| Cl3ar a întrebat:

Salut,influenteaza masturbarea cresterea masei musculare sau diminueaza aportul de proteine? Am citit diferite articole si ajung la concluzia ca nu e ceva daunator.Nu ma refer la "practicarea" ei in exces, voi ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Eliminarea a prea multa sperma poate secatui organismul de anumite micro si oligoelemente care abunda in lichidul spermatic. Acest lucru poate provoca o oarecare stare de apatie.Insa nu are legatura cu cele intrebate de tine. O zi buna.

| SkyPilot a răspuns:

Nu influenteaza masa musculara si nici aportul de proteine.

| Seba2013 a răspuns:

Da pentru ca activeaza sistemul nervios simpatic.
Acesta este responsabil de pieredea de energie, si suspendarea cresterii.
De crestere se ocupa sistemul nervos parasimpatic.
Ca sa intelegi mai bine trebuie sa intelegi ce inseamna sistemul nervos autonom.

| Cl3ar explică:

Vad ca parerile sunt impartite, deci ca o concluzie, daca te masturbezi masa musculara va scadea sau nu?