| BogdanJo06 a întrebat:

Pur si simplu nu am chef de glumite. Sunt impreuna cu fata respectiva de 2 ani si 2 luni. Eu sunt din Bucuresti, ea dintr-o comuna apropiata cu Ploiesti. Acum 5 luni, am avut o problema serioasa, tatal meu a avut un accident de unde a avut nevoie de bani si a trebuit sa imi iau 2 joburi pentru a face rost mai rapid. In acest interval de 5 luni nu am mai putut sa trec pe la ea absolut deloc, fata ma suna zi de zi, vorbeam, ii povesteam ce fac, era ca si cand ar fi ramas langa mine sa ma sustina si sa imi fie alaturi la greu deoarece eram trist mereu, ajungeam acasa si plangeam doar. Dupa aceste 5 luni, problemele tatalui meu s-au mai ameliorat sa spun asa si acum ca mi s-a luat o piatra de pe inima am inceput sa sesizez mai multe lucruri in neregula cu prietena mea care se intamplau chiar si pe parcursul cand ea a zis ca imi ramane alaturi. :
1. In ultima perioada incearca sa scape de mine, ba ca are treaba cu ai ei, ba ca i se inchide telefonul mereu de la baterie.
2. I-am zis ca vreau sa o vad la care ea nu a parut deloc incantata, am intrebat-o daca mai vrea ceva de viitor cu mine, i-am zis ca vreau sa o iau la mine acasa, asa putem sta mai mult timp impreuna la care ea : " da, da sigur, te-ai gandit prea tarziu", i-am repetat intrebarea daca mai vrea ceva de la mine, mai ma iubeste la care imi raspunde : "Nu te mai iubesc ca nu te-am mai vazut, dar tin la tine si vreau sa te vad si dupa mai vedem"...Nu vrea sa o mai intreb aspecte din astea ca o plictisesc. Pai te poti plictisi pe o persoana la care tii? Ori vrea sa ma vada ori o plictisesc. Eu nu cred.
3. Inainte tragea de mine sa vorbim mai mult, acum mereu ca se baga la somn de la 9, ca e obosita si pe la 2-3 dimineata o vad online pe Facebook si whatsup...
4. Cum am zis si la punctul 1, in fiecare duminica i se inchide telefonul miraculos si se deschide abia luni dimineata. planuisem sa ii fac o vizita intr-o duminica sa vad daca umbla cu altul, dar mi-am zis ca mai astept sa vad si alte semne.
5. M-a scos din relatie de pe Facebook, apare doar ca e intr-o relatie cu o anumita data, dar diferita de data noastra.La un moment dat am fost si blocat pe Facebook pana mi-am dat seama si i-am zis, m- a adaugat inapoi.Nu inteleg de ce a ramas langa mine in aceasta perioada si se purta asa frumos si brusc cum s-au terminat problemele a inceput sa fie asa rece, cum i-am zis ca vreau sa ma duc sa o vad, ma cauta tot mai rar, are telefonul inchis din ce in ce mai des... Pentru mine acel nu te iubesc, dar tin la tine inseamna am pe altul, dar nu-s sigura care-i mai bun. Voi ce parere aveti? Am incercat sa ii explic ca tin la ea si o iubesc si nu vreau sa o pierd la care de fiecare data imi raspunde pe un ton cu nepasare " da, da, sigur ' Am uitat sa mentionez ca inainte de incidentul tatalui meu ne vedeam de 2-3 ori pe saptamana, eu avand drum tot mai des prin zona unde locuieste. Voi ce parere aveti merita sa ma duc sa confrunt adevarul, sincer sa va spun de asta imi e cel mai frica, imi e ca daca o vad cu altul fac vreo prostie si nu vreau. Ce ma sfatuiti sa fac?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, poti sa intelegi de ce a ramas langa tine, ca sa te sprijine moral cu problemele familiale!
Dar, intre timp, ea si-a facut un alt prieten, de aceea i se inchide subit telefonul, de aceea pretinde ca merge in pat la ora 9 si toate celelalte, este evident ca a aparut altcineva in viata ei si te evita, nestiind cum sa-ti spuna, ca esti in plus.
Solutia cea mai buna, pana la urma, este sa o confrunti!
Mergi acolo si discuta cu ea, ca o iei prin suprindere, ca o anunti ca te duci, fa-o pentru ca trebuie sa aflii adevarul.

| z99fun a răspuns:

E greu de zis daca are sau nu pe altcineva, dar un lucru e sigur: nu stie inca ce vrea de la viata, nu e hotarata. Mai are mult pana sa se decida concret ce vrea, chiar daca nu iti spune direct. Acum depinde de tine daca accepti figurile ei astea de copila care inca nu are incredere in nimeni, nici macar in ea probabil.

| BogdanJo06 explică:

Sunt inselat sau dooar paranoic?