| anonim_4396 a întrebat:

deci am nevoie de ajutorul vostru deci am de dat niste enunturi la prezentul simplu va dati voi seama.deci la prima. un enunt cu o i nformatie personala.la (prezentul simplu)
2)cu adevarul general valabil.cum ar fi :apa fierbe la 100 grade celsius.ma rog 2 exemple cate puteti.
3)o situatie permavnenta.care se intampla tot timpul:cum ar fi :pamantul se invarte in jurul soarelui.
4)un obicei de zi cu zi
5)un timp fix. ceva ce se intampla la un timp fix. din viata de zi cu zi.
6)o directie sau o instructiune data de voi la cineva... daca se poate cate 2 exemple la fiecare,. promit funda si voturi

mersi anticipat! a si scuzati-mi categoria va rog.

Răspuns Câştigător
| Adinel a răspuns:

2.-Oxigenul nu arde dar intretine arderea.
-Ziua nationala a Romaniei este pe 1 decembrie.
-"Desteapta-te Romane"este imnul Romaniei.
3.-In luna septembrie se incep scolile.
-Primul mijloc de transport in comun pleaca la ora 05:00.
-Vara este foarte calduroasa.
4.-Dimineata,ma spal pe fata si pe dinti.
-Cand merg la scoala, imi cumpar guma de mestecat.
-In fiecare seara imi prind parul in coada.
5.-La ora 23:00 ma bag in pat.
-la ora 14:00, Mihai incepe antrenamentele la fotbal.
-Maria incepe cursul de fluier la ora 16:30, in fiecare zi.
6. -Du-te si cumparati coli albe pentru a putea scrie eseul.
-Mergi la magazin si cumpara paine.
-Pleaca acum la scoala caci altfel vei intarzia.
sper ca te-am ajutat.la 1 gaseste tu ca doar tu sti despre tine.te pup. fundita?

1 răspuns:
| cLeILa a răspuns:

Mersi frumos.:*:*ti pooop