| MARgOSHA a întrebat:

Salut.am 17 ani si am o relatie de o luna cu un barbat de 39.sunt insarcinata de 2 saptamini.de sarcina mea stie si mama lui. pina acuma ma impacam cu ea de minune dar ieri m-am dus la ea si am intrebat-o daca el a fost casatorit si ea mi-a spus ca da si imi spunea ca sa numi schimb parerea caci totul e bine ca el acuma e cu mine dar peste citeva minute s-a apropiat de mine si mi-a spus sa beu ceva pastile si sa scap de sarcina.eu nu am sa pot sa fac asa ceva.prietenul meu peste 2 saptamini se intoarce in tara si noi dorim sa oficializam relatia noastra si ambii ne dorim acest copil...ce sa fac? parintii mei stiu doar ca vreau sa ma casatoresc dar de sarcina nu stiu nimic. ajutati-ma va rog cu un sfat

Răspuns Câştigător
| powergirl a răspuns:

Avortul pacat de moarte da e, dar sa nasti un copil sa il lasi fara mama asta nu e de moarte pacat? nu vei putea sa ai girja de el mai ales daca esti singura si daca parintii nu te vor intelege, in primul rand vb cu parintii tai neaparat fara discutie daca te sustin si te ajuta e foarte bine sa il pastrezi e greu foarte greu nu greu sa ai grija de el si sa mai fii si la scoala ma gandesc ca vrei asta, sa lasi scoala si asta e o problema si mai mare ca iti ratezi viitorul practic l-ai ratat deja fara suparare, nu stiu ce parinti sunt daca accepta sa te casatoresti cu unu aproape de varsta lui taica tau aici nu ma bag, el e cel mai iresponsabil om dintre toti daca ti-a facut asta si poate oricand sa te paraseasca si daca acum vrea sa va casatoriti si tot tu vei ramane cu copilul, ce vei face atunci gasteste-te, il cunosti de o luna si vreti sa va casatoriti la tine nu ma mir ca vrei dar el? asta inseamna ca urmareste ceva nu e iubire la mijloc poate ca e dar ceva e mai sus de atat e interes de care si pentru ce nu stiu dar ceva nu e bine aici la asta nu te-ai gandit si sa te lasi asa repede la pat? cum poti iubi o persoana intr-o luna? cat poti de mult sa cunosti o persoana intr-o luna? totalmente nu ne cunoastem pe deplin intr-o viata si voi va cunoasteti intr-o luna? interesant totusi. daca mama ta iti zice sa faci avort fa-o desi nu te sfatuiesc pentru ca dupa un avort poti sa nu poti sa mai faci copii in veci, dar sa nasti si sa lasi un copil singur pe lume sa sufere o viata fara tine e mai grav ca avortul asta e strict parerea mea, te sfatuiesti cu parintii si vedeti ce faceti sper sa fie bine. nu te grabi cu casatoria aia nu se face pentru 2 luni sau 2 ani se face pentru viata si daca esti 100% la 100% sigura ca asta vrei si esti sigura ca nu te va parasi atunci fa-o sfatul meu e sa nu o faceti sa mai stati sa va cunoasteti macar inca 1 an. dar tu decizi daca mai ai intrebari sunt aici pe site

15 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Tu esti imatura iar el iresponsabil! La 2 saptamani de cand il cunosti, te culci cu el si apoi dupa ce ramai insarcinata te intrebi daca el este sau a fost casatorit. Apoi nu vad comunicare intre voi, ce treaba ai sa discuti cu mama lui.Vezi parerea lui, vezi daca este responzabil si mergeti impreuna la parintii tai si dezbateti problema!

| mona a răspuns:

Sarcina la 2 saptamani nici nu se poate vedea la ecograf, chiar daca ti-ai facut test de sarcina eu zic ca tot un medic iti poate confirma daca esti insarcinata sau nu, ceva nu se leaga aici, oricum e viata ta, tu decizi daca ti-o distrugi sau nu

| klaws007 a răspuns:

Se spune ca dragostea nu tine de varsta, dar in cazul tau...esti si minora

| Awesom a răspuns:

Te-a prostit ala de 39 ani s-a culcat cu tine si insarcinata in 2 saptamani.Foarte incurcata o sa fie viata ta de acum inainte, practic o copila care va avea un copil.Ce sfat iti dau? Sa nu faci avort.

| neutrino a răspuns:

Urgent vorbeste si sfatuieste-te cu mama ta. E singura solutie buna pentru tine.

| sofisis a răspuns:

Ce vreau eu sa stiu e : cum ai reusit sa faci ceva ce oamenii de stiinta nu au reusit si anume CUM AI AFLAT CA ESTI GRAVIDA la DOAR 2 saptamani?

| Vi003 a răspuns:

Vei fi mama... Anunta-i si pe-ai tai ca vor fi bunici, oricum, tot ei vor fi cei care te vor ajuta, nu taia relatia cu ai tai, vei regreta mai tarziu. Faptul e consumat, nu strica relatiile cu cei care pot sa-ti ofere o mana de ajutor. Ai grija de tine!

| noname2021 a răspuns:

Ma straight face la ce te-ai gandit? Sa ai copil la 17? straight face *facepalm* Vorbeste cu mama ta, urgent! E mult mai buna ca "soacra".

| Kirito21 a răspuns:

Chiar crezi ca esti pregatita pentru acest copil? Sunteti impreuna doar de o luna de zile si deja ai ramas insarcinata... si nici macar nu poti spune ca il cunosti pe acest om cum poti sa stii daca se merita sa incepi o viata alaturi de el, ca esti pregatita pentru astfel de viata?

| RedCookyeeee a răspuns:

Good cum sa faci asta? Ala are 39 de ani iar tu 17 ani. Tu gandesti? Stii ce presupune sa ai un copil? Ai avut viitorul in fata si ti-ai batut joc de el. Vai de capu' tau. Exista enspe mii de metode de protectie.

| Tofu a răspuns:

Doamne fereste!

| DolganiucDaniel a răspuns:

Da e drept nu fa avort

| 78657 a răspuns:

E o situatie in care greu mai poti scapa...dar se poate cu ajutorul parintilor tai
avortul nu este o solutie.cel copil este o viata care merita sa se nasca si sa-si traiasca viata, sunt mii de oameni care isi doresc copii si nu pot avea. AVORTUL E PACAT DE MOARTE!

| FaKeN a răspuns:

EU te sfatuiesc sa spi adevarul la Parintii tai pentru ca nu mai tine mlt si o sa se vada burta... mai bine acum decat mai tarziu. asta e sfatul meu. FUNDA te rogg

| the0whiskey0drinker a răspuns:

Vreau sa te intreb doar: CAT DE NEAGRA ESTI? FACI PARTE DIN FAMILII TIGANESTI DE TE-A APUCAT SA RAMAI GRAVIDA LA 17 ANI CU UNUL DE 39? cum dracu sa-ti bati joc in halu' asta de viitorul tau? straight face omg