| TheBestGeorge007 a întrebat:

Am 17 ani si am lăsat o fata de 16 ani gravidă ( nu bag mana in foc ca e al meu), e deja in luna 7 eu am aflat abia la 4 luni... Părinți ei nu vor sa dea copilul spre adopție iar eu nu il vreau... Tatăl fetei vrea sa meargă la avocat si sa ma dea in judecata, sa facem test ADN ca sa iasă ca e copilul meu si sa il recunosc sau ceva de genul... Ce ar trebui sa fac? Ce pot pati daca după testul ADN iese ca eu sunt tatăl? Eu nu vreau copilul iar părinții mei la fel!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu vei pati nimic, stai linistit. daca fata avea peste 15 ani in momentul primului contact sexual, nu ai comis nici o infractiune. Pur si simplu, daca copilul este al tau, ii vei da numele tau, vei aparea in certificatul lui de nastere ca tata si vei plati pensie alimentara (parintii tai pana implinesti 18 ani, apoi tu). daca nu vrei copilul, nu ii cere custodia, va ramane in custodia mamei, tu vei avea obligatia sa platesti pensie alimentara (normal) si vei avea dreptul sa il vizitezi (daca vrei). Nu te poate nimeni obliga sa il iei la tine acasa, dar nici nu poate nimeni obliga mama sa dea copilul spre adoptie.

9 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Bafta. Vei munci toata viata sa platesti o pensie alimentara pentru ca ai fost zgarcit sa cumperi un amarat de prezervativ de 3 lei. In rest, nu patesti nimic. Stai chill.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta ai belit-o

| EneCristian a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Da ce boss maica sfanta nu i-a dat prezervativ?

| mihai69 a răspuns:

Nu ar trebui să faci nimic, pentru că nu ai ce face, dacă ei decid să înceapă acțiunea juridică.
Nu e musai să vrei copilul (nu te obligă nimeni să-l iei la tine și să-l crești) - în schimb legea te obligă să îi asiguri mijloacele de creștere și dezvoltare. Așa că îi vei achita lunar o pensie de întreținere până va ajunge la 18 ani (sau cel mult 24, dacă urmează o școală și nu are alt venit).
Dacă te gândești că dacă nu ai luat-o de nevastă ai scăpat de groaza să ai o soacră, chiar e o afacere bună!

| Emilian65 a răspuns:

Vezi ce se intampla cand faceti sex neprotejat? Daca va protejati, acum nu mai aveati emotii, nici tu si nici ea.

| R0R0 a răspuns:

Nu patesti nimic.Doar devii tata.

| SorinelCopilu a răspuns:

Du-te ma si ia coplul gandeste ca e al tau si numai al tau e sange din sangele tau frate nul poti lasa asa cum va creste copilul ala gandeste ca e un suflet nevinovat si ar trebui sa te bucuri ca ai un copil dar te sfatuiesc sa faci si testul Adn sa vezi daca e al tau

| AFR81 a răspuns (pentru SorinelCopilu):

Chiar daca nu e raspunsul pe care user-ul si l-ar fi dorit, sa stii ca mi-a placut ce ai spus. Ai mare dreptate.

| SorinelCopilu a răspuns (pentru AFR81):

Multumesc