| alisuc a întrebat:

PENTRU FETE am o intrebare ce analize sau ce fel de control ar putea sa mi faca doctorul ginecolog avand in vedere ca sunt insarcinata aprox.3 luni jumate 4 si nu am fost la control pana acum...cat mai detaliat va rog. va multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod normal in aceasta perioda sunt necesare urmatoarele analize:
- Hemoleucograma completa, biochimie si teste de coagulare;
- Grupa sanguina si Rh-ul (in cazul în care femeia are Rh negativ si barbatul Rh pozitiv este necesar sa se efectueze dozare de anticorpi antiD la intervale de timp recomandate de medicul specialist);
- Testul HIV;
- Teste de sange pentru hormoni;
- Testare VDRL (sifilis)
- Teste pentru depistarea hepatitei B si C;

- Examen citologic Babes-Papanicolau, examen de secretie vaginala;
-Ecografia cu sonda transvaginala.
-Ecografie de trimestrul I, efectuata între 11-14 saptamani de sarcina; asociata cu dublu test (dozarea serica a unor hormoni de sarcina) poate depista un risc crescut de anomalii cromozomiale la anumite gravide (sindrom Down, Edwards.)
Pentru o mai clara imagine citeste urmatorul material: http://www.qbebe.ro/......l_sarcinii