| petrescuionut a întrebat:

Salut acum 2 zile am făcut sex cu prietena mea..nu m.am terminat în ea, dar am pus mana pe penis cand am ejaculat. m.am sters iar dupa cateva minute în jur de 20 30 i.am introdus un deget în vagin.

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Chiar daca era in perioada fertila probabilitatea sa o fi lasat insarcinata cu degetu e zero. Daca degetul e uscat spermatozoizii nu supravietuiesc.

Coitus interruptus nu e metoda sigura de prevenire a unei sarcini nedorite. Sansele sa ramana insarcinata sunt destul de mari.

Lichidul pre-ejaculator poate contine spermatozoizi intre ejaculari. Uneori chiar inainte de a ejacula. Riscul e mic, dar exista. Intre ejaculari se recomanda o vizita la toaleta.

Informati-va de modalitatile de prevenire a sarcinii nedorite si folositi cu incredere prezervativul. Daca aveti 16 ani puteti merge la un cabinet de contraceptie, fara parinti.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin stergerea mainii probabilitatea de a mai ramane spermatozoizi viabili pe degete dupa trecerea a circa 20-30 de minute atat teoretic cat si practic se poate considera ca fiind IMPOSIBILA. Din acest motiv si formarea unei sarcini in astfel de conditii devine IMPOSIBILA chiar si in cazul in care masturbarea a avut loc intr-o perioada fertila a ciclului menstrual. Pe viitor n-ar strica sa procedati cu mai multa responsabilitate si atentie. Multa sanatate!