

| grab a răspuns:

Vezi si tu partea buna, se inspira, o face ca un sacrificiu pentru cuplu.
tu uita-te la Trinitas in timpul asta ca sa contrastati.

| Seba2013 a răspuns:

Filmele porno sunt facute ca sa excite.

Ei bine cand prietena ta se uita la filme porno se excita.

Ce inseamna ca se excita?

Pai ii activeaza instinctul sexual, si corpul se pregateste pentru sex.

Ca sa intelegi mai bine, in corpul prietenei tale se produce unele reactii fiziologice.

Daca prietena ta doar se excita, fara sa se satisfaca, inseamna ca este dependenta de stres.
In corp se acumuleaza o energie, care trebuie descarcata, daca nu se descarca ramna inauntru si cauzeaza probleme.

Iar lucrul acesta nu este sanatos, pentru ca poate cauza boli.

Atunci cand ii apare bola, merge la medic, iar medicul o sa ii recomande sex.

| Seba2013 a răspuns (pentru doctorandus):

Stimabile, masturbarea da dependenta, ti-am mai spus de ce.

Tu chiar nu vezi copii acestea care nu se mai pot lasa de masturbare?

Iar cu biblia nu condamna masturbarea, nu stiu de la ce religie ai scos teoriile acestea.

Masturbarea presupune mai multe etape.
Prima este fantezia sexuala.
Daca acesta fantezie, ti-o proiectezi catre o fata care nu esti casatorit cu ia, si incepi sa te masturbezi, tu ai pofit fata aceea.
Asta este pacat.
Nu stiu daca ai tu acesta ratiune ca sa intelegi lucrul acesta.

| doctorandus a răspuns (pentru Seba2013):

Masturbarea nu e un viciu, e un obicei perfect normal si sanatos. Asta o sustin in mod consensual atat medicii cat si psihologii.

Biblia nu interzice relatiile sexuale dinainte de casatorie, detalii pe http://ro.wikipedia.org/wiki/God_and_Sex:_What_the_Bible_Really_Says

| Seba2013 a răspuns (pentru doctorandus):

Stimabile, obiceiul normal si sanatos se poate transforma intr-un obicei anormal si nesanatos...

Aceea reactie fisiologica care apare la un stimul sexual este adaptativa, darr daca apare asa din senin nu mai este adaptativa.

Se numeste dependenta, `pentru ca te controleaza ia pe tine, nu tu pe ia.

Citeste proverbele capitolul 5 daca ai biblie, acolo spune ca sa ai relatii sexuala cu nevasta nu cu altele.

Mai cisteste si 1 corinteni capitolul 7.
Acolo scrie ca nu este permis sa te atingi de o femeie, ci doar de nevasta.

Din context aceea atingere inseamna relatii sexuale.

| doctorandus a răspuns (pentru Seba2013):

Biblia se contrazice pe sine asupra moralitatii sexuale (de ex. incestul e permis in unele carti ale Bibliei si interzis in alte carti ale Bibliei).

Eu nu am negat ca exista masturbare compulsiva, asa cum exista si spalat pe maini compulsiv sau frecat podeaua compulsiv.

Nu exista nici in UE nici in SUA vreo facultate de medicina corect acreditata la care sa se predea ca masturbarea ar produce probleme de sanatate. Asa cum e firesc sa te uiti jumatate de ora sau o ora la jurnal in fiecare zi, e firesc sa te masturbezi jumatate de ora sau o ora in fiecare zi. Nu e nimic patologic in asta. Sigur, daca stai intre sase si zece ore pe zi sa te masturbezi ai o problema, pentru ca nu poti trai doar din masturbare (daca nu faci videochat).

| Seba2013 a răspuns (pentru doctorandus):

Biblia nu se contrazice, sigur intelegi tu gresit unele pasaje biblice.

Dependenta de masturbare nu este ceea ce zici tu cu orele.

Dependenta de masturbarea este atunci cand stimulul nu este prezent, si ratiunea nu decide comportamentl respectiv, dar corpul cere.

Iar acesta dependenta nu este asa ca uitatu la televizor.

Trebuie sa intelegi ca lucrul acesta afecteaza organismul.

Organismul nostru se afla intr-o stare de liniste, echilibru, relaxat.

Atunci cand te exciti aceasta stare de calm, dispare, corpul se pregateste pentru sex, in corp se formeaza o stare de tensiune.

Acesta excitatie, activare, tensiune presupune o pierdere mare de energie

Acesta energie se restabilste, dar trebuie timp, linsiste, relexare, calmare.

| doctorandus a răspuns (pentru Seba2013):

Ba da, Biblia se contrazice, de ex. Dumnezeu l-a binecuvantat pe Avraam si i-a promis ca el (Avraam) va face un copil cu sora sa, devenind astfel parintele unui mare neam. Iar in alte locuri Biblia interzice incestul. Detalii pe http://en.wikipedia.org/wiki/Incest_in_the_Bible

Dintre adolescentii baietei nu se masturbeaza decat cei impotenti sau handicapati, ca doar n-oi vrea ca toti baietii sa faca sex in fiecare zi la 12 ani. Sigur ca la ei corpul cere masturbare, ca abunda hormonii sexuali iar instinctul sexual cere sa fie satisfacut. Dar corpul lor nu cere masturbare din pricini patologice, ci e un obicei perfect normal si sanatos.

Restul afirmatiilor tale cu starea de liniste a organismului sunt batut campii in stil barbar. Un tanar care nu-si satisface instinctul sexual e un refulat si complexat, plin de tensiune si nu poate avea starea de liniste despre care aberezi mata.

Dupa cum ti-am spus, ca masturbarea e fireasca se preda la toate facultatile de medicina corect acreditate din UE si din SUA. Dar tu in prostia ta vrei sa te certi cu consensul breslei medicale si cu consensul psihologilor, dand astfel dovada ca habar n-ai despre ce se preda intr-o facultate de medicina. Si nu numai ca nu ai habar, dar refuzi sa te informezi si debitezi minciuni de-nghetat apele despre fenomene pe care ratiunea ta nu le poate intelege. In stiinta nu e pe batut campii, cum faci mata, ci e pe cunoscut fapte obiective. Iar faptele obiective le stabilesc in privinta asta cercetatorii medicali care publica cu peer-review in jurnale de prestigiu. Dar tu nu ai citit niciodata un astfel de jurnal si dai sfaturi altora din obsesiile tale religioase si esti convins ca opiniile tale bizare ar avea trecere in lumea medicala. Ei bine, nu au nicio trecere, sunt pure fantezii bisericoase care nu au legatura cu stiinta medicala.

| Seba2013 a răspuns (pentru doctorandus):

Omule, tu nu poti sa incadrezi instinctul sexual, cu foamea sau setea.

Instinxtul sexual apare la un stimul.
Este o emotie care apare.

De exemplu:

O caprioara se afla in padure si mananca iarba, ia se afla la o stare de homeostazie.

Dar daca apare lupul si ia il vede... pierde linistea si apare frica.

Acesta frica, produce rectie fiziologica, care o ajuta sa scape.

Asa se intampla si cu masturbarea.

Omul ca si caprioara se afla intr-o stare de homeostazie, dar daca apare stimulul erotic, pierde echilibru si ii produce excitatie.
Acesta excitatie, este un raspuns fiziologic, care pregateste corpul pentru actiune, dar si consuma energie.

Cauta articole despre excitatie sa vezi ce inseamna si dupa aceea o sa iti dai seama.

Eu in momentul acesta nu prea am timp sa iti raspund la tot, ca sunt ocupat cu alte lucruri.

| doctorandus a răspuns (pentru Seba2013):

Amice, ai inceput sa aberezi in momentul in care ai pus brasoavele cu caprioare pe acelasi plan cu cercetarea medicala. Eu am citat un manual de psihologie scris de profesori universitari renumiti, cel mai important manual de psihiatrie din lume editat de Asociatia Psihiatrica Americana, manualul oficial al Organizatiei Mondiale a Sanatatii, manualul Merck (daca nu stii ce e acest manual, intreaba un student la medicina si-ti spune). Tu pana acum n-ai citat nici urma de studiu cu peer-review, bati campii de nu se poate cu speculatii nefondate despre homeostazie. Nici macar nu poti cita vreun studiu publicat pe PubMed despre asta, e doar parerea ta ca masturbarea ar strica homeostazia, parere fara nicio baza stiintifica, vezi http://undsci.berkeley.edu/images/us101/balance.gif

Se vadeste clar din ce afirmi ca esti in totala necunoastere despre tot ce s-a studiat despre sexualitatea omeneasca in general si despre masturbare in special in ultimii cincizeci de ani. Filmul asta clar nu l-ai vazut: http://www.imdb.com/title/tt0362269/

Inca o data "stiinta medicala considera ca masturbarea e un viciu impotriva firii" nu e o opinie stiintifica, ci e pur delir, pure aberatii, pure halucinatii, pura minte care a luat-o razna. Niciun profesor universitar de medicina nu ar afirma asa ceva de post de rezultat al stiintei medicale pentru ca ar fi demascat ca impostor sau ca nebun.

Tine un lucru minte: nu toti cei cu care ai tu de-a face au absolvit scoala ajutatoare, ca brasoavele cu caprioare care pasc sa tina loc de cercetari cu peer-review.

| Seba2013 a răspuns:

Baitule, excitatia se produce pe sistemul nervos autonom.
Asta o stie orice prost, si daca vrei iti dau si sursa.

Acest nervos autonom se imparte in doua:

Unul care excita si altul care linisteste, se numeste sistemul nervos simpatic, iar celalalt parasimpatic.

Eu ti-am dat acesta ilustrare cu animalele, ca sa intelegi ca nu toti su frustrati.
Si tu folosesti exemple cu animale, asa ca lasa tu aberatiile.

Eu am fost la pihologi, si mi-au spus clar cum stau lucrurile.
Iar surse daca vrei, eu pot sa iti dau, dar nu trebuie sa fi fixist, trebuie sa folosesti putin logica, frate, natura ne invata multe lucruri.

| doctorandus a răspuns (pentru Seba2013):

Esti grav bolnav daca iti inchipui ca poti combate consensul Asociatiei Psihiatrice Americane si al Organizatiei Mondiale a Sanatatii cu niste generalitati extrem de vagi desprinse din manualul de biologie de liceu. Sofismul tau se numeste non sequitur (Google iti poate spune ce e aia).

| Seba2013 a răspuns:

Frate, acesta rama a medicinei, este cea mai nerespectata.
Toti o combat, nu numai eu, daca vrei iti arat documentarul.

| NumaiIdioti a răspuns:

Te invidiez prietene...

| mister44 a răspuns:

Nu este masturbare. Este o curiozitate si totodata o forma de placere. In plus invata cate feva si isi poate largii orizontul asa!