| Kolors a întrebat:

Salut.Am vazut ca la multi baieti pielea aia de pe gland (nu mai stiu cum ii zice,mi se pare ca am invatat la bio ) - la penis ma refer, poti s-o dai in spre baza penisului,sa ramana glandul afara, nu stiu daca ma intelegeti, la mine nu e asa. Penisul meu e acoperit in totalitate de piele iar in varf e o gaura mica pentru orificiul uretral.Cand incerc sa trag de piele spre baza penisului ma doare,iar glandul ramane acoperit de piele. Va pun un link mai jos. Oare o sa se rupa pielea aia sa ramana si la mine glandul neacoperit (In toata povestirea asta, penisul e in erectie ca am uitat sa va zic)
http://imgur.com/jX9e3yC

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din ceea ce ai descris in intrebarea ta se poate trage concluzia ca penisul tau estea fectat de fimoza destul de "grava" de gradul III sau IV. Doar in urma unei consultatii efectuate de un medic urolog, acesta va putea stabili gradul de afectare conform : CLASIFICAREA FIMOZEI
◾Gradul I: preputul este complet retractabil si prezinta un inel stenonic in teaca
◾Gradul II: preputul este partial retractabil dezvaluind partial glandul
◾Gradul III: preputul este partial retractabil expunand doar meatul urinar
◾Gradul IV: retractarea este imposibila
Deoarece se pare ca afectiunea este mai severa doar medicul urolog va putea stabili care poate fi modul de a actiona in vederea indepartarii afectiunii. Acceseaza si citeste urmatorul articol : http://www.i-medic.ro/......parafimoza Multa sanatate.

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kolors):

Daca este de gradul II poti incerca acea metoda Beauge si sa folosesti una dintre cremele indicate. De obicei cu putina munca si multa perseverenta te poti trata acasa de unul singur.

Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai cea mai avansata forma de fimoza asa numita fimoza de gradul IV. Trebuie sa te vada neaparat un medic urolog.

| mihai69 a răspuns:

Ai o formă (sper) ușoară de fimoză. Cu puțin noroc și mult exercițiu (folosind și ceva unguent emolient pentru piele), e posibil s-o „antrenezi" și să se lărgească suficient pentru a nu fi nevoie de operație.
Asta se întâmplă din cauză că la pubertate, penisul se dezvoltă ceva mai repede decât pielea ce-l acoperă.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Kolors):

Nu ai vrea să se rupă, crede-mă!
Trebuie să tragi ușor; în NICIUN CAZ să NU FORȚEZI! Dacă te grăbești și reușești să tragi prepuțul peste gland înainte să fie lărgit suficient cât să-i permită să revină - e caz de urgență medicală - se cheamă parafimoză și dacă nu ești operat în cel mai scurt timp... nu îți mai spun ce poți să pățești.

| Emilian65 a răspuns:

Din ce descrii tu, inseamna ca ai o forma usoara de fimoza si ca atare consulta de urgenta un medic urolog. El este acela care te va sfatui ce ai de facut in continuare.

| minrest a răspuns:

Ai o fimoza, mie imi pare o forma usoara. Du-te la doctor, toate interventiile care se fac pentru fimoza sunt usoare. Totusi se mai gasesc fraieri care de rusine sau de frica stau ca nesimtitii netratati. Iar ''pielea'' e un organ care se numeste preput. Succes frate.

Răspuns utilizator avertizat
| OMFGConrad a răspuns:

2 variante:
1. Nu ai fost circumscris. Întreabă-ți părinții. Uite o imagine ca să-ți faci o idee: https://www.google.ro/......ps?/search
2. Suferi de fimioză. Du-te la urolog.