| I'mPerfect(a)! a întrebat:

Prietenul meu e genul microbist - inrait.De exemplu, de cate ori joaca Steaua, zici ca e vorba de salvarea lumii, nu de un "amarat" de meci.Inteleg ca e genul sportiv, ca isi iubeste echipa, dar cand e vorba de un meci din asta, nu poate renunta deloc la el in favoarea mea.Sa vorbeasca cu mine in loc sa vada meciul?! No chance! Chiar daca vorbim 5 min la telefon, tot nu il rateaza si imi spune ca nu are timp!
Stiu ca si tata era genul asta, nu rata meciurile importante indiferent de sport, dar pe mine ma enerveaza asta la prietenul meu : ca da importanta mai multa unui amarat de meci!

Credeti ca exagerez?!

Precizez ca e o relatie stabila, ne iubim, nu il sufoc si ne vedem mai rar, de aceea e important pentru mine sa vorbim mai mult la telefon!

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@CybeRAthlete ţi-a zis perfect!
În altă ordine de idei, orice echipă de fotbal are între 4 şi 10 meciuri de o importanţă "capitală" per an calendaristic.
Adică maxim 1000 de minute(calculat cu tot cu prelungiri şi meciurile de 120 de minute), adică vreo 17 ore (maxim).
Aşa că DA! Exagerezi şi încă cum! Adică ce? Nu merită şi prietenul tău 17 ore în care pur şi simplu să nu fie disponibil?! Nu ţi se pare că exagerezi?
Iubita mea a învăţat din familie lecţia: "Nu te pui între un bărbat şi meciul lui, niciodată, sub nicio formă!". Şi mă bucur teribil că încă de când am cunoscut-o ştie foarte bine asta chiar dinainte să ştie că eu sunt microbist.
Eu ţin cu Steaua de vreo 17 ani iar cu iubita mea sunt de mai puţin de 17 luni. Aşa că... nu ştiu cum să-ţi explic dar dacă iubita mea mi-ar comenta la adresa meciului, ne cam supărăm.
Dar, spre deosebire de tine, iubita mea e suficient de matură şi înţelege lucrurile astea.
Acum locuim împreună dar când nu stăteau lucrurile aşa, ieşeam fie înaintea meciului fie după meci pentru a nu o pune pe ea în situaţia de a se uita la meci alături de mine (mai ales că ea a aflat abia acum un an că la pauză se schimbă porţile! - deci îţi dai seama ce mult fotbal cunoaşte).
Aşa cum eu nu-i contest activităţile ei de relaxare cu anumiţi oameni, bine-ar fi nici ea să nu facă asta!
În chestiile astea cu sufocatul contează ultimul episod şi mai rar aspectul general sau episoadele precedente. La faza asta, numai prin simplul fapt că ai încercat să-l convingi să nu se uite la un meci important pentru peste 60% din populaţia României, deja se cheamă că-l sufoci!
Aşa cum tu dai importanţă aranjatului nu-ştiu-cum sau unei amărâte de cremă, aşa dăm noi importanţă unui amărât de meci!
Şi-n plus, presupunând că prietenul tău urmăreşte meci de meci performanţele Stelei, Steaua joacă între 37 şi 50 de meciuri pe sezon, adică, cumulat, vreo 3-4 zile.
Chiar aşa de tare te enervează că prietenul tău vrea 3-4 zile pe an pentru pasiunea sa fotbalistică?
Gândeşte-te bine căci cu faze de-astea chiar îl poţi pierde!
Salut.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exagerezi. Poti vorbi cu el in afara meciului, ca nu mori 90 de minute. Nu inteleg din ce motiv, in afara de rautate, egoism, nepasare, ai simti nevoia sa discuti exact in acel moment (nu sunt mai mult de doua meciuri pe saptamana). Nu-l suna cand stii ac e meci daca nu este o problema de viata si de moarte (real, nu ca ti se pare ca ar fi). E important pentru tine sa vorbiti la telefon. La fel de important pentru el este sa e uite la meci. dar meciul nu este in direct la orice ora. Pe cand telefonul e acolo si peste o ora jumatate. Eu sincer, in locul lui, as sacrifica un meci, as vorbi cu tine la telefon si apoi ti-as spune: eu am sacrificat ceva important pentru mine, acum sacrifici si tu ceva important pentru tine: doua saptamani sa nu ma suni. Si ati fi chit.

| Zenithf a răspuns:

Unii o au cu fotbalul, altii cu masinile, eu o am cu jocurile pe calculator. Unii sunt mai "prinsi" de aceste pasiuni, altii sunt mai relaxati.
Cred ca si tu ai ceva ce-ti place sa faci si daca faci asta la un moment dat nu inseamna ca ai incetat sa-l iubesti pe prietenul tau.

| NickiMinaj a răspuns:

Probabil ca asa se poarta orice "barbat adevarat", n-am de unde sa stiu, nu-mi plac microbistii. Prefer genul care chiar e sportiv prin ceea ce face, nu prin ce vizioneaza.

| CybeRAthlete a răspuns:

Daca il iubesti, il iubesti asa cum este. crezi ca pe el nu il deranjeaza anumite chestii la tine? raised eyebrows - nimeni nu e perfect sau pe placul tuturor... plus de asta, meciurile nu sunt zi de zi. fiecare are nevoie de o pauza sa zic asa, de putinul spatiu personal.
bafta

| CybeRAthlete a răspuns:

@ kongeriket : multumesc pentru apreciere. Sunt total de acord cu tine - inclusiv cu echipa happy
bafta

| Irinna a răspuns:

Si prietenul meu este un MARE MICROBIST!
Nici eu nu il pot convinge sa renunte la un meci pentru altceva, dar m-am obisnuit asa, pana la urma fiecare din noi are pasiunile lui.
Eu zic sa il lasi sa se uite la meci, oricum un meci tine 90 de minute + cel mult 5 minute prelungirile asa ca dupa meci puteti vorbi!

| Rares20funde a răspuns:

Pentru barbati nimic nu e mai important pe lume decat fotbalul. Poate sa fie si Basescu acolo, tot nu il intereseaza, el se uita in continuare.Asta se numeste,, boala fotbalului'' nu poti scapa de ea pana la moarte(sau pana echipa retrogradeaza). Barbatii(ori ce barbat) musculos si la care nu ii e frica de nimic plange daca echipa sa pierde. N-ai ce face, nu poti schimba asta.

| Struţ_7924 a răspuns:

"Precizez ca e o relatie stabila, ne iubim, nu il sufoc si ne vedem mai rar, de aceea e important pentru mine sa vorbim mai mult la telefon!" Mai bine v-ati vedea mai des, zic happy. Am fost si eu in postura ta, de a fi nevoita sa folosesc mai mult telefonul/mess-ul, dar nu am ales asta, mi-a fost impus (daca si la tine e aceeasi situatie, intelegi ce zic, cred - desi, din cate am inteles, sunteti din aceeasi localitate).
Vorbitul la telefon, impreuna cu intalnirile mai rare si gandirea feminina tripata pe facut din tantar armasar duc la situatii de genul celor din intrebarea ta.
Sunt de acord cu @kongeriket, @Brigaela, @CybeRAthlete, @Zenithf.
Nu stiu ce sa zic de partea asta - citez: "nu il sufoc". Am mai dat de intrebari de-ale tale si am impresia ca iti faci prea multe griji acolo unde nu sunt si ai tendinta de a exagera. Eu zic sa-i lasi spatiul personal de care are nevoie, asa cum si el ti-l lasa si tie (sau ar fi de dorit) si sa privesti lucrurile mai relaxat, punand accent pe ce vezi, nu pe ce crezi ca s-ar putea sa insemne.
Numai bine, amandurora!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca exagerezi, daca e microbist lasa-l sa se uite la meciuri si apoi o sa stea si cu tine. Pentru baieti\barbati fotbalul e cel mai important asa ca lasa-l sa se uite la meciuri, dupa aceea va vorbi si cu tine happy