| sad6516 a întrebat:

Salut.
Desi ceea ce urmeaza sa spun nu e o intrebare, ci mai degraba o confesiune care trebuia s-o spsun cuiva, altfel simteam ca ma sufoc.
De 5 ani plac, si as putea spune ferm ca o iubesc, o fata.Am fost cu ea in relatie de citeva ori, dar nu a durat mult.Si desi nu suntem impreuna, multe ma fac sa nu renunt la ea, si parca o bserva ca si ea tine la mine.
In ultimul timp parca mergea cum trebuiea, dar a aparut un alt El, si mi-a dat planurile peste cap.
Odata mi-a spus ca daca intre noi va mai fi ceva, dupa asta nu va mai fi nici un fel de prietenie intre noi.
Nu vreau s-o pierd nici ca prietena, nici ca o persona pentru care simt ceva deosebit.Parca i-asi spune ce mi-e drag de ea, ca o plac si ca ca visez la o relatie impreuna, dar cum am mai spus, mi-e frica sa nu o pierd definitiv.
Toti spun si scriu fel de fel de postari ca pentru dargoste trebuie sa lupti, si eu parca asta si fac, insa parca i-mi reuseste ceva si dintr-o data, realizez ca fac pas pe loc.
Din start vreau sa multumesc persoanele care au cit gindurile mele si poate ca cineva ma intelege.Dar daca ar trebui sa adresez si o intrebare, o voi face, si intrebarea mea suna astfel: "Ce ai face tu, fiind in locul meu?"
Astept orice critica, propunere si de ce nu povestea sa, sunt o persoana emotiva si iubesc situatiile sentimentale.

13 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Şi eu am fost în situaţia asta în Facultate. Până când i-am spus că îl plac.Bineînţeles,a aflat tot grupul de prieteni, deşi nu m-a deranjat.Pentru că am rămas cei mai buni prieteni.sau,cel puţin până când am terminat Facultatea.El a mers mai departe la Master, eu nu...Şi astfel s-a cam răcit legătura dintre noi.Chiat dacă eu încă mai ţin la el.Mi-a lăsat cele mai frumoase amintiri.Dar acum el merge mai departe,în timp ce eu râmân blocată în timp, în amintiri, în tot labirintul ăsta numit ironic "viaţă".Eu nu mai am ce să fac acum. Însă tu... dacă o iubeşti, încearcă să nu o pierzi, cât încă mai ai timp.Nu ştii ce se poate întâmpla.Deşi dacă îi rămâi prieten, te va afecta de 10 ori mai mult.Crede-mă,eu am fost nevoită să îl văd pe el cu o altă fată când mi-am sărbătorit ziua de naştere.Şi e foarte incomod,e jenant, e dureros.Şi situaţia asta e destul de complicată. Dacă tu crezi că eşti atât de puternic încât să îi rămâi cel mai bun prieten şi să treci peste ce o să urmeze, atunci e ok.Dar fii pregătit pentru orice situaţie plăcută, sau stânjenitoare.O să auzi cum ea îşi va face planuri cu alt băiat, se vor săruta de faţă cu tine şi multe alte lucruri.Am trecut prin asta şi îţi spun că e destul de dureros.Dar se poate trece peste.

| dia200 a răspuns:

O iubesto. du-te si spune-i. vezi reactiz ei si apoi te decizi ce faci. stiu pare greu da dc sa iti batzi capu cu o dragoste de care doar tu stii

| neutrino a răspuns:

Fara a avea gandul de a te supara, dar eu in locul tau as incerca sa invat sa scriu, cat de cat, corect doua randuri. Intotdeauna o fata are dorinta de a invata ceva de la iubitul ei, nu sa-i fie rusine cu el.
Nu stiu ce ai facut tu timp de 5 ani de zile alaturi de ea, timp in care, spui tu, ai avut cateva relatii cu ea ( cum o fi asta, nu stiu), dar eu cred ca nici n-ai pupat-o, dar nici la un suc nu ai invitat-o. Asa ca este normal ca fata, dupa atata amar de timp, sa-si caute si ea un iubit care sa fie demn de ea.

| sad6516 explică (pentru neutrino):

Poate era mai bine sa nu ma criticat

| neutrino a răspuns (pentru sad6516):

Eu nu te-am criticat, nu-mi permit asa ceva, pur si simplu mi-am permis sa-ti dau un sfat. O zi buna!

| Mussette a răspuns:

Mai intai asigura-te cum te vede ea pe tine. Daca ea te vede ca pe un prieten, dupa confesarea ta, va avea mereu o retinere. Din moment ce ea i-a dat atentie acelui el, inseamna ca nu te vede ca pe un iubit.
E riscant sa ii zici ca o iubesti si sa pierzi o prietenie, pentru niste momente de placere.
Sti cum e : "daca nu risti, nu castigi". Acum depinde ca miza e o pritenie, iar castigul o iubire.

| Șurubelniță a răspuns:

Problema este ca ea nu simte aceleasi lucruri pe care tu le simti fata de ea. Acum depinde si ce ai incercat sa faci, daca ai aratat ca ai sentimente fata de ea. Din moment ce ati fost intr-o relatie presupun ca asta s-a intamplat. Desi suna dureros pentru tine iti pun urmatoarea intrebare : de ce sa lupti pentru o persoana care nu te apreciaza si prefera pe altcineva in locul tau? Tu singur iti faci rau, ea doar si-a vazut de viata ei, daca tu preferi sa visezi in continuare ca intr-o zi isi va da seama ca te iubeste si va veni la tine sa-ti zica ca vrea sa fiti impreuna pana la adanci batraneti, viseaza in continuare! Eu zic ca este cel mai bine sa gasesti o alta fata care sa aprecieze ceea ce respesctiva desprea care ne-ai povestit nu este in stare sa aprecieze pentru ca asta te-ar face mult mai fericit. De multe ori lucrurile nu se intampla asa cum vrei noi, 5 ani e cam mult, gandeste-te ca in acest timp puteai sa te axezi pe alte fete cu care puteai fi mai fericit de atat. Timpul trece, vrei sa fii la fel in continuare? Faza cu prietenia...stii, cine iti este prieten adevarat ramane langa tine tot restul vietii, cine nu va disparea in timp. Asa ca nu-ti fie frica sa pierzi oameni pentru ca nu tu ii pierzi, ci ei pe tine.

| Satena_D-soara_1991 a răspuns:

În locul tău, desigur, dacă aş fi băiat aş lăsa-o în pace cu *un alt el*(dacă există), dar înainte să fac asta i-aş spune *Te-am iubit mereu!*, dar dacă nu există un alt el, nu aş ezita să îi duc o floare sau lucruri mărunte prin care să îşi dea seama singură că e vorba de o conexiune între voi doi.
Fetele se bucură de lucrurile mărunte şi câteodată aceste lucruri le trezesc la realitate! happy
Fundă?

| Anto100 a răspuns:

Trebuie fi un baiat puternic caruia sa-i pese sincer de ea!(nu zic ca nu-ti pasa). Ai cunoscut-o ai sarutat-o, esti atras de ea si vrei sa stii cum sa o pastrezi. Iti place de ea cu adevarat, iti place omul din ea nu doar fizicul ei. Fi tu insuti! Accepta-te pe tine cu calitati si defecte.Asta arata ca esti matur si asta este atragator pentru o fata. Fi tu insuti cu ea, fara temeri, cu tot cu vulnerabilitati. Un baiat puternic emotional este unul care isi stie punctele sale slabe(vulnerabilitatile) si e sincer cu ele. Un baiat care refuza ca nu are defecte le transforma in complexe si poate deveni agresiv sau interiorizat. Deschide-te! Primele cateva intalniri sunt importante, este perioada in care o femeie e atenta cum te porti cu ea(depinde cum te-ai purtat). E important sa nu te certi cu ea in aceasta perioada sa fie o armonie frumoasa intre voi doi. Fi deschis cu ea, fi autentic, fara vrajeala! O femeie poate citi foarte usor daca o placi cu adevarat sau nu! Gaseste lucruri care sa va apropie ce aveti in comun si faceti-le impreuna.Fa-i cunostinta cu cercurile tale de prieteni si fa cunostinta cu cercurile ei. Cunoaste-o in cat mai multe ipostaze si nu o judeca! Fa-o sa se simta unica, speciala cand este cu tine! Sper ca te-am ajutat si succes!

| sad6516 explică:

Multumesc tuturor pentru consiliul sau, pentru sfatul, critica si istoria sa. Am facut cum m-ati sfatuit voi. Cred ca o sa renunt la efortul zadarnic de a o cuceri, desi imi este greu s-o fac, dar totusi o voi lasa libera sau, mai degraba, ma v-oi lasa liber pe mine insumi.
Inca o data multumesc tuturor, am stiut ca exista cineva care ma va ajuta.Imbratisari tuturor.

| sad6516 explică:

Am reuști prieteni happy suntem împreună ♥

| Black1800 a răspuns:

Uite, eu spun ca nu ar trebui sa te avanti imediat intr-o relatie cu ea pentru ca s-ar putea termina si atunci, cum a spus ea, nu veti ramane nici macar prieteni. Stii, sunt surprinsa pentru ca vad putini baieti ca tine in ziua de azi, carora chiar sa le pese... Eu te-as sfatui sa fiti prieteni un timp, si in acest timp sa incerci sa fi mereu alaturi de ea, sa ii dai sfaturi cat mai sincere, sa o privesti si sa o tratezi in acel mod, in care o faci sa se simta speciala. Cumparai flori, dar nu un buchet intreg, ci mai degraba o mica atentie ca o garoafa sau o lalea, nu ceva extravagant, sau oricum mici atentii de genu, fetelor chiar le plac micile detalii. De fiecare data cand o vezi, uita-te in ochii ei si spune-i ca e frumoasa sau draguta. Fii cat mai natural in preajma ei si incearca sa nu folosesti replici stupide de agatat, orice fata le uraste. Daca vei face asta, nu are cum sa nu isi dea seama cat de special esti happy Te pup :* Iti tin pumni