| salamior a întrebat:

Eu am 19 ani si prietena mea are 16 jumate. Suntem împreuna de 7 luni. Am întreținut raporturi sexuale de buna voie( nu viol, doar plăcere ). Tatal fetei vrea sa se ducă la poliție sa ma reclame ca i am "dezvirginat" fata, dar nu am fost eu primul. Ce pot pății eu, tinand cont ca nu am prostit o, etc, ea a venit acasă la mine
Multumesc

15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu patesti nimic, pentru ca ea are peste 15 ani, iar tu nu ai nicio pozitie de autoritate in fata ei (nu esti tutore, profesor sau instructorul ei).
Articolul 198 din Codul Penal spune ca: "Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseste cu închisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi".
In cazul celalalt, trebuie ca ambele persoane sa fie majore, altfel cel care este in pozitia de autoritate face abuz de incredere si, ei bine, nu are rost sa o mai lungesc, ca nu te incadrezi. :p

| DeeaMarry a răspuns:

E1xtz are dreptate.
Daca fata are peste 15 ani, nu poti fi acuzat de a fi intretinut relatii sexuale cu o minora.
Ar fi posibil sa te acuze doar de viol, insa pentru asta trebuie certificat de la IML. Cum nu a fost viol, nu exista urme de violenta. Plus ca ea banuiesc ca o sa iti ia apararea.
Deci nu ai absolut niciun motiv de ingrijorare.
Bietul tata e doar ranit. Stie ca fata lui si-a distrus viitorul si acum incearca sa-i gaseasca pe altii vinovat, in loc sa recunoasca ca nu si-a stiut educa odorul. Sau poate ea i-a spus ca a fost violata.

| Azµre a răspuns:

Prietene... vorba unde nu-i cap vaide picioare! Ai 19 ani unde îți este capul? Ea are 16 ani e minoră! Se pedepsește cu închisoarea în mod normal dar în cazul tău cu suspendare.

| Oana92 a răspuns:

Are peste 15 ani, deci nu patesti nimic. Si oricum trebuie sa dovedeasca faptul ca tu esti cel care a intretinut relatii cu ea. Daca va protejati si ea face dus inainte de ce merge la ginecolog/iml nu are cum sa dovedeasca acest lucru. Dar totusi cum a aflat tatal ei? Si ea ce zice despre asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza ca ai fost sau nu, primul. Relatiile sexuale cu o minora se pedepsesc cu detentia. Nu poti motiva ca ea a mers la tine acasa. Tu, major, te puteai abtine, nu te-a fortat ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ea sustine ca ai fortat-o ce te faci? Alta data mai bine o masturbare decat o minora, si faza ca tu ai stiut ca a mai intretinut relatii sexuale cu alti baieti da de banuit, oare nu acesta a fost si gandul tau? Care baiat cu ganduri bune s-ar incurca cu o minora, din dragoste, daca i-ar sti acesteia trecutul amoros? Sa fim seriosi mestere, poate sa zica legea ce-o zice dar de corupere de minori tot nu scapi, ai 19 ani si nu putei da 80 de roni pentru o ora? ziarele sunt pline

| LineGuide a răspuns:

Maxim infractiune pedepsita cu inchisoare cu suspentare, pentru pedofilie. Omule, nu conteaza daca era sau nu de acord cu asta, cat timp nu poti demonsta ca erai obligat, e infractiune.
Mult noroc!

| e1xtz a răspuns:

Ca sa nu te mai panicheze vreau raspuns retard, asculta(desi major ffind ar trebui sa fi capabil s ate documentezi si singur dar in fine). Deci:in Romania, contactul sexual cu o minora peste 15 ani cu consimtamantul acesteia nu intra sub incidenta legii.Si daca ea de frica, amenintata de tatal ei, ar spune ca nu a vrut, nici un procuror zdravan la cap nu ar incepe urmarirea penala, deoarece e putin probabil sa se simta violata timp de 7 luni..si clar aveti prieteni comuni care stiu de voi..etc..asa ca stai linistit, normal ca taica-sau e spume ca odorul a facut cioca-boca cam devreme dar asta e

| suntZeu a răspuns:

In primul rand cat timp nu poate dovedi ca ai violato nu ai ce sa patesti.Stai linistit, daca si fata te sustine no sa patesti nimic

| Ionut19CT a răspuns:

E mai nasol ca ai peste 18 ani. Dar daca fata recunoaste cum a fost de fapt, nu ti se intampla nimic. In cel mai rau caz poti intra la corupere de minori. Pe viitor, *** si tu fete majore! tonguehee hee

| T1ramisu a răspuns:

Ce ti-a tras-o fata! laughing... si tacsu

| shadowmaster12 a răspuns:

In cel mai bun caz primesti 10ani de puscarie si vei fi violat anal de puscariasi in cel mai rau caz te salveaza superman si te violeaza ala anal(superman rupe curu)

| salamior explică:

Răspunsurile sunt impartite aici...

| salamior explică:

Daca ei ii place viața, ce vina am eu?

| Alex_Horry_1993 a răspuns:

Te duci in bucatarie, iei un cutit, si il filetezi pe tasulaughing) nu patesti nimic bro chill