| Gabi48 a întrebat:

ma masturbez de un timp si vreau sa scap dar nu pot.am fost si la duhovnic dar dupa un timp am inceput din nou si imi pare rau de ce am facut
Credeti ca ma va ierta Dumnezeu?
Si cum sa ma scap?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns:

Din punct de vedere patristic
Profesorul universitar de teologie catolică Charles E. Curran a afirmat „Părinții Bisericii nu spun aproape nimic despre chestiunea simplă a masturbării".

Arthur J. Mielke a formulat astfel viziunea istoricului James Brundage: „tema masturbării și cea a fanteziilor sexuale erau lipsite de importanță pentru autorii păgâni și pentru cei creștini până în secolele al patrulea și al cincilea" (adică până în momentul în care călugăria devenise importantă).

Din punct de vedere biblic
Biblia nu afirmă nicăieri că masturbarea ar constitui păcat.

http://ro.wikibooks.org/......Masturbare

| WaterDrop a răspuns:

De ce crezi ca duhovnicul te`ar putea ajuta sa te lasi? Este un lucru perfect normal, doar nu exagera.Sunt sigur ca Dumnezeu nu se uita la tine in timp ce faci asta, are lucruri mai importante de facut.

| Seba2013 a răspuns:

Dumnezeu stie ca ai o inima inselatoare. Ieremia 17:9.

De aceea el iti spune sa te ghidezi dupa poruncile lui....nu dupa inima ta. Numeri 15:39.

Deci cum ar veni, trebuie sa te ghidezi dupa intelepciune...nu dupa sentimente.
Mostenesti un creier reptilian care nu tine seama de vointa ta, are propiile raspunsuri la anumiti stimuli.

Dumnzeu stie lucrul acesta, de aceea el spune sa iti pazesti inima. Proverbele 4:23.

Ceea ce te mai poate ajuta, mai este acel sentiment de pudoare care la simtit Adam si Eva, atunci cand s-au vazut dezbracati.
Acel sentiment i-au orientat sa caute sa se imbrace.

Cand iti dai seama ce iti aviveaza emotiile si care sunt ele, atunci poti sa vezi dincolo de ele.

Ratiunea nu elimina emotiile, ci le da un sens productiv.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a răspuns:

Multa lume face asta, doar s-a nu o faci prea des ca s-a nu existe consecinte precum ejaculare precoce sau de astea. Daca faci asta la o anume perioada de timp precum ar fi odata la o saptamana sau 2 saptamani e ok! Doar s-a nu fii unul de ala ce o face zilnic ca dai in dependenta. Eu cred ca asta nu e un pacat

| doctorul71 a răspuns:

Te iarta daca:
1. Aduci penisul in stare de erectie
2.Il pozitionezi in cantul usii de la camera.
3. Inchizi usa peste penis.
4. Suni la salvare(112) si le spui ce ai facut.
Pana vine salvarea repeti pasii 2 si 3