| 4YOU4 a întrebat:

Ca virgina, e ok sa foloseasca ovulele spermigene? Vreau niste detalii, va rog. Si sa-mi dati exemple de brand-uri ceva, bune. Multumesc. FUNDA.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu am inteles care este motivul real, adica in ce scop vrea sa foloseasca ovulele din moment ce este virgina? Bineinteles, ovulul poate fi introdus in vagin prin perforatia existenta in himen. Daca este vorba de dezvirginare, da se pot folosi cu succes.

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă este virgină, nu am idee cum va introduce ovulul PROFUND intravaginal :)

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!

Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!

Deci, doar 2-5 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!

Totuşi, au unele "DEZAVANTAJE" în privinţa folosirii CORECTE - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/pharmatex-ovule-vag_8228

http://www.medipedia.ro/......EPT-M.aspx

http://www.contracept-m.ro/prospect.htm

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4218_25.02.04.pdf?anmPage=1276&ID=25527

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ovulele spermigene se folosesc doar in momentul in care faci sex. Ovulul se introduce in vagin, cat mai adanc, pana langa colul uterin cu circa 5 minute inainte de incepereasexului pentru a avea trece timpul necesar sa se topeasca si sa se transforme intr-un lichid care are si rolul de lubrefiant.Se comercializeaza 2 marci si anume Pfarmatex si ContraceptM. Prin folosirea lor corecta conform instructiunilor asigura un grad de protectie de cca 95%.

| neutrino a răspuns:

Daca doresti sa ramai asa virgina, nu trebuie sa folosesti nimic.

| Emilian65 a răspuns:

De ce, nu? Acestea sunt pentru fete ca si prezervativele pentru baieti, elemente de protectie.

| 4YOU4 explică (pentru Emilian65):

Pai e virgina..himenul. O sa poata introduce ovulul? Scuzati-ma, dar nu prea sunt informat, de aceea intreb laughing

| 4YOU4 explică (pentru corbulalbrosu):

Astas am vrut sa aflu. Multumesc.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 4YOU4):

Daca este vorba de dezvirginare te sfatuiesc sa incerci sa o faceti cu cateva zile (3-4) inainte de menstruatie.

| 4YOU4 explică (pentru corbulalbrosu):

Voi putea folosi si prezervativul in timpul acesta pentru o protectie mai sporita? Nu il va deteriora ovulul dizolvat?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 4YOU4):

Chiar ca nu pot da un raspuns cert, in cunostinta de cauza la aceasta intrebare. Din moment ce folosesti un mijloc de protectie, folosirea a inca unuia suplimentar mi se pare oarecum exagerata. In nici un caz substantele din compozitia ovulului nu vor afecta calitatea latexului din care este fabricat prezervativul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 4YOU4):

Nu am inteles care este motivul real, adica in ce scop vrea sa foloseasca ovulele din moment ce este virgina? Bineinteles, ovulul poate fi introdus in vagin prin perforatia existenta in himen. Daca este vorba de dezvirginare, da se pot folosi cu succes.