| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema din care nu mai pot scăpa. Am 26 de ani, si o relație cu o fata de aproape 8 ani de zile. Cu ea a mers totul bine întotdeauna, nu au fost certuri, doar ca înafară de primul an de relație, restul de aproape 7, nu am mai fost cu adevărat un cuplu. Avem 5 ani de când nu am întreținut relații sexuale, abia dacă ne sărutam, dar cu toate astea totul merge bine. Nu ne înșelam unul pe altul daca la asta va ggândiți, dar pur si simplu nu mai pot sa continui așa. Avem si planuri de nuntă mai mult insa împinși de părinți care ne vad cuplul perfect. Mai rau, am impresia că si ea vede la fel de perfecta relația, sunt eu singurul nebun? O iubesc enorm de mult, o pot spune cu mana pe inimă, dar nu stiu daca ca pe viitoarea mea sotie. Nu îmi doresc sa fac dragoste cu ea, nu îmi doresc sa o sărut, o vad doar ca pe o prietena.dar după atata timp, cum as putea sa ii zic asta? Am tot sperat ca se va schimba ceva, dar nimic. Nu am înșelat niciodată, desi ocazii am avut, îmi lasa libertate foarte mare, nu este o fire geloasa. Partea nasoala esteca am impresia ca m-am si obișnuit asa, nu vreau sa fac sex nici cu alte fete, parca nu mai ma atrage nicio fata. Si nici băieți nu sunt homosexual, pur si simplu doar ca si relație de prietenie sunt interesat de fete. In rest doar sport ( este meseria mea ca sa zic așa). Oare ce este in neregula cu mine?

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu pare in regula relatia asta deloc.
Adica va ganditi sa formati o familie, dar voi nu intretineti relatii sexuale?
Asta o puteti spune pe la 70 de ani, dar acum?
Cred ca va trebuie o consiliere, dar asta inseamna sa cheltuiti din buget.
Ar fi bine sa stai amandoi de vorba cand sunteti calmi si sa va puneti intrebari unul celuilalt.
Nu puteti forma o familie in situatia voastra.
Vreti sa va calugariti?
Care ar fi explicatia ca stai langa ea deatatia ani si de 5 ani nu aveti relatie de cu cuplu?
Totusi un psiholog oare ar deslusi problema voastra?
Spuneti-va lucrurilor pe fata si numai amanati si nu va mai ingreunati situatia.
Va amagiti amandoi
O zi bunahappy

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Vai de capul meu 8 ani? si de 5 ani in monotonia aia jalnica? trist, tiai ****t toata tineretea si iti vei ruina si viata daca te insori cu asta, fi barbat si impunete, pune punct pana nu e prea tarziu, ai intrat intro monotonie jalnica penibila

| corbulalbrosu a răspuns:

Consulta un psiholog bun.Neaparat.

| T0T a răspuns:

Asta se intampla daca nu te gandesti de mai multe ori inainte de a face un pas. Fiecare pateste ce merita asuma-ti deciziile tampite din viata ta. Asta e singurul sfat ce pot sa ti-l dau. Si esti barbat i nu vrei sa faci sex? Poate esti pe invers si nu sti.

| Emilian65 a răspuns:

Robert, daca situatia este asa cum o prezinti tu, sfatul meu este sa rupeti relatia dintre voi si luati-o fiecare pe drumuri separate. Poate asa va veti gasi fiecare perechea potrivita.

| Oana92 a răspuns:

5 ani fara sex? Si inca sunteti impreuna? Si tu dupa 5 ani nu simti nevoia sa faci sex? Iar ea 5 ani a stat si nu a fost macar deranjata de faptul ca nu faci dragoste cu ea? 5 ani? Nici macar nu-mi vine sa cred...

Parerea mea: vorbeste cu ea despre asta. Nu am idee in ce cultura asta poate fi considerata o relatie, iar voi deja ati pierdut 8 ani. Apoi mergi la un psiholog...nu incerc sa te jignesc, dar nu e ok ce simti tu! Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea sincera este ca relatia nu prea mai are rost. Gandeste-te un pic la viitor si ce o sa se intample daca va casatoriti. O sa ajungeti la divort?
Gandeste-te ca aceasta femeie este cea cu care iti vei petrece toata viata. O sa poti? Sfatul meu este sa o lasati balta. De greu o sa va fie greu pentru ca v-ati obisnuit impreuna dar o astfel de relatie de prietenie poate sa existe chiar daca nu sunteti "impreuna". Cat despre partea sexuala, cu siguranta o sa-ti gasesti o femeie care sa trezeasca in tine aceasta dorinta. Daca femeia de langa tine nu-ti trezeste nici un fel de pasiune las-o balta. Esti inca tanar. Cu siguranta o sa-ti gasesti pe cineva cu care sa-ti poti construi un viitor. Spor.

| FlorinIsc a răspuns:

Parerea mea este ca esti genul de barbat care pune cariera si hobby-ul/pasiunea pe primul loc. Din ce mi-ai mai spus, fata ingelege asta si nu o deranjeaza deoarece stie ca, ca femeie este pe primul loc in viata ta. V-ati obisnuit sa aveti mai mult o relatie de frate-sora. O solutie eficienta ar putea fi sa incerci sa gasesti un echilibru intre cariera si viata personala, nu ai vrea sa ajungi pe la 55 de ani fara sa fii in stare sa tii o femeie langa tine. happy

| Raluca676 a răspuns:

Cred ca ești prea îndrăgostit de ea și trebuie sa discutațiddespre relațiile sexuala pentru ca eu cred ca e ceva neîntrerupt cu ea, nu cu tine

| Raluca676 a răspuns:

Neinregula *