| ReaXDD a întrebat:

Am o prietena care a luat acum 6 zilr Postinor2. A zis ca are sangerari de ieri si dureri, ocazional. Daca are aceste sangerari, carr am inteles ca trebuie sa apara la 5 zile dupa ce a luat pastila, cand ar trebui sa se astepte la menstruatie? Si poate fii insarcinata daca au aparut sangerarile? Mersii.
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Cum sa nu aiba treaba cu ciclul menstrual?
Dupa ce iei Postinor, de obicei va avea loc o sangerare in prima saptamana sau pana in 10 zile de cand l-ai luat. cand iti vine acea "menstra" de la data aceea se calculeaza noua zi a menstrei.
Ce naiba, despre ce vorbim? Sunt femeie si am luat Postinor si Escapelle si stiu exact ce s-a intamplat dupa. Acea sangerare, chiar daca nu e menstra propriu-zisa, tine loc de menstra pe luna aceea iar lunile urmatoare vine in functie de data acelei sangerari.
Sangerarea aceea este dovada ca pastila si-a facut efectul.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sangerarile arata ca sufera organismul de la hormoni. Poate fi insarcinata chiar daca ele apar, nu au legatura cu posibilitatea unei sarcini. Sarcina se poate exclude doar printr-o ecografie cu sonda transvaginala efectuata la minim 30 de zile de la administrare

| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia va apare la data care ar fi cea normala si conforma ciclului ei sexual.Sangerarea nu reprezinta automat o garantie ca sarcina nu ar putea exista. Succesul pastilelor contraceptive este maxim in prima zi, scade mult in a 2 si aproape ca devine ineficienta daca s-a administrat dupa 48 de ore.Deci probabilitatea inlaturarii totale a procesului de fecundatie, depinde foarte mult de momentul administrarii pastile in raport cu momentul intretinerii sexului.Multa sanatate.

| sofisis a răspuns:

Acele sangerari reprezinta menstruatia. Asta face pastila aia.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sofisis):

Nici din greseala d-ra.Menstruatia se va porni la data normala. Pastila inhiba fecundarea, nu are treaba cu ciclul menstrual.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sofisis):

Gresit,ti-o repeta un specialist.

| sofisis a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Bine domnule specialist, daca specialitatea ta detroneaza experienta mea directa cu aceste pastile, iti dau dreptate. Fie ca tine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sofisis):

Actiunea acestor pastile se bazeaza pe metode chimice (pe bază de estrogeni şi progestative), care acţionează la nivel hormonal, împiedicând ovulul fecundat să se fixeze în uter (procesul de nidaţie). Deci rolul hormonilor se reduce la un singur lucru d-na/d-ra si anume NU PERMIT FIXAREA OVULULUI FECUNDAT in endometru, doar IMPIEDICA NIDATIA. Restul proceselor din cadrul unui ciclu menstrual nu sunt perturbate astfel ca procesul continua exact la fel ca si cum nu s-ar fi produs fecundarea.Iti aduc la cunostinta ca la circa jumatate dintre femei nu apare sangerarea. Deci acele femei nu mai au ""menstruatia de urgenta""?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sofisis):

Cand va veti invata sa nu personalizati lucruri care pot fi analizate doar global.Organismele femeilor nu sunt identice pentru a se putea sabloniza anumite efecte.In viitor mai bine sa va abtineti daca nu aveti habar, decat sa raspundeti gresit.

| sofisis a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Asta ar trebui sa aplici si tu in raspunsurile tale colective, care linistesc in general masa de oameni cum ca se ramane insarcinata foarte, foarte greu si ca trebuie sa se alinieze planetele de fiecare data ca sa apara o viata.
Nu mai diminua riscurile existente doar pentru ca, teoretic, asa e.
Practica e cu totul si cu totul diferita. Si daca zici ca esti specialist, ar trebui sa stii asta.
Cat despre sfaturile tale de abtinere, multumesc, dar de principiu abstinenta face rau si cum nu am tendinte de sado-masochism, cu respect va trebui sa le ignor.
Si inca ceva: doar pentru ca nu esti TU de acord cu mine, nu isneamna nici pe departe ca ce stiu/cred eu este gresit.
De acum incolo am sa te rog frumos urmatorul lucru: abtine-te din a conversa cu mine. Nu imi face placere pentru ca ai un stil foarte arogant de a discuta pe care eu nu numai ca nu il apreciez, pot spune chiar ca nu il inghit.
Si nu vreau sa imi tradez imaginea mea despre mine si sa am reactii nedemne.
Multumesc.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sofisis):

Doar o femeie fara educatie sexuala si fara minime cunostinte despre procreere poate repeta o greseala facuta odata. "".Ce naiba, despre ce vorbim? Sunt femeie si am luat Postinor si Escapelle si stiu exact ce s-a intamplat dupa..."" Oare ce denota ca ai folosit chiar de mai multe ori pastila denumita generic a... In nici un caz inteligenta.

| sofisis a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Wow laughing) serios?
Multumesc. Tocmai ti ai demonstrat nivelul cultural si social. Este sub nivelul meu si cu asta am incheiat absolut orice discutie actuala sau viitoare.
si ca sa iti spun exact parerea mea despre tine : esti semidoct. Stii tu asa cate ceva dar nu foarte concret si in nici un caz dintr o experienta acumulata ca specialist. Citesti din carti, ai raspunsuri repetitive indiferent de situatie... ceea ce ma face sa cred ca ceea ce ai aflat ( nu cunosc exact sursele) aplici in absolut orice circumstanta. Nimic mai prost.
In fata ta chiar nu simt nevoia sa ma justific in vre un fel. Poti crede ce vrei tu despre mine. Tu sa fii sanatos.

O viata frumoasa.

| sofisis a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cum sa nu aiba treaba cu ciclul menstrual?
Dupa ce iei Postinor, de obicei va avea loc o sangerare in prima saptamana sau pana in 10 zile de cand l-ai luat. cand iti vine acea "menstra" de la data aceea se calculeaza noua zi a menstrei.
Ce naiba, despre ce vorbim? Sunt femeie si am luat Postinor si Escapelle si stiu exact ce s-a intamplat dupa. Acea sangerare, chiar daca nu e menstra propriu-zisa, tine loc de menstra pe luna aceea iar lunile urmatoare vine in functie de data acelei sangerari.
Sangerarea aceea este dovada ca pastila si-a facut efectul.

| ReaXDD explică:

Ok. Deci daca e insarcinata, peste cat timp poate face un test?