| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am nevoie sa va intreb cum scap de masturbare, in ianuarie 2016 am zis ca gata, nu mai merge, si m-am lasat o vreme, acum iar m-am apucat. Nu stiu ce sa fac, vreau sa scap de asta ca stiu ca nu e bine, eu fac si des si va dati seama. Am crezut ca daca o fac, poate imi creste penisul, ei bine acum are 18 cm, da spre 19, eu cred ca a crescut odata cu mine, nu pentru ca m-am masturbat. Deci, idei, cum scap de masturbare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa-ti impui pur si simplu prin vointa. Alta metoda nu exista. Succes.

35 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă nu era bine, nu te apucai. Așa că nu te lăsa până nu ai o muiere cu care să treci la pasul următor.

| doctorandus a răspuns:

Am sa traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns:

Seba a invatat si el niste termeni: sistem nervos simpatic, catecolamine, lupta sau fugi. Dar nu e in stare sa construiasca afirmatii cu sens folosind acesti termeni. De ex. la mintea lui daca-ti apare o poza porno in fata trebuie sa te decizi daca te lupti cu ea sau sa fugi de ea. Lupta sau fugi este o reactie referitoare la amenintari (pericole), nu la placeri. De ex. daca ai o ciocolata nu ai de ales intre a te lupta cu ea (care pe care) si a fugi de ea (ca nu cumva sa te prinda si sa te manance ea pe tine).

Cat despre ideea ca masturbarea ar produce schizofrenie, medicina are un nume pentru asta: pseudologia fantastica.

| Oana92 a răspuns (pentru doctorandus):

Cine l-a indoctrinat pe Seba in halul asta ar trebui sa fie mandru de reusita lui. Rar am vazut oameni atat de orbi...

| doctorandus a răspuns (pentru Oana92):

Chiar am fost curios ce scrie in studiul respectiv despre masturbare si n-am gasit decat "On the other hand, patients suffering from schizophrenia masturbate more frequently than healthy controls [26]." Nu scrie nicaieri ca schizofrenicii nu ar avea dorinta de a avea contacte sexuale. O dovada in plus ca Seba citeste, dar nu intelege ce citeste.

| Oana92 a răspuns (pentru doctorandus):

Eh, eu i-am spus de mult asta. El cauta cercetari despre masturbare, gaseste cateva cuvinte din alea invatate de el (de genul catecolamine) si gata teoria. Mai grav e ca nu e unicat, se gasesc destui care ii dau dreptate.

Oricum, teoriile in care combina catecolaminele, stresul, creierul reptilian si religia sunt demne de publicat. In reviste de bancuri!

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Emilian65 a răspuns:

Cu multa vointa poti scapa usor de masturbare.

| Oana92 a răspuns:

De ce sa ''scapi'' de masturbare? Nu e vreo boala de care sa scapi, e un comportament normal si firesc, care NU are efecte negative.

Ai dreptate cu un singur lucru: penisul tau nu a crescut pentru ca te-ai masturbat.

| darrio2007 a răspuns (pentru Oana92):

Hm! Normal si firesc! Ce gandire ai! Daca era asa nu mai exista convietuirea dintre barbat si femeie.Cu tot ce tine de o asemenea relatie.
Tu faci asta? Daca tot consideri ca este normal?
Exista si efecte negative daca nu stiai.In cazul abuzului, evident.Nu sunt impotriva dar exista o anumita limita.

| Oana92 a răspuns (pentru darrio2007):

Userul asta e un copil, despre ce convietuire cu o femeie vorbim? Nu a zis nimeni ca e neaparat ok sa te masturbezi cand ai femeie in casa. Desi e normal sa apara si in acest caz, atunci cand nevoile sexuale sunt foarte diferite sau cand unul dintre parteneri este bolnav.

Iar asta cu abuzul e... laughing Masturbarea devine o problema doar atunci cand placerea normala nu mai poate fi atinsa printr-un contact sexual normal sau cand afecteaza viata socioprofesionala a omului (in sensul ca omul -care nu e un adolescent de 15-16 ani aflat in plin razboi hormonala- se masturbeaza atat de des incat nu mai are timp de alte activitati). In rest e imposibil sa spui ce inseamna abuz, pentru ca fiecare om are nevoi diferite. Ce e normal pentru tine e prea mult sau prea putin pentru un altul.

Si da, masturbarea e normala si fireasca. Ajuta la descarcarea tensiunii sexuale si la autocunoastere.

| darrio2007 a răspuns (pentru Oana92):

E clar ca vorbim de un copil.Un adult nu ar posta asa ceva aici.Chiar daca se masturbeaza.Din simplul motiv ca, descarcarea de care vorbesti, se face in mod normal.Prin relatie sexuala.Care implica si sentimente, in anumite cazuri.Dar masturbarea excesiva daunează.

| Seba2013 a răspuns (pentru darrio2007):

Pt. darrio2007:
Nu ai ce sa vorbesti cu bolovanii, am incercat eu.
Incearca si tu, sa vezi daca iti raspunde...
Ea se da mare cunoscatoare de fiziologie(afirma ca masturb. elimina tensiunea), dar nu este, si-a invatat textul automat.

Intreab-o care sunt etapele rapunsului sexual, sa vezi ca nu stie.
Ea nu stie ca prima data corpul se tensioneaza si dupa aceea se detensioneaza.
Masturbarea activeaza sistemul nervos simpatic, cel care tensioneaza organismul, iar acesta cand ajuge la climax se detensioneaza.
De ce crezi ca nu recunosc dependenta sexuala desi comunitatea stiintifica o recunoaste?
Pentru ca daca recunosc, lumea o sa inteleaga ca masturbarea mai mult ii baga in tensiuni decat ii satisface.
Orgasmul este cel satisfacator, dar acest orgasm nu face decat sa restabileasca echilibrul pierdut.
Echilibrul s-a pierdut atnci cand s-a stimulat excitatia, aici corpul se tensioneaza.
Iar la orgasm se restabileste echilibrul si apare satisfactia.
In tot acest proces, se activeaza sistemul nervos simpatic, care este mecanismul stresului.
Chiar daca stresul este satisfacut cu reactia de lupta sau fuga sau masturbare, nu este bine abuzul.
Cand abuzezi este ca si cum ai sta excitat tot timpul.
Ei recunosc ca o excitatie prelungita afecteaza corpul, dar aceasta excitatie poate sa fie si frecventa, iar frecventa se transforma in contiuna.
Cu ea nu poti sa vorbesti lucrurile acestea, pentru ca ea se hraneste cu surse care ii arata doar ceea ce vor.
Ei vorbesc doar in parte, nu vorbec de tot procesul, pentru ca nu stiu si nici nu le convine.
La ora actuala nu recunosc ca sexul tensioneaza organismul, greu recunosc.
Cand recunosc, spun ca doar un pic.
Cand le arati ca catecolaminele se activeaza la fel ca la stres(frica), se fac ca nu vad.
Ei vad catecolaminele doar atunci cand nu se decarca tensiunea sexuala.
Dar atunci cand sunt activate in exces nu le vad, chiar daca apartele le arata.

| darrio2007 a răspuns (pentru Seba2013):

Asa este.Nici Oana92 nu este departe de varsta si gandirea celui care a postat aceasta intrebare.

| Oana92 a răspuns (pentru darrio2007):

Aham, sigur! Bravo. Doi destepti...si v-ati intalnit aici laughing Nu va mai masturbati, fratilor. Sau, si mai bine, nu mai faceti sex deloc, niciodata! Daca patiti ceva de la asta? Si asa stam si noi linistiti ca stim sigur ca nu va reproduceti!

Si apropo, spui ca ''asa este'' si bat pariu ca nu ai inteles nici 1/4 din ce a scris ala. Bine, nici nu are sens si logica, dar sunt convinsa ca nu ai idee ce inseamna mai mult de jumatate din cuvintele de acolowinking

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Desteapto, si tu ar trebui sa nu te mai masturbezi.
Daca tu esti desteapta si vrei sa te imbolnavesti, masturbeaza-te.
http://www.reuniting.info/download/pdf/Costa.Masturbation.PDF
Si da, noi nu vrem sa ne imbolnavim si sa traim ca schizofrenicii.
Daca tie iti place sa visezi ceea ce nu poti sa ai, nu insemna ca esti mai desteapta.
Desteptii sunt cei care au ceea ce doresc, nu tu.
Tu esti p si se termina cu ă.
Tu esti cea care nu se reproduce, desteapto, eu cred ca tu suferi de logica elementara.

| Oana92 a răspuns (pentru Seba2013):

Logica ta in mod sigur e buna, mai ales legatura facuta intre schizofrenie si masturbare!? Asa cum are logica si legatura facuta de tine intre a avea ce iti doresti si inteligenta. Iar eu va sugeram sa nu va reproduceti pentru ca ati face un bine omenirii. Dar stai, uitasem ca e nevoie de un strop de minte pentru a pricepe ironia, iar mintea e ceva ce tie cu siguranta iti lipseste.

Si apropo, eu nu ti-am cerut parerea sau sfatul in legatura cu viata mea. Nici daca ai fi ultimul om de pe lume si tot nu as lua in considerare ceva din ce spui tuwinking

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Aha, vrei sa spun ce fac schizofrenicii si dupa aceea ce fac labagiii?
Tu nu te reproduci in mod serios, numai daca pui sperma pe deget.big grin
Desteapto a preveni boala se considera un lucru destept...a nu preveni boala se considera prostie.
Ce ai cu noi daca nu vrem sa ne imbolnavim?
Ti-am aratat ce spun medicii, tu esti ignoranta?

Nu trebuie sa te iei dupa mine, nu asta ii subiectul.
Faptul ca te masturbezi nu este semn de superioritate fata de noi, daca ai ajuns sa te lauzi cu asa ceva, insemna ca doar gura este de tine.
Am vazut oameni care nu se masturbeaza, dar sunt mai destepti ca tine, ba chiar mai ironici.

| Oana92 a răspuns (pentru Seba2013):

Faptul ca spun ca masturbarea e normala nu inseamna ca ma laud. Nu vad de ce te-ai lauda cu ceva obisnuit si banaloh go on
Nici acum n-ai priceput chestia cu reproducerea, am sa iti fac o schema cand am sa ma plictisesc laughing

Daca ai citi chestii serioase, nu laturi, nu ai gasi nimic in comun intre schizofrenie si masturbare. A preveni e o dovada de normalitate, dar masturbarea nu e o boala si nu produce boli, deci nu vad legatura. Si apropo, copilasii se masturbeaza inca din burta mamei, deci implicit si tu ai fi un ''bolnav'' daca teoria ta ar fi catusi de putin reala.

I-ai cautat tu pe aia destepti si ironici sa vezi daca nu se masturbeaza? Sau i-ai crezut pe cuvant cand ti-ai spus asta laughing) Bai, cat nu te duce mintea, incredibil laughing

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Tu nu spui doar ca masturbarea este normala, tu ai ironizat persoanele care nu se masturbeaza.
I-ai acuzat ca nu se reproduc, cand tu esti cea care nu se reproduce!
Tu poate te autoreproduci, mai bine spune asa ca suna mai real.
Iar ca esti pe cale sa ramai cu mana, uite aici:
Aici iti arata ca schizofrenicii care se masturbeaza au dorinta pentru masturbare, dar nu pentru sex.
http://www.jsm.jsexmed.org/article/S1743-6095(15)32504-2/pdf
Vrei sa iti arat cum labagiii raman cu dorinta pentru masturbare(asa ca schizofrenicii) dar nu pentru sex cu partenerul?
Cat de penibila poti sa fii!
I-am intrebat, nu trebuie sa ii urmaresc...
Ce daca ar face pe asacuns, din cauza ca fac pe ascuns au ajuns profesori?
Esti penibila, nu ajungi la un nivel mai avansat, tu ramai cu ironia.
Stiu ca o sa spui ca studiul este fals, cand de fapt, tu nu stii de unde vine.
Bine, acuma nu mai spui ca ti-am spus eu...
Acuma ramane sa spui ca acolo nu scrie asa ceva.
Tu esti capabila sa ma minti pe fata, pe degeaba ma chinui sa iti vorbesc serios.

| Oana92 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu am ironizat persoanele care nu se masturbeaza. Te-am ironizat pe tine pentru ca nu te duce capul nici cat pe o gaina! Nu am acuzat pe nimeni ca nu se reproduce, ti-am sugerat tie sa nu te reproduci pentru ca sunt deja destui imbecili pe lumea asta, nu e cazul sa mai faci si tu unul.
Ma autoreproduc? laughing Asta e faza zilei! laughing

Tot nu inteleg legatura dintre inteligenta si masturbare. Crezi ca profesorii nu se masturbeaza? Ce treaba are profesia cu masturbarea?laughing
Si legatura facuta de tine intre schizofrenici si cei care se masturbeaza e cretina. Oamenii se masturbeaza pentru ca simt nevoia de placere sexuala si asta e o metoda prin care o pot obtine. Nu are treaba cu schizofrenia si nu exista legaturi intre una si alta. Ti-am mai spus, cand imi vei cita din DSM sau din ceva de calitate poate ma deranjez sa citesc. Pana atunci nici nu deschid linkurile alea, nu citesc laturi. Oricum si daca l-as citi pot paria ca nu scrie ce afirmi tu, dar ma rog.

Nu te mai chinui sa imi vorbesti serios laughing E inutil, fiecare cuvant scris de tine valoarea pentru mine exact nimic! laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Oana92):

Din cate imi dau seama esti cam netrecuta prin viata asta.La varsta mea am facut sex invers proportional la cate informatii ai tu despre asa ceva.

| cosmin986522 a răspuns (pentru Oana92):

Poti sa-mi spui la cat timp te masturbezi? stiu ca e ceva normal dar sunt curios fetele la cat timp o fac

| SergiuBoss11 a răspuns:

Asa mica? eu o am de 24 de centimetri si am 11 ani.

trebuie sa ai vointa.nu exista o metoda pentru a putea renunta la masturbare.totul tine de psihicul tau.thinking incearca sa nu stai in fata calculatorului singurlaughing

| Wheizii a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Vai de tine amice, e imposibil ca la varsta ta sa o ai asa de mare, degeaba o ai de 24 cm, daca nu stii sa o folosesti. Nu te cred ca are 24 cm, esti sigur ca nu erau mm?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Wheizii):

Invidia asta...

| Nitunitu a răspuns (pentru SergiuBoss11):

24 de centimetri la 11 ani? Mai ia-ti un adidas de rezervă pentru când te faci mare

| Deaad a răspuns:

Vorbesti de parca e nu stiu ce viciu si vrei sa te lasi de droguri si tigari.

| Seba2013 a răspuns:

Ai grija ca doar cu vointa nu castigi lupta.
Lupta o castigi atunci cand iti intelegi natura animalica.
Cand intelegi ce o activeaza, si care ii este directia, cand esti capabil sa vezi dincolo de placerea(de nestapanit), o sa capeti o inteligenta(ratiune), care te va ghida ea.....natura animalica este controlata de inteligenta.

Ce este aceasta inteligenta?
Inteligenta aceasta nu insemna ca gata esti tare si poti sa faci ce vrei.
Este o inteligenta care se fereste de capcane(care activeaza natura animalica).
Este o inteligenta modesta, care stie vulnerabilitatea naturii umane si se fereste de obscenitate.

| Seba2013 a răspuns:

Pt.doctorandus:
Scoate-ma de la ignor, daca esti atat de interesat de subiect.

Ba uite aici ca scrie, dar nu intelegi tu.
schizophrenia report low sexual
desire, erectile dysfunction, premature ejaculation,
and orgasmic dissatisfaction [

Tu ai dat copy paste la ceea ce ai vrut, ceea ce nu ai vrut ai ignorat.

| Seba2013 a răspuns:

Pt. doctorandus si Oana:
Ce aveti cu catecolaminele?
Nu ati auzit de ele, dar va place sa dati indicatii despre masturbare!
Rusine!
https://en.wikipedia.org/wiki/Catecholamine
Uite aici cum masturbarea activeaza catecolaminele:
file:///C:/Users/Carlos1/Documents/selectie/57.full.pdf
Voi ignorati efectele acestor catecolamine.
Hai sa incepem cu prima:
1 Dopamina:
De ce ignorati aceasta catecolamina?
De ce nu spuneti ca aceasta catecolamina produce dependenta?
De ce nu spuneti ca aceasta dopamina se activeaza la fel ca la droguri?

2 Adrenalina si Noradrenalina:
Acestea sunt hormanii stresului, cei care stiu ce insemna stresul, stiu despre asta.
Ce ne spune stiinta despre acesti hormoni?
Ne spun ca nu este bine sa ii activam in exces!
Concepul de "sindrom gerenaral de adaptare", vorbeste despre acesti hormoni, iar ei ne indica sa nu ii activam in exces.
Chiar daca stresul este satsifacut, acesti hormoni nu trebuie activati in exces.

Fiecare cuvant este bazat pe stiinta, va pot demonstra cu linkuri si logica.
1 V-am aratat ca masturbarea activeaza catecolaminele cu studiu stiintific care apare pe pubmed indexat medline, deci aprobat de comunitatea stiintifica.
Aici nu puteti sa spuneti nimic.

2 V-am aratat fiecare hormon in parte.
V-am spus ca dopamina este mama dependentelor, iar masturbarea are acest potential, de a produce dependenta.
Iar nu veniti cu argumente gen, este normal sa fi dependent, ca nu este.
Si atunci cand joci jocuri de noroc este normal sa se activeaze dopamina.
Totusi nu este normal sa fii dependent de asa ceva.

V-am spus ca adrenalina si noradrenalina nu sunt facute pentru o activare excesiva, multi oameni sufera din cauza lor in ziua de astzi, dsm-ul si-a lungit paginile cu boli din cauza lor.
Nimeni in lumea stiintifica nu recomanda o activare excesiva a acestor hormoni.

| Nitunitu a răspuns:

Te uiti la filme de groaza cand te apuca. Iti trece...

| Atlas33 a răspuns:

Nu vei reusi, stai linistit cu vointa ta, te lasi de fumat mai repede sau de heroina,, dar nicidecum de asta.

| Seven7Days a răspuns:

Da nu trebuie sa scapi de masturbare, pur si simplu sa o raresti, sa faci de 2-3 ori pe saptamana. Masturbarea este un lucru normal care face parte din viata fiecarui adolescent.

| OnlyAGuy a răspuns:

Masturbarea este ceva normal, dar totusi e bine sa o faci mai rar. Gandeste-te ca e ca si cum te-ai lasa de fumat. Saptamana asta fumezi doar 5 zile, cealalta 3. Sper ca ai inteles ce vreau sa spun.