| anoymus a întrebat:

Salut am 14 ani si ma masturbez de 3-4 ori pe saptamana. Are efecte negative?

Răspuns Câştigător
| k4Zy a răspuns:

Pe langa faptul ca la mana dreapta o sa ai muchi si la stanga o sa fi slab, are si alt efect negativ incearca si tu sa faci mai rar macar daca nu te poti abtine, rar insemnand macar o data pe saptamana

| paceandlove a răspuns (pentru k4Zy):

Bun raspunsrolling on the floor))

19 răspunsuri:
| ionut7782 a răspuns:

Am citit un articol legat de intrebarea ta. Barbatii sunt "avertizati" ca masturbarea excesiva duce la impotenta, ejaculare necontrolata sau reducerea cantitatii de sperma.Deci ar fi cazul sa o lasi mai moale.

| doctorandus a răspuns (pentru ionut7782):

Unde l-ai citit, ma, pe radio sant? Vezi ce considera consensual medicii pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Oana92 a răspuns (pentru ionut7782):

Reducerea cantitatii de sperma? Dar ce, exista o cantitate finita de sperma in organismul barbatului? Sperma se reface in ciclu de aproximativ 60 de zile, deci asta cu reducerea cantitatii de sperma pica din start.

| ionut7782 a răspuns (pentru doctorandus):

Http://incredibiledictu.blogspot.fr/......ctele.html acelasi raspuns si pentru tine

| ionut7782 a răspuns (pentru Oana92):

Nu stiu de ce vb cu o fata lucrurile astea.iti dau un exemplu sa intelegi.la un act sexual omul elimina o anumita cantitate de sperma.la al doilea act sexual daca are loc in aceiasi zi cantitatea de sperma este mai redusa decat la primul act.si daca te uiti si citesti mai bine ce am scris este vb de o masturbare excesiva.deci?

| doctorandus a răspuns (pentru ionut7782):

Am avut dreptate ca e radio sant, bate campii de nu se poate, nu citeaza niciun articol medical cu peer-review sau manual de psihiatrie, nici macar de-al dracu'. Citat:

"ce aiureli poti sa debitezi
cu rugaciuni si cu doamne doamne...cred ca te-ai masturbat prea mult.am vazut ca scoti comentariile care nu-ti plac.asta cum se numeste? sperii copii astia care se iau dupa tine...ai vazut tu efectele, habar nu ai ce scrii acolo vorbeste despre fapte stintifice si nu despre ce te pune sa scrii biserica"

| ionut7782 a răspuns (pentru doctorandus):

Macar eu nu ii incurajez sa continue sa se masturbeze cum citesc si raspunsurile celelalte dar tu nu stiu de unde ai devenit doctor de le stii pe toate.mai taie

| doctorandus a răspuns (pentru ionut7782):

Eu nu sunt medic, in schimb am citit ce scrie (si mai ales ce nu scrie) despre masturbare in Biblia psihiatriei occidentale, in manualul Organizatiei Mondiale a Sanatatii si in Manualul Merck (daca nu stii ce e ala, intreaba un student la medicina). Plus ca am citat mai multe studii cu peer-review de medicina si de istorie a medicinii. Iti lipsesc niste cunostinte medicale elementare, de cel putin 50 de ani consensul medical e ca masturbarea e sanatoasa. Iti recomand sa vezi ca sa te cultivi acest film: http://www.imdb.com/title/tt0362269/

Nu de alta, dar asta din film a facut niste cercetari deschizatoare de drumuri (e fondatorul sexologiei), plus ca au mai fost Masters si Johnson, care au publicat alte studii medicale deschizatoare de drumuri, a caror existenta se pare ca nu ti-a intrat in pricepator.

Conceptia pentru care pledezi dumneata a fost intr-adevar consens medical, dar in Evul Mediu si in secolele XVIII si XIX (cand nu se impusese medicina bazata pe dovezi). Azi ea tine companie teoriei flogisticului si teoriei eterului luminifer.

„Masturbarea: activitatea sexuală de căpătâi a omenirii. În secolul al XIX-lea era o boală; în cel de-al XX-lea este un leac."
—Thomas Szasz, The Second Sin

Asa ca-n discutia asta te-ai bagat ca musca-n lapte, esti total pe dinafara in materie de sexologie, ce mai, complet ignar, bata rau de tot. Putintica decenta si onestitate intelectuala ar cere sa nu discuti chestiuni despre care habar nu ai. Tu pui articolul unui fanatic religios, la fel de ignar ca tine, pe acelasi plan cu DSM-5, ICD-10 si Manualul Merck. Pseudologul citat de 'mneatale a atins o culme a ignorantei care pentru un om care gandeste cat de cat rational este extrem de greu de atins. E o diferenta intre diferente de opinie si minciuni sfruntate. Faptul ca asemenea specimene isi aroga dreptul de a vorbi in numele crestinismului este o ocara pentru numele de crestin.

| Seba2013 a răspuns (pentru ionut7782):

Dada, asa este, ar trebui sa taie.
Stiinta lui se cheama PSEUDOSTIINTA, i-ar place lui sa fie stiinta.
Dsm-ul pentru el este sfant, dar in documentarul acesta, arata ca sunt criminali.https://www.youtube.com/watch?v=PcuhhJ1BaMk
Uite aici, au fost pusi la incercare, http://www.descopera.org/experimentul-rosenhan/

In Dsm, se gaseste categoria, TRASTORN SEXUAL NU SPECIFIC.
Deci iti dai seama, ce lasa sa se inteleaga.
In ICD-10 se vorbeste de masturbare, vezi aici:http://ro.wikipedia.org/wiki/Hipersexualitate

Iar de biblie nu mai zic, el a luat numai ce i-a gadilat urechile.
Se crede expert si in asa ceva.
Oamenii de astazi sunt tot mai depresivi, din cauza acestor oamenii flamanzi de bani, si asta o pot spune multi.
Oricum oamenii nu se i-au dupa ei, pentru ca ei insusi constata ca masturbarea le cauzeaza probleme.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Masturbarea nu are efecte negative, dimpotriva, ea stimuleaza creierul si imbunatateste performantele cognitive

| Oana92 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Te rog lamureste-ma si pe mine: unde ai auzit tu chestia asta?

| T0T a răspuns:

Are efecte pozitive, cica imbunatateste memoria. E ca un fel de Memo + laughing

| Țoglă a răspuns:

Ascute-ți sabia samuraiule, cam odată pe săptămână.

| k4Zy a răspuns:

Am uitat sa adaug ceva, din laba nu a murit nimeni, dar cand vei creste si o vei face cu o fata, te vei termina mai repede in ea, asa ca ia-o mai usor daca vrei ca pe viitor sa iti mearga bine

| Alexddu99 a răspuns:

Da si nu, vezi un pic cam neclar... atat

| DeeaBrunetika a răspuns:

O sa devii "dependent" la un moment dat! Ia-o mai usor. ✌✌

| anoymus explică:

Ms k4Zy si celorlalti