| anonim_4396 a întrebat:

Salut fetelor.De ce cind fac dragoste cu iubitul meu ma doare foarte tare, luna aceasta am facut 1sau 2ori.Nu simt placerea pe care ar trebui sa o simt,dar simt mai multa durere. Dupa ce fac xxx,nici nu pot sa stau pe fund pentru ca ma doarte groaznic de tare, nu ma pot aseza practic deloc. Poate sa fie o raceala? Ce credeti si ma sfatuiti voi?

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| relian a răspuns:

Ce inseamna "dupa ce fac xxx"? adica faci ce? Te referi ca faci sex anal sau ce ai vrut sa spui? Spune direct ca asa lumea intelege fiecare ce vrea. Vorba unora poate ca ai o infectie ceva caz in care ar fi bine sa mergi la un medic, sau mai sint si vrei 2 boli sa le zic asa desi nu stiu daca e corect spus in care fata simte durere in timpul actului sexual.Ar mai fi chestia de lubrefiere cum zicea careva pe aici si o alta chestie daca iti place persoana cu care faci sex. Daca nu-ti place persoana cam la fel se intimpla.Deci primul pas fa un control, apoi vezi cum stai.

| Ingusic a răspuns (pentru relian):

Eu il iubesc mult pe prietenul meu suntem impreuna de un an...luna aceasta cam rar am facu dragoste si ma gindesca ca de la aceasta poate si am doare asa de tare...

| relian a răspuns (pentru Ingusic):

Mda suferi de o afectiune am uitat cum se numeste si asa te doare.Ar mai fi si o alta chestie sa ai uterul retrovers adica sa nu stea in pozitie normala si la fel actul sexual este ceva mai dureros.Deci cel mai bine sa consulti un medic bun nu medic de familie sau mai stiu eu ce alti specialisti doar cu numele.

| Emilian65 a răspuns:

Spune-i sa fie mai bland, sa nu intre cu totul in tine.

| Ingusic a răspuns (pentru Emilian65):

I-am zis, si totusi cit de incet nu ar face..ma doaresad

| Alcyon a răspuns:

Daca nu-i de vina lipsa lubrifierii, s-ar putea sa fie vorba de o infectie. In cazul in care practici sexul neprotejat, sunt sanse mari sa fi luat o BTS. Barbatii de multe ori nu au simptome, cum au femeile, prin urmare poti lua ceva de la ei, fara sa stii. Mergi la un medic.

| Danysan a răspuns:

Spui ca nu poti sa stai pe fund -sper ca nu e ce cred eu.Oki raportandu-ne la relatiile normale tin sa te anunt ca aici e vb cum te pregateste inainte de sex.Conteaza sa fi umezita bine acolo inainte de a o face.E posibiil sa ai o problema cu lubrifierea si atunci trebuie sa faci asta cumparand Lubrifianti de la Magazine sau Farmacii bine specializate in acet domeniu.Eu iti spun insa ca o partida de sex se pregateste Incepand de la Prima ora -ca sera sau pe la jumatatea zilei sa fi ata de atrasa incat sa nu mai poti de placere si chef sa o faci-Ceea ce iti spun sper sa te ajute!

| ingerasfitos a răspuns:

O faci prea rar sau probabil e inceputul depinde... o sa-ti treaca daca o faci mai des daca te ustura jos du-te la farmacie sa-ti dea niste prafuri daca vezi ca e tot asa viziteaza un medicwinking