| anonim_4396 a întrebat:

Salut am 19 ani sunt din Galati, nu pot sa scap de acest drog numit masturbare, fac acest lucru de la 15 ani.Acum sunt in clasa a 12-a si fac din in ce in ce mai des,am note extrem de proaste la scoala,mai sunt si timid din cauza acestui lucru nu stiu ce sa mai fac, am incercat sa-mi fac o prietena dar nici una nu vrea sa vorbeasca cu mine, ca nu sunt ca altii care se dau cu parfum isi fac freza si altele,nu am nici bani ca sa ies in oras, am doar cativa prieteni dintre care ei ies numai cu "gasca" lor ca sa zic asa,mai cred insa ca nu o sa iau si bac-ul si o sa am o viata distrusa, si asa o am deja.V-am spus acest lucru pentru ca nu credeti ca zic o tampenie si vreau un raspuns cat mai sincer si fara alte prostii, asta e tot ce vreau...

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Eu am cam de trei ori vârsta ta și tot o mai fac. Mai rar, ce-i drept.
Problema ta nu este că te masturbezi, ci faptul că neglijezi restul îndatoririlor. Dacă vrei să faci (și) altceva în viață, educă-ți voința! Vrei să te descarci? Impune-ți s-o faci NUMAI DUPĂ ce ai terminat lecțiile (sau orice altceva mai ai de făcut).
Baftă!

| neutrino a răspuns:

Din pacate pentru tine, atunci cand nu ai minte suficienta si nici un minim de o anumita suma de bani, astfel incat sa inviti o fata la un suc, nu ai alta varianta decat sa faci totul manual.

| doctorandus a răspuns:

Sunt altii care se masturbeaza de la 12 ani si fac doua facultati. Masturbarea nu produce note proaste, ca doar nu te-oi masturba sase sau opt ore pe zi. Din punct de vedere medical: http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Emilian65 a răspuns:

Mai baiatule, lasa masturbarea si apuca-te de invatat ca sa nu ramai repetent.

| Ibrahimovic a răspuns:

Problema sta in felul urmator. Totul depinde de tine. Trebuie in primul rand, pas cu pas, sa incerci sa scapi de acel drog, cum i-ai zis tu. In acelasi timp, ia si invata. Cel mai important lucru pentru tine acum este sa iei bacul. Iar apoi o sa-ti gasesti si sufletul pereche. Nu vine daca ai sau nu ai bani, cand gasesti persoana potrivita, aceasta nu va tine cont cati bani ai sau daca te ai freza facuta.
Fii putin mai optimist! happy

| Seba2013 a răspuns:

Inaintea masturbarii exista o activare a corpului.
De aceasta activare se ocupa zona emotionala a creierului.

cauta pe net, creierul emotional, sau cauta amigdala cerebrala.

| NoName0x0 a răspuns:

Incearca in primul rand sa inveti si eu cred ca daca ai aloca 1 ora din timpul tau materiei pentru Bac cand va veni vremea sustinerii lui, va trebui doar sa repeti, e mult mai usor decat sa o iei de la 0. Iar cu problema cu masturbarea cred ca totul porneste din creier. Pur si simplu impune.ti sa nu te mai masturbezi si stiu ca e greu fiindca la varsta aceea circula hormonii. Sau incearca sa te mai abtii si sa renunti treptat!