| FaraNumePls a întrebat:

Sall! Am pus recent o întrebare legată de decalotarea penisului, în fine... La 14 ani nu prea e penis dar în fine laughing.
Și gen toate răspunsurile sunau așa :,, Ai fimoza, gradul 1-2" ceva gen oricum. Faza e că m-am documentat mai mult și chiar as avea fimoza... Cel mai nasol e că nu știu cum să cer ajutor. Adică totuși ar trebui sa le spun părinților. Dar cum? Unii spun că îmi va trece de la sine sau doar prin operatie. Dar am deja 14 ani și eu știam că nu mai merge cu operatie la vârsta asta. În fine, nu mă pricep la chestiile astea. As avea nevoie de un sfat. Cum sa le spun părinților?

Răspuns Câştigător
| Voinea_Alexandru_1998 a răspuns:

Trebuie sa le spui cat mai repede deoarece este o problema de natura medicala si tine de sanatatea ta, poti sa le spui direct, dar cel mai bine ar fi sa vorbesti cu tatal tau, sa ii spui lui primul. Vorbeste deschis cu el, doar amandoi sunteti barbati, nu-ti fie rusine.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Te duci frumos la tatăl tău și îi spui ce problemă (crezi că) ai. Nu trebuie să te jenezi, e bărbat, e tatăl tău, chiar nu trebuie să ai vreo jenă.

| Necunoscut112 a răspuns:

La 14 ani nu prea e penis? Să ştii că până la 16 ani mai creşte şi nu prea mult, deci cam cât ai acum, cam aşa o să îl ai toată viaţa.

| AutumnDay a răspuns:

Esti sigur? Fimoza arata cam asa: https://www.google.ro/......ps?/search
Prietenul meu, acum ani buni cand ne-am inceput viata sexuala nu si-a putut decalota inainte de inceperea vietii sexuale si abia dupa acest lucru, luni bune a durat pana a putut decalota fara probleme si fara dureri. Nu, la el nu era ca in poza de mai sus, insa e normal ca penisul sa fie acoperit de piele, dar nu ca in poza de mai sus. Daca e ca mai sus, atunci e fimoza. Daca e acoperit, dar nu atat de mult, atunci nu e fimoza.
Si ba da, e penis inca de cand te nasti. Penisul inseamna organ genital barbatesc.
Daca vrei sa le spui parintilor, ii spui ca crezi ca ai putea avea fimoza, dar iti e rusine sa le arati si vrei sa te duca la medic, sa se uite medicul si sa decida el.

| Mattss112 a răspuns:

Ti-as recomanda sa-ti tai penisul.