| anonim_4396 a întrebat:

Salut,deci mi-a esit un herpes la gura si farmacista mi-a propus sa aplic tinctura de galbenele,si vreau sa zic ca e super buna,chiar din prima cind am aplicat se vede rezultatul, vreau sa stiu de cite ori pe zi se poate de aplicat pe rana? si am niste accnee este indicat ca sa aplic asupra acneei mersi)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Poți aplica de câte ori vrei. Fiind pe buză, o lingi sau o înghiți des. Cu cât e rana acoperită, cu atât se vindecă mai repede.
Cât privește acneea, poți încerca pe o zonă mică și să urmărești efectul, dar nu cred că va fi unul.

| neutrino a răspuns:

Nu am inteles ce legatura are Dragoste si/sau Sex cu herpesul tau, decat daca ma gandesc la un anumit tip de sex. Dar, ma rog, fiecare cu obiceiurile lui! Te poti da linistita de 3 ori/zi.

| pietrean a răspuns:

Poti sa dai de cateva ori pe zi, adica de 3-4 ori,cand stai in casa. Poti folosi si tinctura de propolis:este cicatrizanta si dezinfectanta.
Dupa ce se usuca,poti folosi unguent cu galbenele, ca sa cada cojita frumos si sa nu ramana urma.
Poti folosi si la acnee, dar ar trebui sa vezi care este cauza aparitiei ei. Daca nu ai vreun microb, ceva care porneste din interiorul organismului, o poti folosi si pe fata.