| iubareata16 a întrebat:

Prietenul meu vrea sa facem sex si eu nu am mai facut... ce sa fac?

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa te respecti si sa rezisti tentatiilor lui chiar daca te va "ameninta" ca te paraseste.
Daca ai 16 ani, nu te gandi ca timpul este trecut si ca vei ramane "corijenta" la capitolul sex..va veni si timpul lui, dar nu acum.
Daca vei ceda, cel putin sa folositi prezervativul pentru a fi in siguranta.
O zi frumoasa sa aihappy

| neutrino a răspuns:

Iubareata fara sex nu se poate!

| Fatamuntilor a răspuns:

Avand doar 16 ani eu zic sa mai astepti!
Corpul si mintea ta nu sunt pregatite pentru sex.
Sunt o gramada de lucruri pe care teoretic ar trebui sa le cunosti, de la metodele de protectie pana la cum si cat traiesc ovulele si spermatoizii.
Ce te faci daca iti intarzie ciclul?
Apoi stii ca odata inceputa viata sexuala vizitele la ginecolog trebuie facute perodic si sunt obigatorii.
Eu zic sa te mai bucuri atat cat poti de adolescenta si sa nu te lasi convinsa sa faci sex.
Daca prietenul iti cere asta in mod insistent, cu siguranta ca nu te iubeste si nu respecta.

| pietrean a răspuns:

Draga mea, ieri spuneai ca prietenul tau vrea "sa faceti prea des sex".Ori ai pus intrebarea gresit, ori...
Intrebarea este, daca TU VREI sa-ti incepi viata sexuala, sau daca vrei sa faci mai mult sex(ca nu stiu la ce intrebare sa raspund!).La 16 ani, poate nu esti pregatita sa faci un lucru, pentru care nu esti destul de pregatita psihic, poate nici organismul tau nu este pregatit pentru un asemenea pas.Stii la ce te poti astepta,in urma unui act sexual,stii cum trebuie sa te pazesti de o eventuala sarcina nedorita,stii cum "functioneaza" organismul tau? Ce stii despre ciclul menstrual,menstruatie,cand si cum se produce aceasta,ovulatie,perioada ovulatiei,spermatozoizi,cat traiesc ovulele si spermatozoizii,fecundare,perioada fertila,chiuretaj,boli venerice, etc?
Cand vei sti sa raspunzi la aceste intrebari, doar atunci o sa poti, sa-ti incepi viata sexuala!
Decizia este in mainile tale, dar asculta si de sfaturile adultilor si nu de a hormonilor.

| TheAce a răspuns:

Cheia sta in comunicare. Comunicarea e cheia. Trebuie sa nu ignori problema si sa discuti direct si cisntit cu el. Spune-i ce simti sic e crezi si impreuna veti ajunge la o situatie de compromis.

Răspuns utilizator avertizat
| sodobar a răspuns:

Daca si tu vrei, spune-i sa aiba rabdare si grija cu tine si inca un lucru important, fa sex cu el doar daca crezi ca e persoana potrivita nu de dragul de a face sex

| Izomer a răspuns:

In primul rand,esti pregatita de acest pas? Este persoana potrivita prietenul tau? Ai grija cu lucrurile astea,adica sa nu iti para rau, odata ce ti-ai pierdut viriginatea,nu o mai poti recapata inapoi. Daca aveti o relatie stabila si de lunga durata,daca esti sigura ca el te iubeste si nu vrea doar asta de la tine,e ok. O faci pentru ca esti pregatita. Dar daca nu,daca va cunoasteti recent,daca doar iti spune "te iubesc" dimineata si seara si nu iti arata chestia asta, nu. Nu merita!
E problema ta. Sincer, sper sa nu razi de mine aici. Am regretat primul sarut al meu, nu a fost cu cine trebuia, abia dupa mi-am dat seama. si a fost doar primul sarut!
Raman in minte lucrurile astea, si te vor marca.
Succes!

| kasandra111111 a răspuns:

Trebuie sa fii pregatita